Сторінки

Сторінки

Сторінки

пʼятниця, 31 серпня 2018 р.

31 серпня: це цікаво знати

У народі 31 серпня вшановували мучеників Флора і Лавра, які вважалися покровителями коней, тому цей день називали Кінським святом. Коней цього дня добре годували, купали, а після цього у хвіст і в гриву вплітали стрічки. Звичайно, тварини у своє свято не працювали, їх навіть не сідлали.
Господині випікали тістечка у вигляді підкови і роздавали їх дітям та коням. А господарі прибивали стару підкову на дверях – на щастя. Ввечері коней окроплювали освяченою водою, щоб вберегти від усіляких напастей.
Вважалося, що від цього часу розпочинаються вранішні заморозки.
За церковним календарем 31 серпня вшановують мучеників Флора і Лавра, мучеників Єрма, Серапіона і Полієна, святих Омеляна, Іларіона, Діонісія і Єрмиппа, святителів Іоанна та Георгія, преподобних Макарія та Іоанна Рильського.
Іменинниками 31 серпня є:
Омелян, Іларіон, Лавр, Макар, Флор.
31 серпня народились:
1883 — Осип Назарук, український громадський і політичний діяч, письменник, журналіст, публіцист. Літописець українських січових стрільців «Слідами Українських Січових Стрільців», «Над Золотою Липою». Автор творів «Князь Ярослав Осмомисл», «Роксоляна: Жінка халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця", за яким знято перший український телевізійний серіал.
«…немов на знак, які великі спосібності криються в народі нашої землі, видвигнула з нього Божа воля якраз в тім часі одну жінку як найбільшу жіночу постать світової історії тієї епохи. Тією жінкою стала Анастасія Лісовська, дочка священика... Присвячую українським дівчатам сю працю про велику українку, що сяяла умом і веселістю, безоглядністю й милосердям, кров'ю і перлами.» (Осип Назарук).
Події 31 серпня:
1422  — Генріх VI став королем Англії у віці 9 місяців
1898  — офіційно відкрито Київський політехнічний інститут.
1907 — створено Антанту.
1939 — Верховна Рада СРСР ратифікувала радянсько-німецький пакт про ненапад
1941 — покінчила з життям російська поетеса Марина Цвєтаєва
1986  — радянський пасажирський лайнер «Адмірал Нахимов» затонув у Чорному морі біля Новоросійська після зіткнення з танкером «Петро Васев»; загинули 423 людини.
1994 — у Берліні пройшла урочиста церемонія виведення російських військ із Німеччини.
1995 — на навколоземну орбіту запущено перший український науково-дослідницький супутник Січ-1.
1997 — загинула принцеса Діана Валлійська
Чи знаєте ви, що:
Кінь — священна тварина двадцяти трьох народностей. В основному, коням поклоняються там, де без них ніяк не обійтися: у Північній Африці й на Близькому Сході.
Найкоротше слово, що означає кінь, це «Ук». Так називають коней кочівники в Монголії. Найдовше ж слово для назви коней використовували індіанці перуанського племені мицран — «оквила упара кламару коалу накла ната», що означало «лисий гуанако білої людини, що прийшов з моря».
Найпоширеніша кличка коня у світі — Чжу-Хань. Китайських коней найбільше у світі, так само, як і людей-китайців.
Негри племені масаї вірять, що людина, вбита конем, автоматично попадає у рай.
Їхати на коні задом наперед не скрізь ганебно. Воїни суахілі їздили на конях, винятково сидячи спиною вперед і дивлячись через плече.
Якщо поставити перед конем відра з кавою й з какао, кінь у чотирьох випадках з п'яти вибере каву.
Вчені стверджують, що коні бачать кольорові сни. А ще вони вміють упізнавати себе на картинках. Побачивши на картинці побратима, кінь може «вітатися» з ним тихим іржанням і обнюхувати.

четвер, 30 серпня 2018 р.

