Сторінки

Сторінки

Сторінки

четвер, 31 січня 2019 р.

1 лютого: це цікаво знати

«Ти лиш храм збудуй, а люди в нього прийдуть».
Ліна Костенко
Почався відлік останнього місяця зими, про який у народному прислів’ї мудро підмітили: «Лютневий сніг весною пахне!» До прийняття християнства останній місяць зими завершував у нас річний цикл. Адже новий рік наші предки відзначали у перші дні весни. Це ж стосувалося і давніх римлян, тому в них назва третього місяця зими у перекладі означала «очищення» (фебруаріс).
В Україні ж офіційно закріпилася за цим місяцем назва «лютий». Адже це – пора вітрів, морозів, снігів та відлиг.
За церковним календарем 1 лютого преподобних Макарія Великого, Макарія-постника Печерського, Макарія-диякона Печерського, Макарія Римлянина Новгородського, святителя Марка, мученицю Євфрасинію та преподобного Макарія Олександрійського.
1 лютого відзначається день пам’яті преподобного Макарія Великого. Якщо на Макарія була ясна погода чи капало зі стріхи, то очікували ранню весну: «Якщо крапель – то у весну ранню вір». А ось якщо вечором на небі було багато зірок, то зима ще довго обіцяла протриматись. Якщо на Макарія кружляла заметіль, то вірили, що ще довго буде така погода.
Цей день називали ще Громовицею, оскільки це єдиний день зими, коли може статись гроза.
Іменинниками 1 лютого є:
Федір, Макар, Сава, Антон, Арсен, Єфросинія ( Світлана).
1 лютого народились:
1824 – Гнат Галька – український етнограф та фольклорист. Праці: «Народний празник Купала», «Названня місяців», «З народних казок».
1828 – Петро Кішка – матрос, герой Кримської війни, легендарний розвідник.
1897 – Євген Маланюк – український поет, літературознавець. Учасник визвольних змагань. Офіцер Генштабу Армії УНР.
«Можна смерть лиш смертю здолати, Тільки в тім таємниця буття. І зерно мусить вмерти, щоб дати В життєдавчому житі – Життя». (Євген Маланюк)
1902 – Оксана Лятуринська – українська поетеса, скульптор, живописець. Авторка збірок «Гусла», «Княжа емаль» та ін. Створила пам’ятник полеглим (1932), погруддя Т.Шевченка, С.Петлюри.
1930 – Микола Бідняк – український художник, лауреат Шевченківської премії, член Національної спілки художників України та Світової асоціації митців, що малюють вустами чи ногами.
Події 1 лютого:
1664 – армія короля Яна II Казимира була змушена зняти облогу з Глухова. Ця подія стала початком важкого відступу польсько-литовської армії. Великий похід короля провалився. Річ Посполита втратила Лівобережну Україну.
1930 – Ухвала ЦВК і СНК СРСР «Про заходи щодо зміцнення соціалістичного перевлаштування сільського господарства в районах суцільної колективізації і по боротьбі з куркульством». Початок масової колективізації.
Чи знаєте ви, що:
Назва СІЧЕНЬ походить від слова «січа». У давнину в цей час починали розчищати ділянки від корчів, щоб весною їх засіяти. Цей промисел називався січа. До цього перший місяць року мав й інші назви: студень, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун, сніжень, лютовій.
Назва ЛЮТИЙ закріпилася за місяцем у кінці 19 століття. Адже він люту вдачу має. Пронизливі сніговії, колючі морози, вітри й перемети – все це лютий. Про це свідчать і попередні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою та весною).
Назва БЕРЕЗЕНЬ закріпилась за місяцем у середині 19 століття. Походить від назви промислу – березол (заготівля березового попелу, що використовувався для виготовлення скла). До цього часу місяць називався март. У народі його звали: крапельник, протальник, запалі сніги, з гір потоки, соковик, полютий, красовик.
КВІТЕНЬ носить свою назву з 16 століття. Саме в цей час земля починає квітувати. В ужитку були й інші народні назви: краснець, лукавець, дзюрчальник, водолій та апріль, що латинською мовою означає «сонячний».
ТРАВНЕМ останній місяць весни став у 20-му столітті. До цього він звався май – від імені давньоримської богині весни Майї. У народі його називали: пісенник, місяць-громовик, травник.
ЧЕРВЕНЬ походить від слова «червець». Саме в цей час з’являється сокоживна комаха – кошеніль (червець). З неї в давнину добували червону фарбу, якою фарбували давньоруські стяги. Її також продавали сусіднім державам. До цього місяць звався: кресень, гедзень, червивий місяць, гнилець, ізок (коник).
ЛИПЕНЬ – дуже давня назва місяця. Походить від слова липець (липовий мед). На цей місяць припадає період основного медозбору. В народі його іноді називали білець (час, коли вибілювали полотно), грозовик, дощовик.
СЕРПЕНЬ – від слова серп. Це знаряддя, яким жали зернові. Інші назви, що існували в народі, також про жнива свідчили: копень, густар, хлібочол, жнивець, зоряничник, городник, прибериха-припасиха, спасівець, барильник.
Назва ВЕРЕСНЯ прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес – цінна медоносна рослина. Був цей місяць також ревуном, заревом, сівнем, бабським літом та покрійником.
ЖОВТЕНЬ – час жовтіння листя. Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі. В народі його називали грязень, хмурень, листопадник, зазимник, весільник. А також паздерник – від слова паздер, тобто костриця. У цей час переробляли льон та коноплі (від волокон відділяли кострицю).
Назва ЛИСТОПАД прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя. А на сході України – дерева вже безлисті. Тому в Київській Русі останній місяць осені звався груднем, а перший місяць зими мав іншу назву. Народні назви: грудкотрус, листопадець, падолист, братчини.
ГРУДЕНЬ – від слова груддя. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтовки замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали замерзлі грудки. В давньоруські часи цей місяць називали студень. У народі його звали: лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим.

