Сторінки

Сторінки

Сторінки

понеділок, 24 липня 2017 р.

25 липня: це цікаво знати

25-те липня у народі називається на честь Прокла. Колись говорили, що цього дня бувають найбільші роси. Навіть прислів’я залишилося: “На Прокла все промокло”. Селяни поспішали до Прокла висушити сіно, бо через велику росу воно могло загнисти. А бабки–знахарки вранці цього дня йшли збирати росу для лікування, оскільки вона вважалася цілющою. Ну і, звичайно, велика роса ще й обіцяла гарну погоду.

За церковним календарем, 25 липня вшановують мучеників Прокла та Іларія, преподобного Михайла, мучеників Федора та Іоанна. Преподобного Арсенія, преподобного Симона, мученицю діву Голіндуху – у хрещенні Марію, преподобного Іоанна і Гаврила та ікону Божої Матері «Троє ручицю».
Іменинниками 25 липня є:
Михайло, Іларій, Федір, Вероніка, Арсен, Марія.
Події 25 липня:
1687 — Івана Мазепу було обрано гетьманом України.
1920 — у бою під Сидоровом окрема кінна дивізія армії УНР вщент розгромила більшовицьку кінноту і два полки більшовицької піхоти.
1937 — розформовано ЦК комсомолу України як контрреволюційний орган.
25 липня народились:
1855 — Юліан Кулаковський, історик, археолог, Фахівець з історії Північного Причорномор'я, Візантії, Стародавнього Риму. Проводив археологічні дослідження античних пам’яток півдня України (Ольвія, Пантікапей). Автор 3-томника «Історія Візантії».
Цього року на 25 липня припадає:
  • День зубного техніка
Чи знаєте ви, що:
Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в… лазні – там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
Саме бібліотеки належить до тих об’єктів, які людина знищує з особливою завзятістю. Варто згадати навіть недавнє минуле. Німецькі нацисти влаштовували величезні багаття з книг. Китайські комуністи спочатку спалили книжкові збори монастирів Тибету, а потім увійшли в смак і спалили свої бібліотеки – у них це називалося “культурною революцією”.
У 1992 році, під час громадянської війни в Югославії, сербські солдати підпалили боснійську бібліотеку в Сараєво, а потім убили пожежних, які спробували погасити полум’я. Афганські таліби спалили 50 000 найменувань книг. Навіть у США, де “бібліотека – опора демократії”, є маса громадських організацій, що виступають за вилучення з бібліотек тієї чи іншої книги – наприклад, “Гаррі Поттера”.