 Ось і пролетіло тепле літечко. Уже зовсім скоро шкільний дзвінок покличе свою учнівську родину.
Шановні учні та батьки 5- В класу!
Запрошую Вас на родинне свято "Вітаємо, школо!", 
яке відбудеться 01.09.2018 року о 9.00 год. 
на майданчику перед школою.
 Із собою мати хороший настрій та позитивну мотивацію на навчання))))))
Після лінійки - фотографування на пам'ять про перший день у старшій школі, а також знайомство із класним кабінетом та екскурсія старшою школою.
  Із повагою Ваш новий класний керівник - я!

середа, 29 серпня 2018 р.

30 серпня: це цікаво знати

30 серпня – передостанній день місяця, варто згадати все, що подарував цей чудовий останній місяць літа.
Першим святом місяця був день Іллі (2 серпня). Вважається, що на Іллю закінчується літо і купальний сезон. Також вважається, що саме з Іллі починається серпневий зорепад.
Другим великим святом серпня є Маковія, або перший Медовий Спас (14 серпня), коли святять мак, чорнобривці та василькі, а також печуть пісні коржики «маковики», бо з цього часу розпочинається двотижневий Успенський піст, або ж Спасівка.
Третім святом є другий Яблучний Спас (19 серпня) – день Преображення Господнього, коли святять яблука та іншу городину як символ розквіту і плодючості землі.
Четверте свято двонадесяте – Успіння Богородиці. У цей час закінчують збирати фрукти, починають сівбу озимини і вважається, що з цього дня починається «молоде» бабине літо.
Останнім святом серпня є Післясвято Успіння, Третій Спас, або Спас на полотні. Люди вірили, що якраз цього дня у вирій відлітають ластівки.
За всіма цими святами визначали погоду на осінь та зиму.
У народі вважали, що з 30 серпня – дня Мирона – починається листопад. Першими починають скидати листя берези, потім липи, в’язи і черемхи.
За церковним календарем 30 серпня вшановують мученика Мирона пресвітера, преподобного Аліпія, мучеників Павла, Юліані, Фирса, Левкія, Короната, Патрокла, Стратона, Пилипа і інших.
Іменинниками 30 серпня є:
Уляна, Ілля, Мирон, Павло, Лев, Стратон, Пилип.
30 серпня відзначають:

Міжнародний день жертв насильницьких зникнень

Також 30 серпня

1873 - Відкрита Земля Франца-Йосипа.
1877 - Французький винахідник Еміль Рено запатентував праксиноскоп - прабатька мультиплікації.
1968 - Виходить сингл групи "Beatles" - Hey Jude. Світовий тираж синглу в 1968 році 6 мільйонів екземплярів і перше місце у всіх хіт-парадах.
1973 - У Кенії заборонено полювання на слонів.
2002 - Генрі Купрашвілі в древньогрузинському військово-тренувальному стилі, зв'язаний у чотирьох місцях по руках і ногах, першим в історії людства переплив протоку Дарданелли, пропливши 12 кілометрів за 3 години і 15 хвилин.
30 серпня народились:
1922 — Павло Глазовий, український поет-гуморист, сатирик. Автор поеми ««Слався, Вітчизно моя!», 13 книжок сатири та гумору, 8 книжок для дітей.
«Йде синок до школи вперше. Пита батька мати: — Якій мові ми синочка будемо навчати — Українській чи російській? Обидві ж хороші. — Хай вивчає ту, якою печатають гроші». (Павло Глазовий).
1883 — Дмитро Донцов, український літературний критик, публіцист, політичний діяч, засновник теорії українського націоналізму. Автор праці «Націоналізм».
Чи знаєте ви, що:
Павло Глазовий двічі міг загинути на війні наглою смертю, однак двічі його рятував випадок, або, як він сам сказав, Боже провидіння.
Вперше, це сталося після одного з неочікуваних нальотів німецької авіації на аеродром, де воював Глазовий. Після бомбардування залишилось лише три літаки та щільно перекопане бомбами літовище. Серед трьох вцілілих машин була і та, на якій літав майбутній гуморист. У його підпорядкуванні служив молодий моторист — хлопчина порядний і слухняний, але трохи незібраний в роботі. Перед вильотом на інший аеродром Глазовий наказав йому провести повну заміну масла в системі двигуна. Він виконав завдання, але… забув закрутити кришку масляного бачка. Під час запуску двигуна масло за лічені секунди опинилося на фюзеляжі і кабіні пілота. Почався гамір, переполох! І тоді командир полка наказав членам штабу і технікам сідати в інший літак, а Глазового з його мотористом залишив драїти машину. Це їх і врятувало. У літака, куди сіли всі, хто вцілів після нальоту німців, раптово заглух один з двигунів і він, падаючи на землю, вибухнув. Ніхто не вижив. Так своєю незібраністю моторист врятував і себе, і Глазового.
Вдруге посланцем Небес став старший лейтенант, що вибіг зі штабної землянки саме у той момент, коли Глазовий проходив поряд. Підкликавши його, він наказав терміново евакуювати дітей з Ленінграду. Як з’ясувалося потім, евакуювали вони не дітей, а номенклатурну шайку з її сімейним потрухом. Проте, повернувшись після евакуації, вони побачили, що аеродром знову вщент перекопаний німецькою авіацією. Того старшого лейтенанта Павло Глазовий більше не зустрічав у своєму полку, однак його обличчя — обличчя ангела-охоронця, назавжди залишилося у пам’яті гумориста.