середа, 30 січня 2019 р.

Зима - пора веселощів!
 А чому б, коли йдемо після уроків, не обійти всі ковзанки біля школи?!А чому б під час перерв не подихати свіжим повітрям, не пограти в сніжки, не зліпити сніговика?! Якось так ми подумали з п'ятикласниками - і тепер у нас безліч приємних спогадів та чудових фотографій . А відпочинок можна продовжити й надалі, адже це дає багато позитивних емоцій!
P. S. Не хвилюйтеся, діти на землі сиділи хвилинку: потомилися бігати й качати здоровенних сніговиків, от і попадали...
Відео тут 

понеділок, 28 січня 2019 р.

29 січня - День пам'яті Героїв Крут

Хоча зараз виникає більше питань, ніж відповідей, але незмінним залишається один факт: битва під Крутами – одна з визначних сторінок історії України, яку ми маємо пам’ятати.
До уваги випускників ЗОШ № 27!
1 лютого 2019 року о 17.30 год. (якщо не буде карантину) у ЗОШ № 27 відбудеться зустріч із випускниками. Запрошуємо випускників-ювілярів!
А ювілейними є такі "випускні" роки:
1994 -  класний керівник Деркач В.П.,  25 років!
1999 - класні керівники Малик Н.Ф, Кичан Л.В., 20 років 
2004 -класні керівники Мельникович О.Є., Коваль Л.С., Плетюк В.С., Банькова С.В., 15 років!
2009 - Шинкарук Л.В., Малик Н.Ф., Однорог О.В.,10 років! 
2014 - Зварич Н.Д., Шатохіна Г.В., 5 років!
Рідна школа чекає своїх дорослих дітей!
Просто нагадування
Розклад дзвінків 
 Понеділок (за окремим графіком)
1 урок   8:30 – 9:15
2 урок   9:20 – 10:05
3 урок   10:25 – 11:10
4 урок   11:30 – 12:15
5 урок   12:35 – 13:20
6 урок   13:30 – 14:15
7 урок   14:25 – 15.10
 Вівторок-п’ятниця
1 урок   8:30 – 9:15
2 урок   9:25 – 10:10
3 урок   10:30 – 11:15
4 урок   11:35 – 12:20
5 урок   12:30 – 13:15
6 урок   13:25 – 14:10
7 урок   14:20 – 15:05
8 урок   15:20 – 16:05

неділя, 20 січня 2019 р.

До уваги учнів та батьків 5-В класу!
 Розклад уроків на понеділок:
1. Українська мова
2. Математика
3.Англ. мова
4. Інформатика
5. Зарубіжна література
6. Історія України
                                  Вівторок
1. Математика
2. Природознавство. Моя планета Земля
3. Еврика
4. Фізична культура
5. Англійська мова
6. Українська мова
7. Виховна година
                                 Середа
1. Українська література
2. Англійська мова
3. Фізична культура
4. Математика
5. Природознавство
6. Українська мова
7. Навчаємося разом
   А також для плетіння маскувальної сітки дуже потрібна темна тканина! Якщо у Вас є така тканина ( старий одяг), то велике прохання принести в школу якомога швидше. Дякую!

