Сторінки

Сторінки

Сторінки

вівторок, 30 жовтня 2018 р.

31 жовтня: це цікаво знати


Жовто-багряна казка середнього місяця осені вже підійшла до завершення, і до оповіді береться інший – абсолютно непередбачуваний казкар – листопад. Його казки — це завжди імпровізація, можливо, не така яскрава, як у попередників, однак щоразу це цілий світ — світ відтінків і напівтонів.
У народі 31 жовтня вшановували Луку, який вважався покровителем іконопису. Цього дня вже звозили сіно з далеких відстаней, бо за день починався місяць, що замикає ворота осені, а тому й казали: «Як не придбаєш до Луки, то не буде ні хліба, ні муки».
За церковним календарем 31 жовтня вшановували апостола та євангеліста Луку, мученицю Марину, преподобного Йосипа та преподобного Юліана.
Іменинники 31 жовтня:
Йосип, Юлій, Лука, Марина, Злата та Юліана.
Ім'я Йосип має давньоєврейське походження і означає «прибуток». Маленькі Йосипи дуже перебірливі в усьому, однак з віком ця риса характеру зникає і з них виростають добрі, людяні чоловіки. Турботливі батьки. Причому, зазвичай у Йосипів не менше двох дітей, про яких вони турбуються до кінця життя. Перший шлюб може бути невдалим. Однак у другому вони щасливо доживають до старості. Частіше всього працюють у мистецтві та торгівлі.
31 жовтня народились:
1853 — Микола Кибальчич, винахідник і революціонер-народник. Автор схеми першого у світі реактивного літального апарату. Страчений за співучасть у замаху на імператора Олександра II.
1883 — Михайло Злобинець (кобзар Домонтович), культурно-освітній діяч, поет, бандурист. Організатор та керівник ансамблю бандуристів, майстер з виготовлення бандур. Автор «Самовчителя гри на кобзі або бандурі», збірника творів для бандури.
31 жовтня відзначається:
  • Міжнародний день економії
  • Міжнародний день Чорного моря (відзначається державами причорноморського регіону)
Події 31 жовтня:
1941 — На горі Рашмор (США) завершене спорудження найбільшого пам'ятника світу — 18-метрові голови чотирьох президентів.
1944 — В Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері.
1952 — У Тихому океані США провели випробування першої водневої бомби.
1961 — почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція — Придніпровська ГРЕС.
1973 — Собор єпископів Української Автокефальної Церкви прийняв постанову про єдність Української Православної Церкви.
Чи знаєте ви, що:
Увесь світ у ніч на 1 листопада відзначає Хелловін, однак в Україні є свій аналог популярного свята – Велесова ніч. Розповідаємо, що це таке та як наші предки проводили цей день.
Раніше сучасний Хелловін був відомий під назвою Самайн. Однак мало кому відомо, що і в слов'янській культурі було схоже свято – Велесова ніч, яка також відзначалася в ніч з 31 жовтня на 1 листопада.

Історія свята Велесова ніч

Значення цього свята практично не відрізняється від Хелловіна: у Велесову ніч, за повір'ями, на землю спускаються душі померлих, а, як відомо, у древніх кельтів на День всіх святих також було прийнято поминати покійних родичів.
Назва слов'янського свята походить від імені язичницького бога Велеса. Він вважався богом мистецтва, музики, поезії, краси, таланту, щастя та любові, а також покровителем усіх творчих людей, волхвів, віщунів та опікуном усього живого. Легенди свідчать, що Велес відповідав за розквіт людської душі. Він навчив людей співіснувати з природою та дбати про тварин.
Однак передусім Велес – бог достатку. Тож наші предки вшановували його не менше, аніж Перуна, та дотримувалися традицій у Велесову ніч.
Велесова ніч на 1 листопада  - фото 285890
Велесова ніч на 1 листопада

Старовинні традиції, звичаї та обряди

Вважалося, що у Велесову ніч духи предків повертаються до своїх нащадків, щоб дати їм уроки і благословити весь рід. Перед настанням темряви слов'яни розводили вогонь, стрибки через який були обрядом очищення і звільнення від злих сил. У цьому ми спостерігаємо схожість з кельтським святом Самайн (сучасний Хелловін). Але слов'яни в цей день намагаються отримати захист від своїх предків, а кельти прикладали всіх зусиль, щоб відвернути від свого будинку злих духів.
Важливим атрибутом свята на Русі були запалені свічки на підвіконні, які мали вказати предкам шлях додому. Для захисту від нечисті дім прикрашали горобиною і під поріг сипали сіль.
У цей день слов'яни також накривали святковий стіл, а в будинку відкривали всі двері, щоб предки могли зайти. Перед вечерою господар будинку закликав предків до столу (для них частування відкладалися окремо). Під час трапези згадувалися всі предки і їхні благі діяння, тому трапеза тривала впродовж кількох годин.
Велесова ніч – це містичний час, тож люди вірили, що їхні бажання у цю ніч можуть здійснитись. Для цього потрібно записати їх на папірці і покласти під подушку.
Існував у це свято також особливий обряд вірності. Для того, аби дізнатись, чи не зраджує друга половинка, потрібно було взяти її обручку, нанизати на нитку та підвісити. Якщо перстень стоїть на місці – значить її вірність непохитна.
У Велесову ніч у дім заходять духи предків - фото 285892
У Велесову ніч у дім заходять духи предків