вівторок, 28 серпня 2018 р.

29 серпня: це цікаво знати


«Післяуспення прийшло – сонце на осінь пішло»
Народне прислів’я
29 серпня у народі називається Післясвятом Успіння, Третім літнім Спасом, або Спасом на полотні. Остання назва походить від назви церковного свята, що відзначається 29 серпня -перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа.
Свято пов'язане з переказом про те, як тяжко хворий цар Едеси Авгар, почувши про Ісуса Христа, послав до нього свого художника з листом, де прохав вилікувати його. Художник кілька разів намагався змалювати Ісуса, але йому це не вдалося і тоді Ісус, побачивши таке, взяв вчетверо складене полотно і вмившись, витерся ним. На полотні відбилося його зображення, яке і передали Авгарові. Цар, отримавши полотно, одужав і з того часу Нерукотворний образ зберігався в Едесі. У Х сторіччі грецький імператор викупив його та перевіз до Константинополя. Проте пізніше Нерукотворний Образ зник, і дотепер його так і не знайшли.
В Україні на Третього Спаса колись випікали з нового врожаю хліб, пиріжки, печиво, пригощали ними родичів і сусідів, вихваляючись новим врожаєм. А ще вірили, що якраз цього дня у вирій відлітають ластівки. І підмічали: якщо цього дня відлітають журавлі – до ранньої зими.
Також за церковним календарем 29 серпня вшановують мученика Діоміда лікаря, 33-и Палестинських мученики і преподобного Херимона Єгипетського.
Іменинниками 29 серпня є:
Демид
29 серпня народились:
1868 — Людмила Старицька-Черняхівська, українська письменниця, драматург, перекладач, мемуарист, громадський діяч. Автор драматичних творів «Гетьман Петро Дорошенко», «Розбійник Кармелюк», «Іван Мазепа», мемуарів «Хвилини життя Лесі Українки», «Спогади про М.В.Лисенка».
«В наших обох родинах Старицьких і Косачів панував особливий літературний дух; тому, хто мав хоч іскру таланту, не писати тут було цілком неможливо. Тут завжде писали, розбирали твори, читали їх, видавали збірники і взагалі жили в осередку громадських і літературних інтересів» (Людмила Старицька-Черняхівська)
Події 29 серпня:
1619 — відбулась «Кам'янка Струмилова» — перша відома в історії постановка українських інтерлюдій.
1698 — Петро І заборонив носити бороди й наказав вдягати європейський одяг.
1949 — СРСР провів перше вдале випробування атомної бомби в Семипалатинську.
1992 — відбулося перепоховання мощів патріарха Йосипа Сліпого у храмі Святого Юра у Львові.
1999 — У Донецьку відкрито прижиттєвий пам'ятник Сергію Бубці.
Чи знаєте ви, що:
У місті Борислав на Львівщині зібрано 54 реліквії, пов’язані з життям Ісуса Христа.
У храмі святої Анни є мощовик, в якому зібрані часточки мощей і реліквій, що безпосередньо пов’язані з життям Ісуса Христа і з життям Пресвятої Богоматері.
Унікальний мощовик складається з чотирьох частин. У першій частині знаходяться матеріальні речі, які належали Ісусу Христу чи з якими він контактував. Зокрема, тут є частинки — ясел, в які Діва Марія положила новонародженого Ісуса; Животворного хреста, на якому Син Божий був розіп’ятий; тернового вінця, що одягали на Його голову солдати; Туринської плащаниці, а ще – земля, просякнута фізичною кров’ю Спасителя.
У другій частині мощовика знаходяться мощі всіх дванадцяти Апостолів.
Третя частина присвячена Богородиці та її родині. Серед речей, зокрема, волосся Матері Божої, клаптик її ризи і клаптик її Покрову, тобто Хустини.
А у четвертій частині мощовика зберігаються мощі святих, які безпосередньо контактували з Ісусом під час його земного життя. Беручи до уваги цінність святинь, мощовик виносять до вірян лише на великі релігійні свята для благословення.