пʼятниця, 18 січня 2019 р.

Ось так потрібно ставитися до роботи, до навчання, до будь-яких перешкод!

середа, 16 січня 2019 р.

ТОП-10 найцікавіших книжкових новинок на зимові свята
Узимку, дочекавшись нарешті вихідних, можна вмоститися біля каміна чи обігрівача й поринути у світ фантазій. Адже в проміжку між традиційно галасливими Новим роком і Водохрещами з'являється трохи часу на перегляди фільмів і читання книжок. А оскільки ці свята сімейні, бо збігаються з канікулами, то рекомендуємо добірку книжок, серед яких кожен член родини віднайде щось на власний смак.
«Пластилін» - І. Баковецька-Рачковська

Детективний роман з елементами психологізму «Пластилін» від Іри Баковецької-Рачковської — це неординарний, сміливий погляд на сутність буття й природу самовизначення людини. Це ніби прочинені двері у світ людської душі… Сюжет захоплює з перших рядків і «тримає» аж до кінця. Лінія головного героя закликає до багатогодинних міркувань щодо людського буття й заразом розбурхує найпотаємніші глибинні почуття й найвідвертіші емоції. Отже, буде цікаво!
«Дівчинка яка випила місяць» - К. Барнхілл

Щороку в Протектораті має відбуватися жертвопринесення. Щороку відьмі треба віддати безвинне немовля, і містяни вірять, що за це кровожерлива лісова потвора подарує їм іще один рік хай безрадісного й оповитого серпанком смутку, але життя. Тож чи має ця карколомна жертва бодай якийсь сенс? Із цією книжкою читач порине в дивовижний світ, де відьма опікується покинутими малятами, де болотяний монстр складає вірші, а ув’язнена мати керує зграями паперових птахів. Тут живляться зоряним і місячним сяйвом, змагаються за чоботи-скороходи та вміють проникати крізь тканину світу. І, безумовно, добро перемагає, навіть якщо заради цього треба вщент зруйнувати усталений порядок.
«Аутсайдери» - С. Е. Гінтон

Події розгортаються в американському містечку в 1960-ті роки. Підлітки із західних і східних кварталів, дві ворожі ватаги, уже давно ведуть війну, і йдеться не про дрібні хлопчачі конфлікти. Бідні діти вулиць і представники золотої молоді завжди знали лише один спосіб вирішити проблему — бійка. І от однієї страшної ночі їхнє життя змінилося назавжди…
«Квіти на снігу» - Н. Гуменюк

Авдієві ніколи не забути своєї коханої Соломійки. Колись він не встиг урятувати її. Тепер чоловік живе як відлюдник, неподалік тієї самої криниці, що забрала Соломійчине життя… Та цього разу він рятує незнайомку, приречену на смерть у ній. Врятована - донька художника, який загадково загинув у своїй майстерні. Дівчина випадково відшукала батькові картини в будинку Немолюків, один з яких відняв у Авдія найдорожче. Час повертати борги минулого, час віддавати вкрадене, час розставляти все на свої місця… Ніщо не минає безслідно, все має своє продовження - такий лейтмотив роману, сучасної варіації біблійної притчі про Авеля та Каїна.
«На лезі клинка» - Дж. Аберкромбі

Війна між Союзом і варварами Півночі неминуча. Союзу загрожує король-самозванець Бетод, котрий зумів вогнем і мечем об’єднати північні племена, а з півдня не менша загроза йде від кровожерних гурків. І от у цей фатальний для держави час з’являється Перший з-поміж магів Баяз, котрого вже давно вважали мертвим. Намагаючись врятувати своє дітище — Союз, він збирає команду: мага Юлвея і північанина-дикуна Лоґена Дев’ятипалого, несамовиту рабиню Ферро і самозакоханого офіцера Джезаля. Ситуацію ускладнює ще й Інквізиція, очільник якої, архілектор Сульт, покладаючись на каліку-інквізитора Ґлокту і йому подібних, планує захопити владу.
«Де немає Бога» - М. Кідрук