Прикмети на український Хелловін

Як ми згадували, Велесова ніч дуже нагадує кельтське свято День всіх святих і про це свідчить схожість прикмет. Наприклад, і ті, і інші вірили, що якщо в домі важко розпалити камін або піч, то в нього проникли злі духи.
Зазвичай покійники уві сні лякали людей, проте не у Велесову ніч. Адже якщо вам насниться хтось з померлих родичів – це добрий знак, який означає, що вони допоможуть вам у вирішенні складних питань.
Як ми вже згадували, у Велесову ніч нових знайомих боялися, як вогню. З цим пов'язували ще одну прикмету – якщо в дім постукає незнайомець, то буде біда і, швидше за все, в прийдешньому році хтось помре в родині.
Всі ми знаємо прикмету про чорну кішку, але в цю ніч найбільше боялися саме чорних собак, адже якщо вона з'явиться біля дому – то скоро в сім'ї з'явиться ворог. А ось білий собака віщував тільки хороші знайомства.
Ще одним поганим знаком було давати в борг, інакше винесеш із дому достаток і весь наступний рік будеш у скрутному становищі. Тим, хто просив позику, зазвичай говорили, що гроші можна буде позичити тільки на наступний день.

середа, 24 жовтня 2018 р.

25 жовтня: це цікаво знати


У народі 25 жовтня вшановували Прова та Андроника. Колись цього дня визначали погоду на наступні дні. Якщо зірки яскраві – до морозу, якщо у тумані – до відлиги.
Існувало повір’я: народжені цього дня дивилися на свою зорю: чи не впала вона, чи не змахнув її Андрон-вартівник, котрий «небосхил замітає, ключем височінь відмикає».
За церковним календарем 25 жовтня вшановують мучеників Прова, Тараха і Андроника; преподобних Косму, творця канонів, єпископа Маюмського, та Амфілохія, ігумена Глушицького; мученицю Домніку; святого Мартина Милостивого, єпископа Турського.
Іменинники 25 жовтня:
Кузьма, Мартин
Ім’я Кузьма у перекладі з грецької означає «окраса». Люблять порядок. У житті зазвичай досягають значних успіхів, особливо, якщо керуються якоюсь ідеєю. Їх люблять друзі та жінки. Бояться самотності.
25 жовтня відзначають:
Всесвітній день макаронів
25 жовтня народились:
1885 – Карпо Трохименко – український художник. Автор циклу картин «Моя рідна Батьківщина», розписів церков.
1920 – Султан Амет-Хан – видатний військовий льотчик кримськотатарського походження. Двічі Герой Радянського Союзу (1943, 1945), підполковник (1946), заслужений льотчик-випробувач СРСР (1961). Здійснив понад 600 бойових вильотів, особисто збив 30 і в складі групи – 19 літаків ворога. Виступав проти депортації, за права кримськотатарського народу.
1939 – Василь Скуратівський – український письменник, журналіст. етнограф. Автор книг «Берегиня», «Вінець», «Український рік», «Мамина молитва» та ін.
Події 25 жовтня:
1921 — розпочався Другий зимовий похід армії УНР під командуванням Юрка Тютюнника.
1938 – засновано Національну спілку художників України.
Чи знаєте ви, що:
Про чай
  • Всі сорти зеленого та чорного чаю робляться з рослини Camellia Sinensis.
  • Ви можете видалити з напою 80% кофеїну, якщо заллєте чай окропом, почекаєте 30 секунд і зіллєте рідину. Після цього можна залити чай свіжою порцією окропу і заварювати 5 хвилин.
  • Перша згадка про використання чаю відноситься до 4 століття нашої ери. Вчені при цьому вважають, що чай почали пити багато століть тому у Східній Азії. Там він використовувався у медичних цілях, у вигляді сушеного листя, з додаванням цибулі, м’яти, апельсина й імбиру. Заварювати чай окропом стали під час правління династії Мінг (14–17 століття). Таким чином, вживання чаю у сучасному сенсі почалося менше 700 років тому.
  • До 18 століття в Європі вважали, що зелений і чорний чай робляться з різних рослин – китайські виробники приховували секрет їх виготовлення. Чайні рослини почали поставлятися з Китаю тільки на початку 19 століття, разом з рецептами з виробництва чаю. Трохи пізніше англійці виявили дикорослий чай в Індії, який отримав назву Camellia Sinensis. З цієї рослини отримують як чорний, так і зелений чай.
  • Виготовлення чорного чаю відрізняється від зеленого тим, що зелений чай перед окисленням обробляється паром, щоб знищити ензими. Ці ж ензими при окисленні чорного чаю змінюють його колір до чорного і надають відповідний «чайний» смак. Близько 75% чайного листя у світі перетворюються на чорний чай, решта 25% – в зелений.
  • Чай вирощується в основному в п’яти країнах – Китаї (майже 80% зеленого чаю), Індії (в основному чорний), Шрі-Ланці (часто званої Цейлоном, батьківщина чаю Ліптон), Японії (різні екзотичні чаї) і Тайвані (різні сорти зеленого чаю).

