Сторінки

Сторінки

Сторінки

пʼятниця, 30 листопада 2018 р.

             Досліджуємо рідне місто
Після виступу перед 5-6 класами
Сьгодні, 30 жовтня, у нашій школі відбувся цікавий і новий захід "Алфавіт мого міста". Кожен класний колектив ще в жовтні отримав завдання дослідити історію однієї із вулиць Рівного, а потім презентувати своє дослідження. 
 Нам потрібно було обрати будь-яку вулицю на літеру "В", тому варіантів було багато: Віденська, Вербова, Миколи Вороного, Остапа Вересая... У результаті, за рекомендацією нашого краєзнавця, історика й колишнього учня ЗОШ № 27 Андрія-Аскольда Климчука, ми зупинилися на невеличкому провулку Ігоря Волошина. 
На початку провулку Волошина
 Чому саме він? По-перше, провулку присвоєно ім'я патріота України, Героя нашого часу Ігоря Волошина, який загинув 28-річним на Сході України. Так ми хотіли віддати йому честь, щоб більше людей дізналося про його життєвий шлях. По-друге, тут зберігся двоповерховий будинок, у якому у 30-40 рр. 20 ст . мешкав Праведник народів світу Яків Сухенко. Щоб рівняни пам'ятали про Сухенка, у провулку встановлено камінь спотикання. Досліджуючи провулок, ми чудово відпочили, приємно поспілкувалися, от тільки мороз швидше заставив роз'їжджатися по домівках.
Ми задоволені проведеною роботою та тим, що збагатилися новими знаннями.
Біля будинку Якова Сухенка
Біля пам'ятної дошки І. Волошину на школі "Центр надії", у якій він навчався
Наш виступ на лінійці
Розповідаємо про провулок Волошина
Ми любимо Рівне й пишаємося його героями
 Більше про наше дослідження можна подивитися й почитати тут:
Презентація провулка Ігоря Волошина Microsoft Office PowerPoint
Презентація провулка Ігоря Волошина (word)
    Діти, дякую за небайдужість, участь у дослідженні, чудовий виступ!








30 листопада: це цікаво знати!

У дохристиянські часи 30 листопада наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а калита – пісний корж, якраз і була символом сонця. Її прив'язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити і не дати вкусити коржа. Зрозуміло, зменшення калити символізувало зменшення світлового дня. Також проти ночі 1-го грудня молодь ходила до річок слухати Воду: тиха воді віщувала добру теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії, й завірюхи.
У народі 30-го листопада підмічали: «Яка погода цього дня — такою буде й зима».
За церковним календарем 30 листопада вшановували святого Григорія чудотворця, преподобного Никона, преподобного Лазаря іконописця, мученика Гоброна – у святому хрещенні Михайла і з ним 133-ох воїнів.
У цей день відзначають:
Міжнародний день захисту інформації
День домашніх тварин
Всесвітній день інформації
Іменинники 30 листопада:
Григорії, Никони, Лазари і Михайли
30 листопада народилися:
1951 — Назарій Яремчук, популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973–1995 років (посмертно).
1949 — Ярослав Стельмах, український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п'єс «Шкільна драма», «Провінціалки», «Емма» та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
Події 30 листопада:
1763 — судова реформа в гетьманській Україні. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
1867 — розпочав роботу Одеський маяк — перший електричний маяк на теренах Російської імперії.
1968 — у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.
Чи знаєте ви, що:
Назарій Яремчук народився, коли його батькові, теж Назару, — було вже 64 роки. Народження сина у такому віці було справжнім святом. Проте вже у 12-річному віці Назарій залишився без батька і школу йому довелося закінчувати в інтернаті.
Вся родина Яремчуків була музичною. Батько співав у церковному хорі, мати теж співала та грала на музичних інструментах, тож і Назарій почав співати ще дитиною.
У родині існувала таємниця, пов’язана з братом по батьку Назарія Дмитром. Старший на 27 років, за спеціальністю юрист, у 40-вих роках 20 століття Дмитро приєднався до «мельниківців», а потім під чужим прізвищем виїхав до Канади. Саме він після смерті батька допомагав родині з Канади. Відому пісню «Лелека з України» Назарій присвятив саме братові Дмитру.
Назарій вів активну концертну діяльність. Зараз важко повірити, що за 23 дні можна провести 46 концертів. І скрізь повні зали. Слухачі готові були навіть на люстрах висіти, аби тільки почти улюблений голос. З початку концертної діяльності пройшло небагато часу і ансамбль «Смерічка», де співав Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Софія Ротару, назвали українським «Бітлз».