24 липня: це цікаво знати

За церковним календарем 24 липня вшановують рівноапостольну Ольгу, у хрещенні Олену — княгиню Київську — дружину князя Ігоря, канонізовану Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.
За описом Нестора-літописця, народилася Ольга на Псковщині у простій родині і росла язичницею. Однак з дитинства вирізнялася вродою та розумом. У легенді розповідається, як одного разу князь Ігор вибрався на полювання і на переправі через ріку зустрів Ольгу. Вона відразу зачарувала його своєю вродою, розумом та скромністю. І коли постало питання про одруження, він віддав їй перевагу. Після смерті князя Ольга продовжувала правити Київською державою. Була мудрою правителькою. І померла у 969 році. Її онук, князь Володимир, переніс мощі княгині до Десятинної церкви, де вони покояться і нині під фундаментами храму.
Канонізовано княгиню було у ХІІІ сторіччі. Церква вважає її рівноапостольною тому, що вона, ніби рання зоря, віщувала недалеке хрещення всього нашого народу.
Ім’я Ольга зі скандинавської перекладається, як світла, незалежна, з почуттям гідності.
Також у цей день вшановується пам'ять великомучениці Євфимії Всехвальної. У народі цей день називали Єфимії-стожарниці, оскільки стоїть дуже спекотна погода. Часто цей день буває грозовим. У цей час починають випадати роси. З давніх часів кінець липня — росяна пора. Ці роси шкідливі для помідорів. Наші пращури помітили, якщо в цей день сонячно, то урожай зернових культур буде хорошим.
У народі 24 липня, в день іменин Ольги, підмічають: якщо гримить глухо і вдалині – до негоди, а якщо близько і гучно – до злив і спеки.
Іменинниками 24 липня є:
Ольга, Єфимія. Олена.
В цей день народилися:
1844 — Ілля Рєпін, визначний художник-реаліст українського походження
1905 — Курдидик Анатоль Петрович, український письменник, поет та журналіст — відомий у дорадянському Львові та в Західній діаспорі
1907 — Василь Мисик, поет, перекладач, був репресований. Пом. 03.03.1983.
1912 — Микола Гриценко, актор ("Земля Санникова, «Сімнадцять миттєвостей весни», «Адьютант його величності», «Людина без паспорта») (помер 8.12.1979)
1928 — Ігор Михайлович Дмитренко, український фізик у галузі надпровідності та низькотемпературного матеріалознавства, академік
Події 24 липня:
1990 — уперше біля будинку Київської міської ради на вулиці Хрещатик поруч із державним прапором УРСР піднято національний жовто-блакитний прапор.
1991 — урочисте відкриття пам'ятної таблиці в Батурині в пам'ять гетьмана Івана Мазепи.
1991 — у Києві створено Спілку офіцерів України.
Чи знаєте ви що:
24 липня за старим стилем народився визначний художник-реаліст українського походження Ілля Рєпін. Його пращури були українцями Ріпами. І Ілля, який народився на Харківщині, зберіг своє відчуття належності до українців, зокрема, себе він малював у вигляді козака, що спирається на гармату. “Час вже подумати про український стиль у мистецтві”, — відзначав митець.
І на підтвердження своїх слів створив чимало полотен на українську тематику, наприклад, “Запорожці пишуть листа”. Цю картину він намалював у двох варіантах, один варіант зберігається у Москві, а другий — у Харківському державному музеї образотворчого мистецтва.

субота, 15 липня 2017 р.

15 липня: це цікаво знати

«Народ не візьмеш на макуху Від зоддаля розрізнить чин: І хто є син його по духу, І хто – по духу! – сучий син»
(Борис Олійник)
Половина літа, на жаль, вже промайнула. Тривалість світлового дня становить 16 годин, що вдвічі більше у порівнянні з 22 грудня – днем зимового сонцестояння.
У народі 15 липня колись називали на честь Фотія, і вже закінчували косовицю сіна та починали жнивувати, тому й казали: “З сіножаті пішли пожинки”.
А за погодою середини літа вгадували, якою буде наступна пора року. То ж якщо на Фотія вже з’явилися жовті листочки на деревах – осінь і зима мали бути ранніми.
За церковним календарем 15 липня згадують покладення чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні, святителя Фотія, святителя Ювеналія.
Іменинниками 15 липня є:
Фотій, Ювеналій.
15 липня в Україні відзначають:
День українських миротворців
15 липня народились:
1909 — Микола Кільчевський, український вчений у галузі механіки і математики. Працював у напрямку теорії потужності та аналітичної механіки.
1905 — Олександр Хвиля, український актор. Упродовж життя зіграв понад 70 ролей, поміж яких Устим Кармелюк, Савка Троян та О.Пархоменко стали класичними в українському кіно.
Чи знаєте ви:
Про їжу запорозьких козаків. Повсякденною їжею запорозьких козаків були: соломаха – житнє борошно, густо зварене на воді й засмажене олією з цибулею, тетеря – пшоно або житнє тісто, зварене на квасі (їли з жиром, молоком, звичайною водою або риб’ячою юшкою), братко – пшоняна каша з додаванням прісного тіста.
Також вживали багато фруктів, городини, різної зелені: кропиву, лободу, чебрець, м’яту, кульбабу, листя суниць.
Особливою пошаною користувалися цибуля та часник.
Що ж до свіжого м’яса, сала, птиці, дичини, вареників та сирників, то ці страви готував курінний кухар на спеціальне замовлення і додатково зібрані гроші. Печеного хліба в куренях не подавали. Замість хліба вживали мамалигу – тісто з проса чи кукурудзи, котру їли з бринзою та загреби – коржі, що клали в напалену піч і загрібали попелом і гарячим вугіллям.
Їли запорожці тричі на день і тричі готувалися гарячі страви у мідних або чавунних казанах, що стояли у сінцях куреня.
Під час обіду за стіл сідали всі разом, навіть підлітки, що допомагали кухарям. На покуті сідав курінний отаман і гості. Козаки розташовувалися за старшинством прибуття на Січ. Сідаючи за стіл, читали молитву і встаючи також хрестилися до ікон, потім дякували отаманові і кухареві та кидали на стіл гроші для закупівлі харчів на другий день.