неділя, 21 жовтня 2018 р.

 І ще раз про приємні емоції
Учора, 20 жовтня, частина учнів та батьків нашого 5-В класу переглянула виставу "Люди не собаки, собаки теж люди" у МПК "Текстильник". Дійство на сцені знову мало благородну мету - збір коштів на лікування першокласниці ЗОШ № 3.
 І знову ні батьки, ні діти не пожалкували, що знайшли вільну хвилинку для перегляду вистави. Емоції були ті ж самі: хвилювання, співчуття, співпереживання, сльози...
  Тому ще раз дякуємо акторам!
До нових зустрічей під час вистав!

                           

пʼятниця, 19 жовтня 2018 р.

20 жовтня: це цікаво знати



У народі 20 жовтня вшановували Сергія Послушивого і підмічали: «Якщо Сергій вкриє сніжком дороги, то на Порфирія (22 листопада) зима стане на ноги».
За церковним календарем, 20 жовтня вшановують мучеників Сергія і Вакха, преподобного Сергія Послушивого та ікону Божої Матері «Розлучення».
Іменинники 20 жовтня:
Сергій, Юліан, Капітоліна, Микола, Пелагія.
Ім'я Сергій походить від римського родового імені Сергіус, що означає «високий, високошанований». У дитинстві Сергії хворобливі хлопчики. З віком вони починають займатися спортом і у їхньому характері все частіше проявляються чоловічі риси характеру. Однак у них на все життя зберігається схильність до сентиментальності, а також зберігається здатність співпереживати. У роботі Сергії проявляють добросовісність та обов'язковість. Йому не потрібні нагадування, свою ж думку стосовно оточуючих тримають при собі. З рідними та близькими Сергії лагідні та поступливі, турбуються про батьків. Намагаються нікого не образити. З своїми проблемами справляються самостійно. Дружин Сергії шукають собі спокійних і лагідних. Охоче допомагають дружинам у домашньому господарстві. У важливих сімейних питаннях намагається відстоювати свою точку зору. Має багато друзів.
20 жовтня народились:
1883 – Яків Степовий, український композитор, публіцист, викладач Київської консерваторії, автор одного з найвизначніших фортепіанних творів «Прелюд пам'яті Т.Шевченка».
Події 20 жовтня:
1868 — у Києві створений перший в Україні приватний комерційний банк.
1924 — у Харкові відкрито першу в Україні радіостанцію.
1959 — Степана Бандеру поховали на мюнхенському цвинтарі Вальдфридгоф (Waldfriedhof)
Цього дня святкують:
  • Всесвітній день статистики
  • Міжнародний день кухаря і кулінара
  • Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
  • Міжнародний день авіадиспетчера
Чи знаєте ви, що:
Найбільше наших водіїв на дорогах дратують їхні повільні і нерішучі сусіди по дорозі. Не відомо, що у такого водія — черепахи на думці: може, він зараз почне різко переїжджати з однієї полоси на іншу, або раптово розвертатися, а може просто не хоче поступитися машині, що слідує позаду і мигає “дай проїхати”… Причин може бути багато, і неможливість їх зрозуміти дратує — і не лише водіїв, але й «даїшників», які підозрюють, що в такій машині може бути нетверезий або неадекватний водій.
На другому місці в рейтингу ті водії, які, перебуваючи за кермом, намагаються робити кілька справ одночасно, що позначається на їхній поведінці на дорозі.
Третій пункт серйозного невдоволення – ті, хто не показує повороти, бо на дорозі екстрасенсів, як правило, немає. Думки ніхто не читає, і водіям сусідніх машин хотілося б знати дії їхніх сусідів на найближчі декілька секунд.
Агресивні водії, що не зважають на інших, також не викликають захоплення у їхніх сусідів. Звичайно, є ще багато неприємностей, що дратують, як-то погодні умови, самі дороги і інше, але якщо все одно треба їздити, то нехай хоч щось у цьому допомаг