четвер, 29 листопада 2018 р.

Малюємо під час української літератури
Наші шкільні будні...
Кожен день у школі насичений різними емоціями. Ми навчаємося, спілкуємося, відкриваємо нове й згадуємо щось уже відоме. Ні один наступний день не подібний до попереднього. Але кожен із них точно цікавий своєю неповторністю. За минулий тиждень в учнів 5-В класу було безліч цікавих миттєвостей. Ось деякі з них...
Змагаємося під час зарубіжної літератури

Урок української літератури
Урок природознавства
Вивчаємо країни
Урок рідної мови
Вивчаємо рідну мову
Представники команд готові змагатися!
Переможець змагань
У книгарні
Зацікавлені книжкою
У кінотеатрі
Гуляємо морозним містом
Ми!
Триває репетиція до виступу на сцені
Капітани команд на уроці зарубіжної
Вивчаємо провулок Ігоря Волошина
Вивчаємо Рівне

















29 листопада: це цікаво знати


Великі нам здаються такими тому, що ми стоїмо перед ними на колінах.
Дмитро Донцов
Покидає нас календарна осінь. І в останні її дні наші предки колись, так би мовити, відкривали сезон ворожінь. Звичайно, у першу чергу, ворожили на врожай наступного року, хоча і про долю не забували, особливо дівчата.
У народі 29 листопада пов’язували з відлигою і казали: «На Матвія – земля пріє». А також підмічали, якщо «на Матвія вітри вовком виють, хуртовини будуть до самого Миколи Зимового 19 грудня».
За церковним календарем 29 листопада вшановують апостола та євангеліста Матфея; праведника Фулвіана, князя Ефіопського, у святому хрещенні Матфея.
Саме Матфей написав перше Євангеліє. Спочатку він був митником, тобто, збирачем податків, однак після того, як Ісус Христос призвав його стати учнем у числі інших апостолів, Матвій до кінця свого життя служив Господу і прийняв за віру мученицьку смерть.
Іменинники 29 листопада:
Матвій, Єфросинія, Семен.
Ім’я Матвій має давньоєврейське походження і означає «подарунок Яхве». Святим покровителем вважається колишній митар, який покинув свою справу, дослухавшись до слова Господнього. Як правило, Матвії мають багато друзів. Навіть своїх ворогів вони інколи помилково зараховують до близького кола. Надміру люблять жінок, часто закохуються, але не завжди собі на користь.
29 листопада народилися:
1778 – Григорій Квітка-Основ’яненко – український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі. Найвидатніші твори – «Конотопська відьма», «Маруся», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-Денщик».
«Як говоримо, так і писати треба». (Григорій Квітка-Основ’яненко)
1899 – Григорій Косинка (Стрілець) – український письменник. Автор творів «На золотих богів», «Заквітчаний сон», «В житах», «Політика», «Фавст», Серце» та ін...
29 листопада відзначають:
  • День солідарності з палестинським народом.
Події 29 листопада:
1899 – засновано іспанський футбольний клуб «Барселона».
1959 – церемонію вручення нагород «Ґреммі» вперше показали по американському телебаченню. Серед лауреатів були Френк Сінатра та Дюк Еллінґтон.
1990 – Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, яка дозволяла застосувати проти Ірака силу в разі, якщо він не виведе свої війська з Кувейту до 15 січня 1991 року.
1996 – міжнародний трибунал з колишньої Югославії виніс свій перший вирок. До 10 років тюремного ув’язнення був засуджений хорват Дражен Ердемович, визнаний винним у злочинах проти людяності під час громадянської війни в Боснії.
Чи знаєте ви, що:
За твердженням Григорія Квітки-Основ’яненка, рід Квіток одним з найперших з’явився на Харківщині.
«Одного дня 1604 року до Києва прибився звідкись дід із онуком-сиротою Григорієм. Невдовзі дід помер, а внук прижився. За ніжну вдачу і незвичайну вроду підлітка прозвали Квіточкою, а коли підріс – Квіткою. Згодом у нього закохується горда красуня, дочка київського воєводи, і парубок відповідає палкою взаємністю. Вони потай вінчаються, підмовляють гурт козаків і тікають на вільні, дикі тоді, землі Лівобережжя. На березі річки Уди засновують поселення – початок майбутнього Харкова й усієї Слобожанщини. Це був прапрадід Григорія Федоровича, що заснував рід Квіток».
Деякі дослідники вважають, що це не просто казка, бо, наприклад, слобода Основа була взагалі куплена у Донців-Захаржевських у 1713 році Григорієм Семеновичем Квіткою.
Саме за назвою родового маєтку Григорій Федорович Квітка взяв собі творчий псевдонім Основ’яненко. Крім нього прізвище Квітка-Основ’яненко не носив ніхто.