Доведена до відчаю українка з великою сумою грошей, яка ігнорує дзвінки від чоловіка. Росіянин-пілот, який намагається приборкати аерофобію після загибелі коханки в катастрофі рейсу MH17. Найвідоміший політик Баварії на пікові кар’єри, який ненавидить свою роботу. Гравець американської Національної футбольної ліги, життя якого розвалилося після одного невдалого розіграшу. Таємний папський кардинал, який прямує до країни, де офіційно не існує Католицької церкви... Незнайомці з різними долями. Єдине спільне для них — рейс 341, і він веде до найбільшого випробування у їхньому житті.
«Де немає Бога» — новий роман Кідрука — спроба збагнути, чи є всередині нас щось таке, що втримує від перетворення на звірів у місці, де не діє мораль, у місці, де немає Бога.
«Ловці думок» - Л. Видута

Між світами причаїлися дивовижні краї, у яких точиться незрима боротьба за рівновагу. Квадроси і вогнекрили, могутні маги й касти укладачів угод – всі вони ниточками пов’язані із Правителем, мудра воля якого забезпечує лад і викликає заздрість у темних сил. І коли двадцять найсильніших родів гинуть із волі зрадників, постати проти них може лише він — юнак, якому стерли пам’ять, але в якого не змогли забрати талант ловця думок. Він знаходить вірних друзів і пізнає могуть ворогів, мандрує між світами, розплачуючись чужими думками й емоціями, отримує найвищий дар — кохання — і віднаходить себе. Але боротьба ще попереду…
«Зграя» - А. Нікуліна

Львівська спека плавить асфальт. Їм — майже вісімнадцять, і в кожного є що приховувати. П’ятеро хлопців щодня кидають виклик міським висоткам і самим собі. Паркур — це стиль життя, челендж — постійно робити неможливе. Адже, коли ти трейсер, меж не існує: є лише перешкоди.
«Де ти поділась, Бернадетт?» - М. Семпл

Бі ― дівчинка незвичайна, дуже креативна й розумна для своїх 15 років. Це не дивно, бо її тато — один із комп’ютерних геніїв компанії «Майкрософт», а мама… Мама — надзвичайно ексцентрична жінка. Назвала доньку Балакрішна. Замість чепурного будиночка придбала в Сіетлі занедбану будівлю й живе там із родиною. Для вирішення поточних справ найняла віртуальну помічницю з Індії. За відмінне навчання Бі забажала на Різдво сімейну мандрівку в Антарктиду, але за два дні до поїздки її мама зникла. То куди поділася Бернадетт? Бі ні перед чим не зупиниться, вона шукатиме маму всюди…
«Сплячі красуні» - С. Кінг, О. Кінг

У майбутньому — настільки реальному й близькому, наскільки це можливо — жінки, лягаючи спати, занурюються в липкий білий кокон. Якщо оболонку, що покриває їхні голови, пошкодити і розбудити їх, вони стають дикими та неймовірно жорстокими. Коли жінки засинають, то опиняються в іншому місці, де панує гармонія, а конфлікти трапляються вкрай рідко. Таємнича Євка Блек має стійкий імунітет до сонної хвороби. Чи можливо вивчити її медичну аномалію? Або вона демон, якого потрібно вбити? Люди розділилися на ворожі угруповання: члени одного з них хочуть убити Євку, а другого — врятувати її. Треті, користуючись хаосом, мстяться своїм ворогам. Раптово чоловічий світ накриває жага насильства.
Приємного читання!

субота, 12 січня 2019 р.