вівторок, 11 липня 2017 р.

12 липня: це цікаво знати

«На Петра літо ламається, осені вклоняється»
Народне прислів’я
12 липня у народі вшановують апостолів Петра і Павла, і називають це свято днем Петра. До цього свята колись готувалися заздалегідь: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, скрізь чисто прибирали. Вранці йшли до церкви, а повернувшись, розговлялися мандриками – спеціальними пампушками, що пекли з пшеничного тіста, яєць та сиру. Сама назва печива виникла від того, що, мандруючи шляхами, Петро з Павлом харчувалися “мандриками”.
Кажуть, що цього дня перестає кувати зозуля, бо вона вкрала у святого Петра одну мандрику, і Бог за це покарав її тим, що кожного року у цей час вона «давиться» і перестає кувати. Якщо зозуля кує після Петра – це віщує нещастя.
У деяких регіонах день Петра вважається святом рибалок, бо апостол Петро є покровителем рибного промислу. І зрозуміло, що у цей час спостерігали за погодою. “Як на Петра сльота, то буде влітку багато болота”, а “Як спека, то на Різдво буде мороз”.
За церковним календарем 12 липня вшановують славних і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла.
Іменинниками 12 липня є:
Петро, Павло.
12 липня відзначають:
Міжнародний день фотографа
12 липня в історії:
У 1580 році вийшло друком перше видання Острозької Біблії Івана Федорова (за сприяння князя Костянтина Острозького).
Основне видання побачить світ за рік, коли буде виправлено помилки і передруковано деякі сторінки.
1918 рік — у мерії сьомого паризького округу одружилися художник Пабло Пікассо і російська балерина Ольга Хохлова, їх повінчали в російській церкві.
1937 року   стартував безпосадковий переліт Москва — Північний полюс — США (екіпаж літака АНТ-25 у складі льотчиків Громова, Юмашева і штурмана Даниліна.
В 1943 році в  районі Прохорівки (в рамках битви на Курській дузі) почався найбільший танковий бій в історії.
1,5 тисячі танків і самохідних установок з обох сторін.  Німці й радянські війська втратили приблизно по 200—400 танків, поле бою залишилося за радянськими.
 В 2003-му   Канада легалізувала марихуану.
Існує кілька версій походження назви. Одна з них - від португальського mariguango - "п'яніючий". За іншою - від імен Марія і Хуан, що використовувалися для назви сигарет з конопле. Куріння марихуани викликає ті ж шкідливі ефекти, що й тютюнопаління:бронхіт, фарингіт, синусит, рак легень. Марихуана сприяє розвитку захворювань дихальних шляхів у більшій мірі ніж тютюн.
12 липня 2008 року  — відзначення УПЦ КП 900-ліття Михайлівського Золотоверхого собору в Києві.
Побудований за наказом князя Святополка у 1108 року, храм вистояв перед ханським нашестям, але не витримав радянського часу. У 1937 р. собор підірвали, а мощі Святої Великомучениці Варвари, які зберігалися в храмі, знайшли місце у Володимирському соборі в Києві. З нагоди ювілею їх на декілька днів повернули у збудований заново Михайлівський Золотоверхий. 
12 липня народились:
1889 — Олександр Мельников, український хірург і онколог, займався лікуванням захворювань черевної порожнини, газової інфекції тощо.
1866 — Антін Синявський, український політичний і громадський діяч, історик, економіст, педагог. Автор праць «Економічний район та економічний ландшафт», «Близький Схід і Україна» та ін.
1935 — Вадим Гетьман, український політик та фінансист. Вбитий у 1998 році.
Чи знаєте ви, що:
Гуцули вважали добрим знаком, коли свято Петра припадало на середу, — тоді усі чекали гарного року. Від цієї прикмети виникла приказка: «Не усе в середу Петра, а є в інчу днину».