18 жовтня: це цікаво знати




«У природі немає нічого безкорисного»
Григорій Сковорода
У народі 18 жовтня вшановували Харитину-ткалю. У цей час спостерігали за сороками, які віддавна символізували новину. Якщо птах сидів хвостом до порога – чекали сварки, якщо дзьобом – гостей, дуже стрекотала – до поганих новин. Якщо дитині наврочили, її виносили до сороки, що неподалік сиділа і примовляли: «Ви вроки йдіть до сороки, а пристріти – на її діти, а нашій дитині перетреться та й все горе минеться».
За церковним календарем 18 жовтня вшановують мученицю Харитину; святих Петра, Олексія, Іону Київських, Филипа і Єрмогена Московських і всієї Руси чудотворців; преподобних Даміана, пресвітера, цілителя, Єремію і Матфея, прозорливих, Києво­Печерських; преподобну Харитину, княгиню Литовську; священомученика Діонісія, єпископа Олександрійського; мученицю Мамелхвуи Персидську та преподобного Григорія Хандзойського.
Іменинники 18 жовтня:
Олексій, Пилип, Дем'ян, Матвій, Ярема, Харитина.
Ім’я Пилип має давньогрецьке походження і означає «той, хто любить коней». У дитинстві Пилип здебільшого хворобливий. Зовнішньо схожий на матір. Схильний до жадібності. Має багато різних талантів, які здебільшого так і залишаються не розкритими. Жінок обирає спокійних. У подружньому житті неконфліктний. Допомагає у побуті. Любить дітей.
18 жовтня народились:
1868 – Євгенія Ярошинська – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над  Дніпра».
1870 – Володимир Різниченко – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях ґрунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
1876 – Сергій Єфремов – український державний діяч, літературний критик, історик. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка, фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
1885 – Віктор Аверін – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Цього дня відзначають:
  • Європейський день боротьби з торгівлею людьми.
Події 18 жовтня:
1867 – Росія продала Аляску Америці.
1918 – у Львові утворено Українську Національну Раду.
1918 – утворена республіка Чехословаччина.
1927 – створено англійську компанію Бі-Бі-Сі.
1955 – запущено в дію Каховську ГЕС.
1967 – радянський космічний апарат «Венера-4» уперше здійснив посадку на Венері.
1994 – Верховна Рада України скасувала заборону Компартії.
1995 – Україна вступила до Ради Європи.
Чи знаєте ви, що:
Про сновидіння
У снах ми бачимо тільки тих людей, яких ми вже десь бачили. Мозок не «вигадує» нових персонажів. Давно доведено, що всі люди, які сняться певній людині, колись цій людині зустрічалися. За все своє життя ми бачимо тисячі людей, які потім можуть наснитися.
Також доведено, що коли людина хропе, їй не сняться сни. Ще один цікавий факт полягає в тому, що люди, які кинули курити, бачать набагато яскравіші сни, ніж курці, або ті, хто ніколи не курив. Було проведено спеціальне опитування, під час якого з’ясувалося, що завзяті курці, які кинули курити, бачать дуже яскраві сни. До речі, сни про куріння такі люди бачать набагато рідше, ніж звичайні сновидіння.
Сни запобігають нервовим зривам. Сновидіння є віддзеркаленням наших бажань – як свідомих, так і підсвідомих. Саме сни допомагають зберігати нашу нервову систему в порядку. Не так давно психологи провели експеримент, де добровольцям дозволяли спати по 8 годин, проте будили їх тоді, коли наступала фаза «сновидіння». Через деякий час волонтери почали галюцинувати в денний час доби, нервувати без причини, проявляти агресію.

вівторок, 16 жовтня 2018 р.