13 січня: це цікаво знати

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують святителя Петра (Могилу), митрополита Київського і Галицького, преподобну Меланію Римлянку. Вечір цього дня називають Щедрим.
У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – щедру, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі і кутя, і ковбаси, і холодець, і шинка. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір, кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.
Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром, аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.
Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий.
Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік.
Окрім ворожіння, в ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось деякі з них:
— якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;
— якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;
— якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;
— якщо падає м'який сніг – на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;
— якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.
Іменинниками ж 13 січня є:
Меланії та Петри
13 січня народились:
1851– Василь Образцов, доктор медицини, один із засновників київської терапевтичної школи. Першим у світі описав клінічну картину тромбозу коронарних артерій і обґрунтував можливість прижиттєвого розпізнавання інфаркту міокарда,
1877 – Левко Мацієвич, український корабельний інженер, автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, перший український авіатор, громадський і політичний діяч.
Чи знаєте ви, що:
На Меланію (13 січня) у народі існувала традиція грати «У Меланку», щоб провести старий рік якомога веселіше. А грати треба ось як.
З гурту молоді вибирається хлопець, який найкраще вміє жартувати. Він переодягається й стає «Меланкою». Інші теж переодягаються: хто циганом, хто ведмедем, хто журавлем, хто чортом... Одним словом, хто що цікаве придумає, те й утілює.
Це дійство цілком може відбуватися й удень — тоді дітлахи юрбою біжать за переодягненою ватагою, щоб добре роздивитися таку чудасію.
Хлопці не до кожної хати заходять, а тільки до тих домів, у яких є надія зустріти дівчат. Як і при водінні кози, дозвіл пощедрувати слід випрошувати в пісенній формі:
Господинечко, господаречку,
Пусти в дім Меланочку,
Меланочка чисто ходить —
Нічого в домі не пошкодить.
Добрий вечір!
Господар запрошує до хати, уся родина збирається подивитися на ряджених, надто ж дівчата цікаві до того, що відбувається. Незважаючи на попередню «рекламу», «Меланка» ходить по хаті й робить шкоду, наприклад, може сміття розкидати або посуд поперевертати. Господині знають цей звичай, тому уважно слідкують, щоб «Меланка» поводилася гарно, нічого не чіпала.
Тим часом хлопці щедрують, висміюючи поганих господинь:
А Меланка — неробоча,
Їх сорочка — парубоча,
Як люди ідуть на жнива,
То Маланка — на пива!
Дівчата сміються й хвалять пісню й танці. Кожен із ряджених показує свої здібності: щосили витанцьовує, аж поки дух заб'є. Коли нарешті щедрівку скінчено, усі сідають до святкового столу.
Якщо «Меланкою» обирають дівчину, то ця «Меланка» значно поважніша та статечніша; вона вбирається молодою. Дівчата, щедруючи, до оселі не заходять, а стоять попід вікнами та співають:
Ой, на річці, на Йордані,
Добрий вечір на Мелані,
Добрий вечір, щедрий вечір,
Людям добрим на сей вечір!
Отак колись щедрували та подекуди й зараз щедрують. 

Дівочі ворожіння

А от дівчата увечері на Старий Новий рік проводили ворожіння та містерії – вважали, що саме у Василів день будь-яке ворожіння збудеться. Традиція старого обряду збереглася й донині. Для тих дівчат, які прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє, існують цікаві рецепти ворожінь.

Щоб дізнатися хто першою стане під вінець, ворожили також на рушниках. За вікно вивішували на ніч рушники – чий до ранку виявиться вологим, та дівчина першою й піде до вінця

Ворожіння на цибулинах. Для цього ворожіння потрібна компанія дівчат. Кожна з них бере по цибулині та поміщає їх корінцями у воду, після чого спостерігає – чия цибулина раніше дасть зелені паростки, тій дівчині раніше бути заміжньою.
Ворожіння на іменах перехожих. Чи не найпоширенішений серед дівчат спосіб дізнатися ім’я свого майбутнього чоловіка – вийти з будинку та покликати першу зустрічну людину чоловічої статі, запитавши його ім'я. Існувало повір'я: яке ім'я назве незнайомець, таке і зватимуть майбутнього чоловіка.
Ворожіння на гребінці. У цьому ворожінні суджений має прийти до дівчини уві сні.Перед сном треба покласти під подушку гребінець зі словами: "Суджений, ряджений, прийди і розчеши мені волосся". Якщо дівчина уві сні бачить, як чоловік розчісує їй волосся, то в цьому році вийде заміж за того чоловіка, який їй приснився.
Також беруть наперсток солі, наперсток води, змішують і їдять. Лягаючи спати, дівчина говорить: "Хто мій суджений – той пити мені дасть". Суджений уві сні і подає пити.

Ворожіння увечері на Василя й Меланки – дуже давній звичай
Варіння каші. Після зняття пінки дивилися на кашу – якщо вона червона, повна – буде щастя і врожай. Якщо ж каша дрібна та біла – бути біді. Гарну кашу з’їдали на сніданок, погану ж виливали в річку.
Паперові вісникиНа невеликих паперових смужках писали значущі для себе події, наприклад: весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи і так далі.
Ці смужки клали на стінку ємності, в якій була вода. Далі в половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку і спускали на воду. Не направляючи свічку, чекали, поки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.
А якщо ви знаєте, про кого мрієте, підпалюють два сірники: якщо згорілі головки будуть дивитися один до одного, то "загадані" хлопець і дівчина будуть разом.
Однак християнська традиція забороняє будь-яке ворожіння. Вважається, що в процесі ворожіння викликається нечиста сила, що може завдати шкоди.