середа, 28 листопада 2018 р.


Школярів Рівного, які не мають щеплень, не допускатимуть до навчання


Бо в області епідемія кору
Стаття із сайту "РадіоТрек"


Батьки учнів 27 школи у Рівному обурені тим, що їх примушують робити дітям щеплення проти кору.
У навчальному закладі спалах інфекції - там вже зареєстрували вісім хворих.
Тож протягом тижня необхідно або зробити щеплення, або у наступний понеділок дітей до школи не пустять.
Чи мала право адміністрація школи вживати такі заходи, ми запитали у начальника міського управління охорони здоров’я Віктора Іськіва:
Це якась самодіяльність. Ми так не працюємо. Я палкий прихильник щеплень, але це – вже занадто.

Проте все ж хочу закликати усіх рівнян дбати про своє здоров’я і зробити усі щеплення.
Проте начальник міського управління освіти і науки Василь Харковець зазначив, що такі вказівки надійшли від обласного лабораторного центру, адже у школі майже чверть учнів не мають профілактичних щеплень. Тож директор порушив закон, коли зарахував таких дітей до 1 класу:
До нас надійшов лист від лабораторного центру.

Читаю дослівно: «Директор школи порушує вимоги статті 15 Закону України про захист населення від інфекційних хвороб. Пропонуємо забезпечити виконання  законодавства України у дитячих навчальних закладах міста та заборонити дітям, які без причин не отримали профілактичних щеплень, відвідувати заняття».
Керівник лабораторного центру Роман Сафонов повідомив, що дійсно рекомендували директору школи вжити радикальних заходів, адже з таким рівнем імунізації інфекція буде поширюватися і надалі.
Профілактичні щеплення у нашій країні обов’язкові і такі вказівки стосуються усіх навчальних закладів.
До слова, ще тиждень тому кір не реєстрували лише у п’яти школах Рівного, а тепер – у трьох: ЗОШ № 6, 17 і РГГ.
Статистику захворювання на кір у школах обласного центру:


ЗАКОН УКРАЇНИ Про захист населення від інфекційних хвороб Стаття 15. Запобігання інфекційним захворюванням у дитячих закладах 

Прийом дітей  до  виховних,  навчальних,  оздоровчих та інших дитячих закладів  проводиться  за  наявності  відповідної  довідки закладу  охорони  здоров'я,  в якому дитина перебуває під медичним наглядом.  Довідка видається на підставі  даних  медичного  огляду дитини,  якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі,  а також якщо їй проведено  профілактичні  щеплення згідно  з  календарем  щеплень  і  вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. 

Дітям, які  не  отримали  профілактичних  щеплень  згідно   з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям  проведено  з  порушенням установлених  строків у зв'язку з медичними протипоказаннями,  при благополучній  епідемічній   ситуації   за   рішенням   консиліуму відповідних  лікарів  вони  можуть  бути  прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його. 

Порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому  їх до дитячих закладів установлюються центральним органом виконавчої  влади,  що  забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. 

Працівники дитячих     закладів    підлягають    обов'язковим профілактичним  медичним  оглядам  з  метою  виявлення  хворих  на інфекційні  хвороби  та  бактеріоносіїв  у порядку,  встановленому законодавством. 
  Акція "Створи диво"
Ми ,
ГО"Ініціативна Громада України",

запрошуємо вас створити гарний настрій та здійснити мрію.
Ясениницький реабілітаційний центр. Центр в якому перебувають дітки, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку. Дітки, які не мають батьків або позбавленні батьківського піклування, а також які потребують корекції фізичного та розумового розвитку. Діти, які чекають на диво, своїм маленьким, щирим сердечком. Які вірять у нас дорослих та у Святого Миколая. Тому до новорічних свят ми запускаємо акцію - "Створи диво". Адже для кожної дитини ми можемо стати помічниками Святого Миколая.
Будь - яка ініціатива, подарунок вітається!
Пропоную й нам, дорогі п'ятикласники, долучитися до цієї акції милосердя!