понеділок, 10 липня 2017 р.

10 липня: це цікаво знати


10 липня у народі вшановують Самсона, або як його ще називають, Синогнія. Був він римлянином, лікував хворих та допомагав стражденним. У пам’яті народній він залишився, як цілитель. Також ім’я Самсона-чудотворця згадують при таїнстві єлеосвячення. У народі відома така назва цього дня — Самсон Сіногній, тому що часто 10 липня бувають дощі, що, в свою чергу, псує заготівлю сіна.
Якщо дощ у цей день все- таки є, то буде він йти до Бабиного літа. А якщо погода хороша, сонячна, то протримається вона ще сім тижнів.
За церковним календарем, 10 липня вшановують преподобного Самсона странноприїмця, праведну Іоанну мироносицю, преподобних Амвросія, Серапіона, Севіра, Георгія Іверського, Мартина Турівського.
Іменинниками 10 липня є:
Самсон, Юрій, Іванна, Мартин, Никифор.
10 липня народились:
1775 — Петро Прокопович, видатний український бджоляр, основоположник раціонального бджільництва, першим у світі сконструював рамковий вулик, що забезпечив збереження бджолосімей при відборі. Інститут бджільництва названо його іменем.
1900 — Петро Погребняк, український вчений-лісівник та ґрунтознавець. Засновник еколого-лісового напрямку у лісівництві, теорії порівняльної екології рослин, створив українську типологічну наукову школу у лісівництві.
Події 10 липня:
1960 — футбольна збірна СРСР завоювала Кубок Європи
1972 — в околицях села Хрестище (Харківська область) провели перший в Україні ядерний вибух (підземний).
1994 - Другим Президентом України став Леонід Кучма
Чи знаєте ви, що:
Про розумові можливості бджіл
Вченими вже доведено, що бджоли можуть розрізняти обличчя людей і вони володіють пам’яттю. Дослідження, проведені британськими науковцями, показали, що бджоли також здатні справлятися з найскладнішими завданнями, вирішення яких займає достатньо багато часу у сучасних суперкомп’ютерів.
Зокрема, комах змусили вирішити типову задачу “мандрівного продавця”, що полягає у розрахунку найкоротшого маршруту між містами за умови, що продавець може побувати в кожному місті лише один раз. І бджоли успішно пройшли цей тест, проклавши ідеальний маршрут.
Дослідники припускають, що мозок бджіл спеціально оптимізовано для вирішення цієї задачі. Адже вони витрачають на своє пересування дуже велику кількість енергії, тому вибір оптимального маршруту для них є життєво важливим завданням.
Цілком ймовірно, що ці дослідження стануть основою для створення комп’ютерів, що будуть вирішувати найскладніші завдання (на зразок розподілу транспортних потоків, управління енергетичними мережами і розрахунків, пов’язаних з епідеміологічною небезпекою), витрачаючи мінімум енергії.

середа, 5 липня 2017 р.