понеділок, 27 серпня 2018 р.

27 серпня: це цікаво знати


Наші пращури помітили, якщо у цей день тихий вітер, то осінь буде ясною. А ось якщо Міхей з бурею — до непогожого вересня. У минулі часи у цей день спостерігали за журавлями: якщо вони вже відлітають до теплих країв, то до середини жовтня мороз буде, а якщо ні — то зима пізніше прийде.
За церковним календарем, 27 серпня відзначається Передсвято Успіння Пресвятої Богородиці та вшановується пророк Михей, преподобний Феодосій Печерський, мученик Василій, мученики Матвій і Олексій.
Іменинниками 27 серпня є:
Аркадій, Федот, Михей, Олімпіада, Маркел.
Події 27 серпня:
1898 – засновано Київський політехнічний інститут.
1929 — У СРСР уведена «непрерывка»: був ліквідований семиденний тиждень, замість її уведена п'ятиденка — 5 робочих днів, один вихідний.
1934 — Раднарком УРСР ухвалив постанову про заборону знищення лісу в 50-кілометровій зоні навколо Києва.
1955 — Вийшло перше видання Книги рекордів Гіннеса.
1959 — У СРСР прийнята постанова про нагородження випускників шкіл медалями.
1977 — на Чорнобильській АЕС запустили в дію 1-й енергоблок.
27 серпня народились:
1902 — Юрій Яновський, український письменник. Автор роману «Вершники».
1856 — Іван Франко, український письменник, поет, вчений, публіцист, перекладач, громадський та політичний діяч. Автор збірок поезій «З вершин і низин», «Зів'яле листя», «Мій Ізмарагд», «Із днів журби», поеми «Мойсей», роману «Борислав сміється», повісті «Захар Беркут», драми «Украдене щастя», дитячих творів «Коли ще звірі говорили», «Лис Микита», «Абу-Касимові капці» та ін.
Чи знаєте ви, що:
Жодна жінка, яка мала стосунки з Франком, не була щасливою. Перше кохання поета, з якою він так і не зміг побратися, Ольга Рошкевич не любила свого чоловіка і вважала себе дуже нещасливою. Вона рано овдовіла. Доживаючи віку у родині сестри Михайлини, зачинилася від світу — ні до кого не ходила, не хотіла нікого у себе приймати, а тільки сиділа і перечитувала листи Франка, що їх просила рідних покласти, коли помре, їй у домовину.
Інші жінки подекуди мали ще трагічнішу долю. Вони втрачали розум, хворіли невиліковними хворобами і рано помирали, або залишалися на все життя самотніми. І все ж найбільше дісталося дружині поета Ользі Хоружинській. Вона народилася у шляхетній не бідній родини. За плечима було навчання в Інституті шляхетних дівчат, студіювання на Вищих жіночих курсах. Зрозуміло, що її рідні не хотіли приймати «задріпаного Франка, якого у Галичині всіляко ігнорують, не пускають у сфери, в яких вона звикла жити. Бідака, який бореться з життям направо і наліво». Однак Ольга вирішила, що вона — саме та, хто врятує Франка від дурного і жорстокого світу...
І після заміжжя залишилася майже самотньою. Навіть ті, хто вважався друзями поета, мали щодо Ольги упередження і докоряли їй, що вона робить щось не так. Вона ж просто намагалася вижити, борсаючись у жахливій бідності. А тут ще й безкінечне шепотіння за спиною. І вона не витримала. Почалися психічні розлади. А після того, як камінь, кинутий у Франка, потрапив у голову сина Андрія і вбив його — Ольга перестала розуміти цей світ. На похороні чоловіка вона не була. Вийшла з лікарні тільки у 1919 році і померла самотньою — попри те, що мала дітей.
Цікавий факт. Чимало з наближених до Івана Франка жінок, читаючи його поезію, уявляли його як Аполлона і обов’язково як брюнета з голубими очима. А коли бачили вперше, то дуже розчаровувалися. І лише з часом прив’язувалися до нього надовго.