вівторок, 8 січня 2019 р.


9 січня: це цікаво знати

 «Найстрашніше – проґавити прекрасне!»
Сергій Параджанов
В останній, третій день святкування Різдва Христового – 9 січня – у народі вшановували апостола Стефана. За багаторічними спостереженнями, цей день повинен бути морозний, а тому казали: «Прийшов Степан – на ньому червоний жупан».
Святкували цей день, як і попередні: намагалися не працювати, можна було виконувати лише найнеобхіднішу роботу. А взагалі, починаючи від Різдва і протягом двох тижнів, до 21 січня – різдвяного дня, що вважається закінченням всіх свят, не можна затівати будь-якої великої роботи: прати, шити, ремонтувати квартиру тощо.
Ввечері на Степанів день співали якнайбільше колядок і напували коней водою, у якій були накидані срібні гроші, щоб тварини не хворіли.
За церковним календарем 9 січня вшановують апостола первомученика та архідиякона Стефана, преподобного Феодора Начертаного сповідника, святителя Феодора.
Іменинники 9 січня:
Степан, Федір, Лука, Йосип, Давид, Яків.
Події 9 січня в Україні:
1648 – Богдана Хмельницького обрано гетьманом Запорізької Січі.
1920 — Нестор Махно відмовився вести свої війська на фронт проти поляків, за що більшовики оголосили його поза законом.
1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з КНДР.
9 січня народились:
1854 – Євгенія Ліньова (фон Папріц) – українська та російська співачка, фольклористка, пропагувала народні пісні. Вперше у вітчизняній фольклористиці застосувала фонограф.
1924 – Сергій Параджанов – визначний вірменський та український кінорежисер, сценарист. В Україні створив фільми «Українська рапсодія», «Наталія Ужвій», «Тіні забутих предків».
1928 – Микола Негода – автор багатьох віршів та пісень, зокрема пісні-реквієму «Степом, степом…».
1987 — Олена Підгрушна, українська біатлоністка, заслужений майстер спорту України, чемпіонка Олімпійських ігор.
Чи знаєте ви, що:
Про Сергія Параджанова
В’язень Параджанов рідко отримував листи від численних друзів, приятелів і учнів. Зате регулярно приходили міжнародні депеші від якогось Фредеріка Фелліні. Зміст депеш: «Хвилююся за твою долю, ти ж велика людина, тримайся».
У в’язниці Параджанов збирав кришки з фольги, якими тоді закривали молочні пляшки. Він пресував їх у медальйон і гвіздком робив портрет Пушкіна. Один із таких медальйонів він подарував Тоніно Гуеррі. Тоніно відлив медальйон в сріблі та подарував своєму другові Федеріко Фелліні. Друзі створили приз на честь Параджанова і назвали його «Амаркорд», яким нагороджують за кращий фільм на фестивалі в Ріміні. Першим отримав нагороду Георгій Данелія, кінорежисер, друг Параджанова, за картину «Настя».
Одного разу Параджанов надіслав телеграму:»Москва. Кремль. Косигіну. Оскільки я – єдиний безробітний кінорежисер у Радянському Союзі, наполегливо прошу відпустити мене в голому вигляді через радянсько-іранський кордон, може, стану родоначальником в іранському кіно. Параджанов».
Коли Параджанов вийшов з тюрми, він привіз у подарунок своєму племінникові Георгію коробку з-під сірників, повну вошей, щоб юнак зрозумів, що таке радянська в’язниця. Однак, незважаючи на такий яскравий натяк, Георгій Параджанов став єдиним з родичів Маестро, хто пішов шляхом славетного дядька.

пʼятниця, 4 січня 2019 р.

Анастасії, з Днем ангела вітаю!

4 січня – день Анастасії Узорішительниці: обряди та традиції

Сьогодні з Днем ангела вітають жінок з іменем Анастасія.