5 липня: це цікаво знати


Гострий розум рідко уживається з гострими ліктями.
Микола Левицький
За церковним календарем 5 липня вшановують священномученика Євсевія, мучеників Зенона і Зіну, мучеників Галактіона та Юліанію.
Наші пращури в цей день сподівались на дощ, оскільки він вказував на хороший урожай хлібів. Хороший урожай обіцяв і місяць, який грав вечором. А вранці спостерігали за туманом: якщо він стелиться по воді — буде хороша погода.
Іменинниками 5 липня є:
Овсій, Галактіон, Зінаїда, Юлія, Зенон.
5 липня народились:
1910 — Сергій Григор'єв, український живописець, педагог. Автор картин «У рідній сім'ї», «Воротар».
Події 5 липня:
1439 — на Флорентійському соборі митрополит Київський Ісидор разом з грецьким архієпископом Василієм Бессаріоном підписали церковну унію про об'єднання Православної та Католицької церков під владою Римського Папи.
1841 — Томас Кук відкрив перше в світі туристичне агентство.
1919 — після 9-годинного бою українське військо зайняло Жмеринку. Червоноармійці, відступаючи, підірвали тунель і зіпсували 36 паровозів.
1939 — у Миколаєві здано в експлуатацію міську каналізацію — на будівництво важливого для міста об’єкту витрачено 4 млн. руб.
1946 — вперше показали людям купальник-бікіні.
1965 — у Києві розпочато будівництво нового житлового масиву Оболонь.
1994 — 809 населених пунктів у семи областях України залишилися без електропостачання внаслідок урагану. Завдано значних збитків населеним пунктам і посівам.
Чи знаєте ви, що:
Група науковців з Лондонської школи політології і економіки дійшла висновку, що в людському організмі існує ген щастя. На їх думку, якщо та чи інша людина володіє відразу двома копіями такого гена, тобто по одному від кожного з батьків, то, як правило, вона в 2 рази частіше задоволена своїм життям. Про це свідчать результати дослідження.
Цей незвичайний чудо-ген отримав назву 5-HTT. За словами науковців, він контролює нервові клітини, що поширюють серотонін по організму. Серотонін, як відомо, допомагає контролювати настрій людини.
У рамках дослідження було опитано понад 2500 осіб. Науковці намагалися з’ясувати їхній рівень задоволеності життям. Одночасно з цим вони аналізували ДНК всіх респондентів на наявність гена 5-HTT.
З’ясувалося, що з 69% респондентів, які володіють відразу двома копіями даного гена, 34% задоволені своїм життям, а 35% – дуже задоволені. В свою чергу, у тих людей, які не мали копій цього гена, дана пропорція складала всього 19% і 19%.

понеділок, 3 липня 2017 р.

4 липня: це цікаво знати

4 липня у дохристиянські часи влаштовували похорон Ярила, який пізніше став називатися Кострубом. Ярило – Бог Сонця, що у цей час вже все засіяв і запліднив. Тому його “похорон”, означав прощання з весною та наступне її воскресіння, що символізувало майбутній врожай. Обряд здійснювався таким чином: солом’яне опудало вкладали у ночви і розігрували сцену похорон, що закінчувалася веселощами. Адже, за народним уявленням, щирий сміх здатний викликати і відродити життя.
За церковним календарем 4 липня вшановують мученика Юліана Тарсійського, священномученика Терентія. Преподобних Юлія, Юлія пресвітера та Юлія диякона, преподобного Максима Грека.
Щодо погоди, то у минулі часи помітили, якщо цей день спекотний, то грудень буде морозним.
Іменинниками 4 липня є:
Терентій, Юліан, Юлій, Максим.
4 липня народились:
1891 — Петро Панч, український письменник групи «Плуг», ВАПЛІТЕ, ВУСПП. Офіцер Армії УНР.
1893 – Данило Демуцький, український, радянський фотограф та кінооператор.
Події 4 липня:
1776 — ухвалено Декларацію незалежності США.
1631 — у Парижі відкрито перше в світі агентство зайнятості.
1941 — під час операції AB (AB-Aktion) нацистськими військами було розстріляно 45 львівських професорів. З цієї групи живим залишився тільки проф. Franciszek Groër. Гітлерівці пограбували квартири науковців і знищили чи вивезли цінні наукові матеріали вчених.
1942 — завершилася героїчна оборона Севастополя, що тривала 250 днів.
1630 - Тарас Трясило під Переяславом розгромив поляків на чолі з Конецпольським.
1862 — під час прогулянки на човні річкою Темза, Льюїс Керрол розповів Алісі Ліддел та її сестрам історію, яка згодом лягла в основу його книжки «Аліса в країні чудес», вперше опубліковано точно 3 роки потому
1917 — Виступ полуботківців у Києві з метою проголошення незалежності України
1946 — Кенігсберг перейменували на Калінінград.
4 липня відзначають:
День незалежності США
День судового експерта
Чи знаєте ви, що:
  • Маленькі зозуленята поводять себе у чужому гнізді, як господарі. Народившись в гнізді іншої пташки, вони вже через пару годин здатні викинути яйця рідних пташенят прийомної матері з гнізда. Як слабке і сліпе пташеня примудряється це робити? Воно розчепірює свої крильця і залазить під інше пташеня чи яйце таким чином, щоб воно розмістилося на спині. Потім робить невеликий поворот, і ось яйце, а іноді й пташеня, вже летить додолу.
  •  Розмовляючи у лісі з зозулею, багато хто вважає, що це самка. До неї навіть звертаються, використовуючи жіночий рід. Цікавим фактом же є те, що самка зозулі може видавати тільки не чутні людському вуху звуки. Кувати вміє тільки самець зозулі. А робить він це не просто так. Так самець запрошує до спаровування самок. Тихі звуки, що видаються самками, самець чує на дуже великій відстані. За один день самець зозулі може злучитися з кількома самками. При цьому готова до спаровування самка займає свою територію, на якій вибирає гнізда для підкидання майбутнього потомства.
  • Заслуговує уваги і те, як паразитує птах, що підкидає яйця до чужого гнізда. Зозуля проробляє велику підготовчу роботу, щоб протягом 5-10 секунд замінити яйце. Все починається з вибору «прийомних батьків». Зозуля вибирає таких птахів, яйця яких ззовні не відрізняються від її власних. Чекаючи, коли в обраному гнізді з’являться яйця, зозуля здатна уповільнити розвиток власного пташеняти. Для цього вона періодично поміщає яйце у воду, знижуючи його температуру. Зозуля, як справжній розвідник, спостерігає, вибирає момент і блискавично діє. Мить, і підміна проведена. У гнізді майбутніх вихователів з’являється майже точна копія їх власного яйця. Яйце нещасних птахів зозуля може викинути, але частіше вона його з’їдає. А прийомні батьки найчастіше не помічають підміни... (З сайту cikavo.net)