понеділок, 13 серпня 2018 р.

14 серпня: це цікаво знати

«Дай, Господи, господарю многая літа, Многая літа — довгії дні! І жить йому довго — Спаса не гнівать, Спаса не гнівать — божих пчілок водить, Божих пчілок водить — ярий віск топить: Богу на свічку, господарю на щастя, Дому його на приріст, Малим діточкам на втіху!»
Народний заспів на Медовий Спас пасічникам
У народі 14 серпня відзначають перше осіннє свято, з яким і пов'язують закінчення літа, а саме – Маковея, або Першого Спаса, який ще називають Медовим.
За церковним календарем 14 серпня вшановують мучеників Маковеїв і розпочинається двотижневий Успенський піст.
У цей час харчуються ситніше, ніж на Петрівку, бо вже є достатньо городини. Успенський піст вважається продовженням Великого посту, бо за легендою святі упросили Бога перервати Великий піст тому, що селяни не могли витримати його до кінця. Швидше за все, це було пов'язано з тим, що якраз на другу половину весни припадають важкі хліборобські роботи.
У церквах на Маковея відправляють пообідню службу, святять мак, волошки і чорнобривці. З волошок і чорнобривців колись робили відвар і купали хворих дітей. Якщо ж у дитини було безсоння, то освячені макові голівки клали їй під подушку. Жінки ж у перший день посту – Спасівки — пекли пісне печиво «шулики». Його виготовляли з пісного пшеничного тіста, обливали зверху медовою ситою та приправляли товченим маком. Крім цього з меду та маку робили «маковики» – відомі в українській кухні коржики.
Вважається, що з цього часу починають відлітати у вирій ранні птахи, бо ж «Святий Спас приготував всього про запас: і дощ, і вітер, і холод, і тепло».
Іменинниками 14 серпня є:
Антон, Олександр, Гурій, Маркел і Леонтій.
14 серпня народились:
1862 — Андрій Покровський, український військовий діяч, адмірал, головний командир портів Чорного та Азовського морів, Міністр морських справ Української держави.
Чи знаєте ви, що:
Між тривалістю життя, професією людини та розміром заробітків є пряма залежність. Такого висновку дійшли вчені Віденського демографічного інституту, дослідивши обставини життя людей різних спеціальностей.
Демографи вивели певну залежність, що свідчить про те, що той, хто більше заробляє, живе довше. На основі такого висновку вчені склали список найбезпечніших професій.
Перше місце у цьому списку займають фізики, за ними слідують лікарі, інженери, пастори і вчителі гімназій.
Найнебезпечнішими були названі дві будівельні професії – монтера риштувань і бетонника. Люди, які працюють за цими спеціальностями, мають в середньому низьку зарплату і найкоротшу тривалість життя.
Головний фактор – освіта. Доходи мають прямий вплив на очікувану тривалість життя. Люди з вищою освітою можуть розраховувати на кращі робочі місця, на зручні умови роботи, і, зрозуміло, на вищу оплату, стверджують дослідники. А більше грошей означає можливість мати краще житло, якіснішу їжу, кращих лікарів, що в сумі значно сприяє тривалості життя.
Аналогічний висновок роблять і фахівці, які займаються страховою справою. У групу з найменшими ризиками у списку страховиків, увійшли стоматологи й адвокати, в останню — все ті ж будівельники.
Цікавий факт: демографи вважають, що чоловіки, які сидять удома, поки їх дружини заробляють, живуть менше за тих, хто сам заробляє на життя.