16 жовтня: це цікаво знати

У народі 16 жовтня вшановували мученика Діонісія і казали: «Денис – лихого ока бережись». Існувало повір’я, щоб вберегти себе цього дня від вроків, треба нижню білизну одягти на виворіт. А ще для того, щоб позбавитися від ворогів, брали дрібку солі, клали її в смолу і примовляли: «Розтане раб Божий (ім’я), як смола. Навколо мене Божа камінні стіна. Чорному, черемному сіль в очі, завидющому, загребущому – смоли в очі».
За церковним календарем 16 жовтня вшановують священномученика Діонісія Ареопагіта, єпископа Афінського; Рустика, пресвітера, та Єлевферія, диякона; преподобного Діонісія, затворника Києво-Печерського; преподобного Іоана Хозевіта, єпископа Кесарійського, та блаженного Ісихія Хоривіта.
Іменинники 16 жовтня:
Денис, Іван.
16 жовтня народились:
1837 – Олександр Митрак – український письменник, фольклорист і етнограф. Поезії, етнографічні нариси присвячені життю, побуту та звичаям закарпатських горян («Домашній быт угро-русского крестьянина», «Сенокосы в угро-руссов», «Народная свадьба угорских русинов»). Видав «Русско-мадьярскій словарь» та «Мадьярско-русскій словарь».
1907 – Петро Григоренко – радянський генерал-майор, правозахисник. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. У 1964 за легальну правозахисну діяльність розжалуваний у рядові і позбавлений всіх державних відзнак, перебував у радянських тюрмах, таборах.
16 жовтня відзначають:
  • Всесвітній день здoрoвoгo харчування.
  • Всесвітній день анестезіолога.
  • День алерголога.
Події 16 жовтня:
1596 – розпочався Берестейський церковний собор, де Київська митрополія Руської православної церкви на території Речі Посполитої вирішила розірвати стосунки з Константинопольським патріархатом та об’єднатися з Апостольською Столицею за умов підлеглості православних Папі Римському, визнання основних католицьких догм і збереження православної обрядності. (за новим стилем)
1813 – почалася «Битва народів» (тривала до 19 жовтня), в якій брали участь війська Франції, Рейнського союзу, Польщі, Австрії, Пруссії, Росії і Швеції; закінчилася нищівною поразкою армії Наполеона і його першим зреченням від престолу.
1946 – за вироком Нюрнберзького трибуналу в будівлі Нюрнберзької в’язниці страчені нацистські злочинці (Ріббентроп, Кейтель, Кальтенбруннер, Розенберг, Франк, Фрік, Штрейхер, Заукель, Йодль і Зейсс-Інкварт).
1964 – Китай провів перше випробування ядерної зброї.
Чи знаєте ви, що:
  • Половина продуктів, які сьогодні споживають у світі, були вирощені фермерами в Андах. Звідси ми маємо картоплю, кукурудзу, солодку картоплю, гарбузи, кабачки, всі види бобових, арахіс, маніоку, кеш’ю, ананаси, шоколад, авокадо, томати, перець, папаю, полуницю й багато інших.
  • Харчова цінність насіння кабачка й гарбуза підвищується з часом. Зокрема, у насінині, що пролежала півроку, набагато більше білку, ніж у щойно зібраній.
  • У Біблії сіль згадується більше тридцяти разів.
  • Лише 5 відсотків виробленої щороку солі надходить до нас на стіл. А 95 відсотків використовується для консервування м’яса, прокладки доріг, дублення шкіри, виробництва корму для худоби, скла і миючих засобів.
  • Всі знають про вітаміни А, В, С, D і Е. Менш відомий вітамін К (сприяє нормальному функціонуванню печінки), вітамін Т (ефективний при лікуванні анемії), вітамін H (також називаний біотином) і вітамін U (допомагає в лікуванні виразок).

неділя, 14 жовтня 2018 р.

14 жовтня: це цікаво знати


От і прийшла Покрова, що не лише землю снігом вкриває, але й «піднімає бабу на ноги», щоб погуляти на весіллях.
У народі з 14 жовтня починали справляти весілля, що тривали до початку пилипівського посту – 27 листопада. Оскільки це була наймасовіша пора шлюбування, залишилося прислів’я: «Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста, а як прийде Покрова – зареве дівка, як корова».
Неодружені ж дівчата цього дня йшли до церкви і просили аби «Свята Покрівонька покрила голівоньку чи хусткою, чи ганчіркою аби не була дівкою». Та святій Покрові молилися не лише дівчата. Пресвята Богородиця була покровителькою запорозького козацтва та й всієї України.
Що ж до побуту, то на Покрову вирізали чотири дернини, клали їх на горищі по всіх кутках, травою донизу «аби взимку у хаті було сухо». З Покровою також пов’язано чимало метеорологічних спостережень. Зокрема, яка Погода на Покрову, такою буде і зима.
За церковним календарем 14 жовтня відзначається свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.
Відзначення свята Покрови має дуже глибоку історію в Україні. Хоча воно було запроваджене ще з часів хрещення Русі. Особливе шанування Покрови Богородиці починається з 12 століття, при князі Андрії Боголюбському, який і збудував першу на Русі Покровську церкву. Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови.
Також 14 жовтня вшановують апостола від 70­ох Ананія; преподобного Романа Солодкоспівця; преподобного Саву Вишерського, Новгородського; преподобного Домнина Солунського; пресвятого мученика Михаїла, ігумена Зовійського, і з ним 36 пресвятих мучеників; праведника Петра (Калнишевського) Багатостраждального.
14 жовтня народились:
1940 – Лесь Сердюк – український актор. Знявся в понад 90 фільмах («Загибель ескадри», «Як гартувалася сталь», «Батальйони просять вогню», «Гетьманські клейноди», «Мамай», «Тарас Бульба»).
1943 – Раїса Кириченко (Корж) – українська співачка (мецо-сопрано), народна артистка УРСР. Лауреат державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Кращі пісні: «Чураївна», «Козачка», «Стремено», «Жіноча доля», «Мамина вишня».
1950 – Віктор Баранов – український поет, прозаїк, перекладач. Автор численних поетичних збірок, повістей та романів. Лауреат літературних премій імені Є. Плужника та О. Гірника.
14 жовтня відзначають:
  • День українського козацтва.
  • День захисника України.
  • День створення УПА
  • День художника України
Події 14 жовтня:
1770 – заснування Олександрівської фортеці (з 1806 р. – м. Олександрівськ, з 1921 р. – м. Запоріжжя).
1905 – засновано Міжнародну федерацію аеронавтики.
1943 – Запоріжжя визволили від німецько-фашистських загарбників.
1947 – уперше літак перевищив швидкість звуку.
Чи знаєте ви, що:
Перший варіант найпопулярнішого за межами нашої країни літературного твору, написаного українською мовою, було створено у 1676 р. І це не «Енеїда» Котляревського. Задовго до того, як «Енеїда» остаточно витіснила з української літератури старослов’янську мову, без неї обходилися й запорозькі писарі, коли писали «Листа турецькому султану».
Щоправда українські, польські та російські історики стверджують, що у султанських архівах вони не знайшли жодної згадки про листи від козаків. А там досить педантично вели облік всієї дипломатичної пошти. До того ж, листи запорожців, що їх отримали правителі інших держав, засвідчили, що навіть у гніві козаки уникали в дипломатичному листуванні таких епітетів, як «кат», «свиня» та «собака». Однак це лише підтверджує те, що такі слова козаки дозволяли собі у популярних тоді пародіях на документи.
А найпопулярнішим твором української літератури за межами нашої країни його можна визнати хоча б тому, що вперше «Лист запорожців...» надрукували 1683 р. у Відні (німецькою мовою), щоб додати натхнення оборонцям австрійської столиці від кількасоттисячного турецького війська. Пізніше, 1841-го, він вийшов польською (в часописі «Львов’янин»).
Віршований переклад «Листа...» французькою виконав сам Гійом Аполлінер, англійською – канадка Флорін Лайвсей, а російською з нього «списували» 1637 р. власний лист туркам донські козаки й 1774-го – ультиматум оренбурзькому губернатору – Омелян Пугачов.
Наразі ніхто ще не здогадався занести «Лист...» до Книги рекордів Гіннесса. Адже Ілля Рєпін присвятив картині «Запорожці пишуть листа турецькому султану» 15 років свого життя!