понеділок, 26 листопада 2018 р.

26 листопада: це цікаво знати

«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить»
Опанас Заливаха
У народі 26 листопада вшановують Івана Златоуста, адже з давніх часів відомо, що «на Златоуста все поле пусте». У цей час «всяка зяб зупиняється в рості», тобто земля поринає у сон до весни. У давнину казали: «Ззиває зима на Івана Златоуста свою свиту: хурделицям і заметілям дає наказ – відлиги вгамувати». Іній на деревах у цей день вказував на те, що можна чекати хорошого врожаю. До Іоанна Златоуста зверталися з молитвою про покарання хабарників та брехунів.
За церковним календарем 26 листопада вшановують святого Іоанна Златоустого, архієпископа Константинопольського; мучеників Антоніна, Никифора і Германа; мученицю Манефу.
Іменинники 26 листопада:
Іван, Герман, Никифор, Антонін.
26 листопада народилися:
1806 – Пилип Морачевський (псевд. – Хвилимон Галузенко) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
1925 – Опанас Заливаха – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років: «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
Події 26 листопада:
1890 – у місті Боржомі (Грузія) почався промисловий розлив однойменної мінеральної води.
1901 – у Львові студенти виступили з вимогою створення українського університету.
1917 – у Києві на засіданні Генерального секретаріату затверджено статут «вільного козацтва», ухвалено створити комісію з охорони краю при Генеральному секретаріатові внутрішніх справ і демобілізаційний комітет.
1968 – сесія Генеральної Асамблеї ООН схвалила Конвенцію про незастосування терміну давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства.
1977 – у Львові відкрито пам’ятник першодрукареві Івану Федорову (скульптори В. Н. Борисенко, В. М. Подольський).
Чи знаєте ви, що:
Про хмарочоси
  1. Безперечним чемпіоном за кількістю різноманітних висотних будівель є Нью-Йорк. Його головні вулиці нагадують ущелини, глибоко врізані між високими, як вежі, будинками. Вони закривають небо, і вгорі видно лише невелику блакитну смужку.
  2. Народилися ці чудові споруди не в Нью-Йорку, а в Чикаго більше 100 років тому. Першим прародичем хмарочосів була будівля страхової спілки. Спочатку вона мала 10 поверхів, пізніше було надбудовано ще два.
  3. Хмарочосами вважаються будівлі не менше 150 метрів у висоту.
  4. На сьогоднішній день найбільшим хмарочосом є Бурдж Халіфа (Вежа Халіфа) в Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати). Його висота становить 828 м, а кількість поверхів – 162.
  5. Таке чудо як хмарочос, не стало б можливим без винаходу сталевого каркасу. Збірка сталевого каркасу будівлі – найнебезпечніша і складна частина будівництва. Саме якість і швидкість збірки каркаса визначає, чи буде проект реалізований в строк і в рамках бюджету.
  6. Бурдж Халіфа є енергетично самодостатньою будівлею – хмарочос завжди забезпечений електроенергією завдяки 61-метровій вітровій турбіні та величезній кількості сонячних батарей, що займають 15 000 кв м.
  7. У 2011 році в світі налічувалось близько 2500 будівель висотою понад 150 метрів. (З сайту proyse.org.ua)

неділя, 25 листопада 2018 р.

четвер, 15 листопада 2018 р.

                Батькам на кожен день


середа, 14 листопада 2018 р.

Азбука дорожньої грамотності!
Ніколи не буде зайвим повторити правила дорожнього руху. Ось і учні 5-В класу зробили це, провівши сьогодні під час класної години конкурс "Азбука дорожнього руху". Поділившись на команди, хлопчики та дівчатка відповідали на питання та вирішували нескладні завдання, пов'язані з правилами дорожнього руху. Корисно провівши час, ми дійшли висновку, що кожен повинен дбати про власну безпеку й пам'ятати правила поведінки на дорозі.



