13 серпня: це цікаво знати




«Життя обчислюється миттєвостями, які хотілося б зупинити»
Леонід Сухоруков
13 серпня відзначається день пам’яті праведника Євдокима. У народі цей день називали Євдокимове заговіння, оскільки з 14 серпня починається Успенський піст. У минулі часи наші пращури слідкували на Євдокима за сходом сонця: якщо воно при сході яскраво-червоне і незабаром ховається у хмари – можна чекати дощу.
За церковним календарем 13 серпня відзначають Передсвято винесення древ чесного і животворчого Хреста Господнього. Також 13 серпня вшановують праведника Євдокима Каппадокіянина і мученицю Уліту.
Іменинниками 13 серпня є:
Євдоким, Улита, Яким, Веніамін, Сергій.
13 серпня народились:
1898 – Володимир Заболотний – український архітектор, засновник і президент Академії архітектури України, автор проекту будинку Верховної Ради України.
1904 – Олександр Кістяківський – видатний український біолог, орнітолог. Автор праць «Фауна України», «Визначник птахів УРСР».
13 серпня відзначають:
  • Всесвітній день шульги.
Події 13 серпня:
1648 – розгром армією Б.Хмельницького польського війська під Пилявцями.
1677 – розпочалася Перша чигиринська оборона від турецько-татарських військ.
1907 – у Нью-Йорку з’явились перші таксі.
1914 – царський уряд Росії ввів військову цензуру та заборонив випуск друкованих видань українською мовою.
1919 – Ленін наказав мобілізувати всіх більшовиків України на військові роботи.
2002 – російський хірург Ренат Акчурін представив у Москві унікальний прилад, за допомогою якого можна робити надзвичайно складні операції на серці без його зупинки.
Чи знаєте ви, що:
13-те серпня вважається днем, коли було закінчено («в лето» 1073 року) першу давньоруську енциклопедію «Ізборник Святослава» – найдавнішу пам’ятку писемності Київської Русі.
«Ізборник» створювався для чернігівського князя Святослава Ярославича. Вважається, що він був переписаний з болгарського ориґіналу – збірника царя Симеона.
Існує ще «Ізборник» 1076 року. Тогочасна Русь вимагала книги, де читач міг знайти відповідь на питання: «Як жити людині?» Саме цим принципом, як визначальним, користувався її укладач Іоанн, формуючи свою «хрестоматію» так, аби вона сприяла духовному зростанню читачів, формуванню їх естетичної свідомості.
Цікаво, що висловами з «Ізборника» користувалися для написання своїх творів Володимир Мономах, Даниїл Заточник та ін.

четвер, 2 серпня 2018 р.