четвер, 11 жовтня 2018 р.

 Дякуємо за чудові емоції!
Сьогодні діти та батьки 5-В класу, як і планували, переглянули виставу "Люди не собаки, собаки теж люди" в МПК "Текстильник". Дійство на сцені захопило з перших хвилин! Постановка твору сучасна, оригінальна, гра акторів неперевершена. А головне - порушено такі важливі теми, як людина й природа, жорстокість та милосердя.Окрім того, вистава була благодійна. Упевнена, що кожен задумався над власними вчинками, словами... А доказом цьому були сльози і дорослих, і дітей. І це чудово, бо будь-яке мистецтво покликане насамперед викликати емоції!
Дякуємо акторам за чудову гру!
А тим, хто вагається, чи йти на виставу 20 жовтня, хочу сказати, що ви не пожалкуєте ні секунди , переглянувши її!


середа, 10 жовтня 2018 р.

10 жовтня: це цікаво знати

Восени – у період храмових свят – наші предки починали готувати священні напої. Їх приносили у жертву богам, ними користувалися під час ворожіння на майбутній врожайний рік і, що найголовніше, вважалося, що, лише скуштувавши такого напою, людина отримувала незвичайну силу і могутність богів.
Найдавнішими напоями наших предків учені вважають напої з назвами сома та сура. Сома визначалася як напій богів, а сура – людей. «Ми випили соми, ми стали безсмертними, ми досягли світла, ми знайшли Богів» – співається в одному зі священних гімнів. Саме оп’яніння сомою доводило жерців та богомольців до екстазу, під час якого мали відкриватися таємниці божественної мудрості. За різними дослідженнями, сому готували з вересу, гірської рути, грибів молочаю, чи-то коноплі. Зібрані рослини замочували у воді, товкли у ступі або вичавлювали з них сік. Потім, процідивши, змішували з водою, свіжим або кислим молоком, додавали ячмінного зерна і давали перебродити на сонці. Пізніше ритуальні напої почали готуватися з меду.
У народі 10 жовтня вшановували Саву-бджільника. Цього дня найповажніші люди закуповували у пасічників мед, розводили його водою і варили на повільному вогні. Потім ситу зливали у дерев’яні бочки, додавали трохи хмелю і ставили до льоху для бродіння. Нерідко на місяці, а то й – роки. Вся ж інша робота, що не стосувалася бджолиного господарства на Саву-бджільника, заборонялася, бо вона була не на користь.
За церковним календарем 10 жовтня вшановують мученика Каллістрата та воїнів його: Гімнасія та інших; преподобного Саватія Соловецького; апостолів від 70-ох: Марка, Аристарха і Зіну; мученицю Єпихарію та преподобного Ігнатія.
Іменинниками 10 жовтня є:
Гнат, Калістрат, Марко, Зінаїда та Аристарх.
Ім’я Гнат бере початок від латинського слова «ігнатус» – невідомий. Чоловіки з цим ім’ям на вигляд прості і щирі, однак насправді вони можуть здивувати друга нахабством та шантажем. Товариші недолюблюють його за жадібність, лінощі та постійне бажання керувати. Вчителі поважають за ерудицію. Гнат часто закохується, але дуже ревнивий, тому інколи може навіть вдаватися до насильства.
10 жовтня народились:
1889 – Михайло Драй-Хмара – український поет-неокласик, літературознавець, перекладач, поліглот (знав 19 мов).
«Дерзайте, лебеді: з неволі, з небуття веде вас у світи ясне сузір'я Ліри, де пінить океан кипучого життя...» (Михайло Драй-Хмара)
1931 – Атена Пашко – поетеса, громадсько-політична діячка. Автор збірок «На перехрестях», «На вістрі свічки», «Лезо моєї стежки». Голова Спілки українок України (1991–2001), президент Благодійного фонду В’ячеслава Чорновола (з 1999 р.).
10 жовтня святкують:
  • День працівників стандартизації та метрології України.
  • Всесвітній день психічного здоров’я.
Події 10 жовтня:
1666 – правобережні полковники вибрали Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.
1918 – РНК Радянської Росії ухвалила Декрет про запровадження нової орфографії.
1932 – у Запоріжжі запрацювала ДніпроГЕС ім. Леніна.
1932 – у Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР провели ядерну реакцію з розщеплення атомного ядра літію.
1943 – Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про заснування ордена Богдана Хмельницького I, II та III ступенів.
1948 – запущено першу радянську керовану балістичну ракету далекої дії Р-1, створену під керівництвом Сергія Корольова.
1963 – набув чинності Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.
Чи знаєте ви, що:
  • Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3 годин. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менш півдоби. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде. Це значить, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр.
  • Дощ став причиною появи прогнозів погоди по радіо. Коли американський власник радіостанції потрапив під дощ, він заснував нову рубрику прогнозу погоди, яка розповідала про дощ кілька разів на добу.
  • У XVII столітті у Великобританії був прийнятий закон про дощ, за яким за неправильне пророкування дощу синоптика страчували.
  • Приблизно одна людина на кожні сто мільйонів, страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а від потрапляння під дощ такі люди навіть можуть померти.
  • У Сан-Франциско метеостанція повідомляє про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4:6. Просто 10 місцевих метеорологів голосують про те, чи буде дощ чи ні, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді.