3 липня: це цікаво знати

Запізнайте світа, поки служать літа!
Народне прислів’я
У дохристиянські часи 3 липня завершувалися свята з вшанування Сварога, покровителя ковальства та шлюбу.
У народі 3 липня назвали на честь Мефодія–перепелятника, бо з цього часу мисливці вже починали готуватися до легкого полювання на перепелів. Вважалося, що дощ цього дня віщує опади ще протягом сорока днів.
За церковним календарем 3 липня вшановують священномученика Мефодія, святителя Гурія, мучениць Інну, Пінну, Римму, мучеників Аристоклія, Дими тріана і Афанасія, святителя Левкія сповідника, святителя Міну.
Іменинниками 3 липня є:
Гліб, Мефодій, Гурій, Інна, Римма, Афанасій.
3 липня народились:
1941 — Богодар Которович, скрипаль, диригент, народний артист України, член-кореспондент Академії мистецтв України, один із засновників сучасної української скрипкової школи.
Події 3 липня:
964 — перемога київского князя Святослава Хороброго над військом Хазарського каганату.
1583 — московський цар Іван Грозний у гніві вбив свого сина.
1928 — у продажу з'явилися перші телевізори.
1936 — у СРСР створена Державна автоінспекція (ДАІ).
Чи знаєте ви що:
У давнину найбільшим транспортним шляхом, що пролягав на території України, був «шлях з варяг у греки». Система річкових шляхів і волоків становила 3000 км. Цей шлях зв'язував північні землі Київської Русі з її південними землями та Балтійське море з Чорним.
Руські купці, які долали шлях із Києва до Константинополя за 30-40 днів, возили у Візантію хліб, ремісничі вироби, срібло в монетах, рабів, хутро, мед, віск, а також товари із Скандинавії і Прибалтики (зброю, янтар). Із півдня по Дніпру везли вина, прянощі, фрукти, дорогі тканини, ювелірні вироби, скляний посуд.
Шлях «з варяг у греки» виник у кінці 9 сторіччя і мав велике значення для розвитку зовнішньої і внутрішньої торгівлі Київської Русі, сприяв налагодженню різноманітних зв'язків окремих східнослов'янських племен та прискоренню їх державного об'єднання навколо Києва.