3 серпня: це цікаво знати

У сонця немає ворогів. Воно не звертає увагу на пітьму і гріє та світить кожному
З народних джерел
За дохристиянським календарем 3 серпня наші предки святкували дні Богів–Спасів. Після приходу християнства це свято почали відзначати 19 серпня. Давні українці, як і ми тепер, вшановуючи Богів, освячували мак, яблука, груші та мед. Готували жертовний коровай, що замінив жертовну корову, і влаштовували обіди на тих місцях, які любили Боги (вершини гір, скали, дерева).
Також цього дня поминали предків, загиблих воїнів, дякували за врожай і молилися про спасіння Душі. Що ж до погоди, то вона у цей час колись була вже прохолодною і дощовою, адже Ілля «наробив гнилля».
За церковним календарем 3 серпня вшановують пророка Ієзекіїля, преподобних Симона та Іоанна, преподобного Онуфрія мовчазного та Онисима затворника.
У народі Семена називали Літопроводцем, оскільки він літо проводжає. За повір'ям, літо має закінчитися після обіду. Наші пращури примітили, яке третє число серпня, такий і жовтень. А якщо цей день буде вітряним, то зима буде достатньо холодною.
Іменинниками 3 серпня є:
Іван, Семен, Онуфрій, Онисим.
3 серпня народились:
1833 — Омелян Огоновський, український учений-філолог і громадський діяч, багаторічний голова «Просвіти».
1854 — Марія Заньковецька (Адасовська), українська актриса, громадська діячка. Працювала в найпопулярніших і найпрофесійніших українських трупах М.Кропивницького, М.Старицького, М.Садовського, П.Саксаганського, І.Карпенка-Карого.
Події 3 серпня:
1778 — Відкрився «La Scala», італійський оперний театр у Мілані, один із центрів світової оперної культури. Ім'я одержав від церкви, що знаходилася на цьому місці, Санта-Марія делла Скала.
1935 — у школах України введено предмет «Фізкультура».
1949 — У США заснована Національна баскетбольна асоціація (НБА).
1957 — під керівництвом Сергія Корольова зроблено запуск першої радянської міжконтинентальної ракети Р-7.
1990 — Верховна Рада УРСР ухвалила закон про економічну незалежність Української РСР.
Чи знаєте ви, що:
Сонце обертається довкола центру нашої Галактики – Чумацького Шляху, роблячи повний оберт за 225-250 мільйонів років. Температура поверхні Сонця може досягати +6000°С. При такій температурі будь-який метал або камінь перетворюється на газ. Маса Сонця складає 99,87% маси нашої Сонячної системи. Середня густина Сонця дорівнює густині води Мертвого моря.
Між 1640 і 1700 роками на Сонці взагалі не було плям. Цей період, який називається мінімумом Маундера, збігся з “малим льодовиковим періодом” – загальним похолоданням на Землі, коли річки, що ніколи не замерзали, покрилися кригою, а сніг лежав цілий рік на всіх широтах. У даний час Сонце знаходиться на піку активності.
Кожну секунду Сонце виробляє у 100 000 разів більше енергії, ніж людство виробило за всю свою історію.
Ділення доби на 24 години ми запозичили з історії древніх єгиптян про бога сонця Ра, який проводив дванадцять годин ночі в темному пеклі, а інші 12 годин – на небесах.
На честь Сонця названа нова валюта Перу (новий соль).

середа, 1 серпня 2018 р.