понеділок, 8 жовтня 2018 р.

8 жовтня: це цікаво знати
8 жовтня — 281-й день року (282-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 84 днів.
У народі 8 жовтня вшановували Єфросинію, яку ще називали капустницею. Вважалося, що цього дня треба сікти капусту. Збереглося прислів’я: «Не треба в капусту і олії, як пошаткуєш на Фросинії», тобто, посічена цього дня вона повинна довго зберігатися. Також підмічали: «Якщо день погожий, тепло буде ще протягом кількох тижнів. Якщо випаде сніг, то зима прийде 21 листопада».
За церковним календарем 8 жовтня вшановують преподобну Єфросинію Олександрійську; преподобного Сергія, ігумена Радонезького, всієї Русі чудотворця; преподобну Єфросинію Суздальську, у миру Феодулію; перенесення мощей святого Германа, архієпископа Казанського; преподобномученика Пафнутія Єгиптянина і з ним 546 мучеників.
Свята:
Міжнародний день художника відзначається в багатьох країнах 8 грудня. Цьому святу вже 10 років, і засноване воно було організацією “Мистецтво народів світу”. Незважаючи на те, що український День художника відзначається рівно двома місяцями раніше (8 жовтня), свято в грудні – ще одна можливість привітати всіх, хто причетний до світу образотворчого мистецтва.
8 грудня відзначаються національні свята в таких країнах світу:
Болгарія і Македонія святкують День студента.
Румунія і Узбекистан відзначають День конституції.
Іменинники сьогодні: Єфросинія, Сергій, Герман, Досифея, Пафнутій, Микола, Олександр
Народний календар: Єфросинії (Преподобної Єфросинії).
Цей день у народі ще називали «капусником», бо, за повір’ям, пошаткована капуста мала довго й добре зберігатися:
– Коли на Єфросинії тепла погода, то ще тепло триватиме три тижні.
– Якщо цього дня випаде сніг, то зима встановиться на Михайла (21 листопада).
– Ранній сніг на ранню й теплу весну; якщо він глибокий, то наступною року буде добрий врожай, якщо сухий, то літо буде погоже.
8 жовтня в історії: 
1871 – народився Іван ПІДДУБНИЙ, легендарний борець;
1892 – народилася Марина ЦВЄТАЄВА, російська поетеса;
1896 – Вперше опублікований індекс Доу-Джонса, що став головним показником ситуації на американських біржах;
1939 – народився Пол ХОГАН, австралійський кіноактор («Крокодил Данді»);
1945 – помер Фелікс ЗАЛТЕН, австрійський письменник і журналіст, автор історії оленяти Бембі;
1948 – народився Джонні РЕМОУН, американський рок-музикант, гітарист групи The Ramones;
1970 – народився Метт ДЕЙМОН, американський кіноактор ( «Урятувати рядового Райана»).

четвер, 4 жовтня 2018 р.