Що відомо про це ім'я:
Походить ім'я від грецького слова “анастас” – воскреслий. Також в імені є індоєвропейський корінь “ста” – стояти.
Характер володарок імені: 
Анастасія має суперечливий та складний характер. Вона володіє швидкою реакцією та потужним аналітичним розумом. Проте Анастасії притаманна душевна "прохолода" та лінь. Її не цікавлять чужі проблеми. Анастасія – мрійниця. Її легко можна образити, так як вона беззахисна перед людьми. Однак, її не зламають негаразди, оскільки вона зможе адаптуватися до життєвих обставин.

4 січня у православному світі вшановують пам'ять святої великомучениці Анастасії Узорішительниці, яка прийняла мученицьку смерть в 304 році під час гоніння на християн за часів імператора Діоклетіана.
Хто така свята Анастасія Узорішительниця?
Анастасія була родом із знатної родини. Її мати Фауста Сірмійська потай сповідувала християнство і звернула в цю віру дочку. Вчителем у дівчини був ранньохристиянський мученик святий Хрісогон. Анастасія таємно пробиралося до в'язниці, де утримувалися в'язні-християни, і доглядала за ними. Коли її вчитель був страчений, вирушила по світу, пройшла по Македонії та Греції, скрізь допомагала християнам. У Сірміумі її схопили, піддали страшним мукам, після чого спалили на багатті, інформує Ukr.Media.
Анастасію прозвали Узорішительницею за те, що вона допомагала і полегшувала страждання в'язнів, ув'язнених у в'язниці за віру Христову.
Обряди й традиції цього дня
За народними повір'ями 4 січня існує ряд заборон:
  • Не можна штовхати або бити тварину. Хто не послухається, може ногу зламати чи буде мучитися від сильних хвороб ніг.
  • Заборонено по будинку босоніж ходити, на сім'ю можна злидні накликати, а хтось з рідних у в'язницю догодить.
  • Дівчатам у цей день не варто проколювати вуха, вони дуже довго і болісно будуть гоїтися.
Але є і хороша традиція. Наближається великий і світлий день Різдва Христового. 4 січня починають різати свиней і готувати ковбаси до свята.
В чому допомагає свята Анастасія жінкам і як попросити її про це?
Свята Анастасія Узорішительниця вважається покровителькою вагітних, допомагає їм щасливо народити дитину. В цей день жінки й незаміжні дівчата вишивають рушник (візерунок), який стане своєрідним оберегом і в майбутньому допоможе при пологах. У старовину бабки-повитухи цим рушником витирали піт з чола жінок під час пологів.
З днем Анастасії Узорішительниці пов'язано багато прикмет і забобонів для вагітних:
  • 4 січня вагітним жінкам забороняється шити.
  • Обов'язково в цей день треба з'їсти кашу, так вагітна жінка захистить себе від викидня.
  • Велика удача, якщо на день Анастасії припадуть пологи, вони будуть швидкими та легкими, а немовля, яке з'явиться на світ, буде міцним і здоровим.
  • 4 січня вагітним жінкам не можна зав'язувати ніяких вузлів і змотувати мотузки.
Щоб звернутися до святої Анастасії, краще підіть у храм. Відшукайте там її ікону, купіть свічки і поставте на свічник, при цьому подумки або пошепки розкажіть про свої проблеми, попросіть святу про співчуття і допомогу. Буде дуже добре, якщо замовити Анастасії молебень і бути присутнім на ньому особисто.
Якщо немає можливості сходити в церкву, можна помолитися святій біля домашнього іконостасу. Повинен бути її образ, а також обов'язково ікони Спасителя і Божої Матері. Важливо розуміти, що допомогу чинить не сама Анастасія, вона вислуховує наші молитви з проханнями, і заступається за нас перед Богом.
Добре б мати невеличкий образок великомучениці Анастасії, і носити його з собою, коли вирушаєте в дорогу або на важливу справу (особливо це стосується жінок, які збираються в пологовий будинок).
Просять Узорішительницу не тільки про полегшення пологів, їй моляться жінки про здоров'я та благополуччя дітей. Також свята надає допомогу невинно засудженим людям. З молитвами звертаються до Анастасії і ті, у кого родичі волею долі опинилися за ґратами, просять врятувати їх від загибелі у в'язниці.
Народні прикмети 4 січня
  • Якщо 4 січня хмари по небу пливуть проти вітру, значить, в найближчі дні очікується сильний снігопад.
  • Багато бурульок у цей день звисає з даху будинку, значить, влітку і восени можна чекати багатого врожаю.