14 листопада: це цікаво знати
«Три речі до вподоби Богу і людям:
згода між братами, милосердя до ближніх та згода між чоловіком і дружиною».
Петро Могила
У дохристиянські часи в уявленні наших предків поняття про щастя, успіх втілювався в образі Долі, яку Бог давав при народженні кожній людині. Доля могла бути доброю і злою, милостивою або жорстокою. І все ж, природний оптимізм українців знаходив шляхи вимолювати у Бога щасливу долю за будь-яких обставин. Зокрема, за допомогою різноманітних жертв та дотримання певних обрядів, якими намагалися відвернути Недолю. Первісно Доля вважалася богинею врожаю, материнства і жінок, пізніше стала богинею щасливого випадку.
У християнські часи 14 листопада, за стародавнім звичаєм, відбувалася перша складка дівчат курами – «чия курка смачніша».
Дівчата готували страви з курей і ввечері відбувався почастунок. Вважалося, що курами опікуються святі Косма та Дем’ян. Адже ці птахи віддавна були символом щастя і плодючості, то ж саме тому стали обов’язковим атрибутом всіх весільних церемоній та обов’язковою весільною їжею. Крім цього, якраз на курах ворожили дівчата про майбутніх чоловіків. Також вважалося, що святі допомагають зимовим жіночим роботам: прядінню, плетінню, тощо. А ще наші предки молилися Космі та Даміану аби вони допомагали у навчанні. Іcнувало повір’я, що святі охороняють від зміїв. Звичайно, цього дня підмічали і погоду та казали: «Якщо вітер на Кузьму та Дем’яна, то буде дорога санна».
За церковним календарем 14 листопада вшановують безсрібників і чудотворців Косму та Даміана Асійських і матір їхню преподобну Феодотію; священномучеників Іоана, єпископа, і Якова, пресвітера, що в Персії постраждали; мучениць Кирієну та Юліанію; мученика Єрминингельда, царевича Готфського; мучеників Кесарія, Дасія і з ними п’ятьох.
Іменинники 14 листопада:
Кузьми, Дем’яни, Івани, Юлії, Якови, Сергії і Кіри.
Ім’я Кузьма (Косма) має грецьке походження і означає «прикраса». Його Святим покровителем є преподобний Косма. Цю біблійну особистість називають творцем канонів на славу Господові. Чоловіки на ім’я Кузьма своє щастя можуть віднайти лише у колі рідних та близьких.
14 листопада народилися:
1912 – Андрій Малишко – український поет, перекладач, літературний критик. Автор численних збірок поезій («Лірика», «За синім морем», «Далекі орбіти», «Дорога під яворами»), поеми «Прометей».
«Рідна мати моя, ти ночей не доспала, І водила мене у поля край села, І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, І рушник вишиваний на щастя дала. Хай на ньому цвіте росяниста доріжка, І зелені луги, й солов’їні гаї, І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, І засмучені очі хороші твої.» (Андрій Малишко)
14 листопада відзначають:
  • День боротьби проти діабету.
  • Міжнародний день логопеда.
Події 14 листопада:
1918 – створена Українська академія наук. Першим президентом було обрано академіка Володимира Вернадського.
1944 – у Києві відкрився Державний музей українського мистецтва.
Чи знаєте ви, що:
Одна з найвідоміших пісень Андрія Малишка – «Пісня про рушник» була створена за одну ніч. У 1958 році режисер М. Мишурін знімав фільм «Літа молодії». Там був епізод, де герої фільму – юнак і дівчина – їдуть на даху вагона у Київ вступати до театрального інституту. Хлопець розгортає рушник, у який мати загорнула в дорогу нехитру їжу, і пригощає дівчину. Режисер запропонував: «А що як ми дамо юнаку пісню про рушник»?
Платону Майбороді ця пропозиція сподобалася. Він подзвонив Малишку в санаторій, де той відпочивав, давши початок вірша. Наступного ранку поет по телефону продиктував вірш. Під час демонстрації фільму пісня блискавично облетіла країну, зачарувавши слухачів.
Серпанком найніжнішої любові й шанобливості огорнутий у вірші образ матері. Мати журиться, розлучаючись із сином, але вірить у його світлу долю. Ця віра втілена в образі вишитого рушника, що символізує життєву дорогу людини, материнське благословення.