4 жовтня: це цікаво знати

«Як не з дощем, то з снігом», так лаконічно характеризували другий місяць осені наші пращури. Адже у жовтні дерева вже починають швидко скидати свої жовто-багряні шати. У лісах замовкає пташине багатоголосся, а левади та видолинки все частіше вкриваються сизою памороззю. Осінь запросила до господи свого другого брата, якого наші предки ще називали «грязень», «хмурень», «листопадник» та «зазимник».
У дохристиянські часи існувала ще одна назва другого місяця осені, що, можливо, найточніше передавала глибинну суть цієї найшанованішої нашими предками пори – «весільник». Адже за українською обрядовістю саме з Покрови, 14 жовтня, вже дозволялося справляти весілля. Чому саме з Покрови? Тому, що все життя давніх українців підлягало чіткій регламентації. Турбота про врожай, що починалася навесні: «Квітневої роботи на май не відкладай, то їстимеш коровай», продовжувалася влітку: «Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться»«Хто в липні жари боїться, то взимку не має чим погріться» та «Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш» – закінчувалася у вересні. І лише у жовтні, коли врожай вже зібрано, а ниву засіяно озиминою, селянин нарешті міг собі дозволити відпочити та влаштувати особисте життя. «У маю розумний жениться, а дурна заміж йде, а у жовтні розумна заміж іде, а дурний жениться».
4 жовтня у народі вшановували Кіндрата. А про тих, хто доживши до 4 жовтня, ще легковажив із підготовкою до зими говорили: «Пустий господар по Кіндраті не має ще кожуха в хаті». Також підмічали, якщо цього дня дув різкий північно-західний вітер, очікували холодної і сніжної зими.
Існувала ще одна прикмета: погода цього дня мала не змінюватись ще 4 тижні.
За церковним календарем 4 жовтня відзначають знайдення мощей святого Димитрія, митрополита Ростовського та вшановують апостола від 70­ох Кондрата; преподобного Даниїла Шужгорського; преподобного Йосипа Заоникиївського; священномучеників Іпатія, єпископа, та Андрія, пресвітера; святих Ісакія і Мелетія, єпископів Кіпрських; мучеників Євсевія і Приска.
Іменинниками 4 жовтня є:
Андрій, Агнія, Овсій, Мелетій, Кіндрат та Дмитро.
Ім’я Дмитро походить від імені давньогрецької богині землі Деметри. Маленький Дмитро росте хворобливим. Саме це пізніше змушує його шукати постійного захисту і допомоги у матері. Він вимогливо ставиться до оточуючих. Розумний, наполегливий. Легко рухається вгору службовими сходами там, де професія вимагає спілкування. Любить розважатися і, як правило, не обмежує себе в цьому. Любить випити, однак рідко стає алкоголіком. З жінками стосунки не стабільні. Легко закохується. Часто кілька разів одружується. Однак про дітей від першого шлюбу турбується до кінця життя. Головною людиною у житті залишається мама.
4 жовтня народились:
1891 – Юрій Клен (Освальд Бургардт) – український поет, перекладач, літературний критик. Автор збірки «Каравели», епопеї «Попіл імперій», есе «Спогади про неокласиків», перекладів з англійської, німецької, французької та інших мов.
1895 – Дмитро Андрусенко – український диригент, бандурист, педагог; організатор і диригент капел бандуристів. Майстер з виготовлення українських народних музичних інструментів (бандур, цимбал, сопілок).
4 жовтня відзначають:
  • Всесвітній день тварин.
  • Всесвітній тиждень космосу.
Події 4 жовтня:
1582 – Папа Римський Григорій XIII оголосив про проведення реформи календаря, що мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до XVI століття «набігла» різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Згідно з нововведенням Папи, після 4 жовтня 1582 року одразу ж наступало 15 жовтня. Новий календар отримав назву «григоріанського».
1875 – декретом австро-угорського цісаря Франца-Йосифа I засновано університет у Чернівцях (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича).
1890 – у Львові створено Русько-Українську Радикальну Партію – першу українську політичну партію.
1911 – у Лондоні введено в дію перший у світі ескалатор.
1937 – в газеті «Правда» з’явилася критична стаття, згідно з якою українську мову потрібно більше наблизити до російської.
1957 – з космодрому Тюратам в Казахстані запущено перший у світі штучний супутник Землі під назвою «Супутник-1». ООН проголосив цей день Днем початку космічної ери людства.
1989 – у Києво-Печерській лаврі відкрито духовну семінарію Руської Православної церкви.
2001 – англійські вчені розшифрували генетичний матеріал бактерії, що викликає чуму.
Чи знаєте ви, що:
  • 99% живих істот, які існували на Землі, вже вимерли.
  • За останні 4000 років не було приручено жодної тварини.
  • Кицька – єдина домашня тварина, яка не згадується у Біблії.
  • Крокодили не вміють висолоплювати язик.
  • Іспанія у перекладі означає «земля кролів».