2 серпня: це цікаво знати

«Бурю в склянці води інколи зчиняють для того, щоб не було видно дна».
Олексій Домницький
З початком серпня у наших предків вже закінчувалося літо, а кінцевою датою його завершення було свято пророка Іллі, яке ми відзначаємо 2 серпня. Прообразом Іллі став дайбозький Перун – покровитель грому та блискавок. У давнину цього дня намагалися не працювати, боячись гніву Іллі, який може вдарити блискавкою того, хто не вшановує його свята.
Зачувши грім, люди вірили, що «це Ілля їде по небу на золотій колісниці».
З цього приводу існує цікава легенда. Якось чорти повстали проти Бога, і тоді він звелів Іллі прогнати нечестивців з неба. З того часу святий пророк і ганяється за ними, пускаючи вогняні стрілі – блискавки. Тому і вважалося, що пожар від блискавки – це божа кара, бо місце, де вона падала, є місцем загибелі нечисті.
На Іллю колись не вигонили у поле тварин, бо цього дня «нечисть всюди бродить», і підмічали, що «нечиста сила всіх комах з’їла». Воно й справді так виходило, адже у цю пору зазвичай зникають комарі.
А ще від Іллі починається серпневий зорепад, закінчуються жнива і починається озимий посів жита й пшениці. Адже прислів’я стверджували, що «на Іллі – новий хліб на столі».
У день Іллі до обіду – літо, а після – вже осінь. Тому цього дня дітям вже востаннє дозволялося купатися, бо у давнину вірили, що 2 серпня один з коней пророка втрачає підкову, і вона падаючи у воду, охолоджує річки.
За церковним календарем 2 серпня вшановують пророка Іллю; знайдення мощей преподобного мученика Афанасія Берестейського; преподобного Авраамія Галицького, Чухломського; Галицьку і Абалацьку ікони Божої Матері.
Іменинниками 2 серпня є:
Ілля, Опанас, Іона, Севастян.
2 серпня народились:
1888 – Кость Буревій (псевдоніми – Едвард Стріха, Кость Соколовський, Варвара Жукова, Нахтенборенг) – український поет, драматург, театрознавець і літературний критик. Учасник літературної дискусії 1925–1928 рр. й автор брошури «Європа чи Росія – про шляхи розвитку сучасної літератури». Розстріляний після процесу 13–15 грудня 1934 р.
1905 – Іван Підоплічко – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.
1993 – Сергій Нігоян – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.
2 серпня відзначається:
  • День високомобільних десантних військ Збройних Сил України.
  • День повітряно-десантних військ .
Події 2 серпня:
1727 – російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Туреччиною, знову знадобилися Московській державі. Проте, «виборність» перетворилась на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол.
1914 – у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.
1914 – створено Бойову управу українських січових стрільців – організаційно-координаційний центр легіону Українських січових стрільців.
1940 – Верховна Рада СРСР прийняла закон про включення Північної Буковини і Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повіту до складу УРСР.
1953 – у Києві відкрито дитячу залізницю.
Чи знаєте ви, що:
Про дивні збіги
Коли американський астронавт Нейл Армстронг ступив на поверхню Місяця, перше, що він вимовив, було: «Бажаю успіху, містер Горскі!». Фраза означала от що. Дитиною Армстронг випадково підслухав сварку сусідів – сімейної пари на прізвище Горскі. Місіс Горскі допікала чоловіка: «Скоріше сусідський хлопчисько злітає на Місяць, ніж ти задовольниш жінку!». І от на тобі, збіг! Нейл дійсно полетів на Місяць!
Якось Марчело Мастрояні в розпал гучного дружнього застілля заспівав стародавню пісеньку «Згорів той будинок, де я так щасливий був…». Не встиг він доспівати куплет, як йому повідомили про пожежу в його особняку.
В 1966 році чотирирічний Роджер Лозьєр ледве не потонув у морі біля американського міста Салем. На щастя, його врятувала жінка по імені Еліс Блейз. У 1974 Роджер, якому тоді вже було 12 років, відплатив послугою за послугу – на тому ж самому місці він врятував потопаючого чоловіка, що виявився… чоловіком Еліс Блейз.
На заміському італійському шосе зіткнулися два автомобілі. Однак обидва водії не постраждали. На радощах вони вирішили познайомитися і… назвали одні й ті самі ім’я та прізвище. Обох звали Джакомо Феліче, що у перекладі означає «щасливий»!