Сторінки

Сторінки

Сторінки

четвер, 29 жовтня 2020 р.

29 жовтня: це цікаво знати

До кінця року залишається 61 день

У народі 29 жовтня вшановували Лонгина Сотника і вірили, що він допомагає хворим з очними хворобами. Також цього дня виносили на вулицю одяг, бо вважали, що цього дня сонячні промені лікувальні.

За церковним календарем 29 жовтня вшановують мученика Лонгина сотника, преподобного Лонгина – воротаря Печерського, преподобного Лонгіна Яренгського.

Іменинники 29 жовтня:

Євпраксія, Лонгин.

29 жовтня народились:

1550 — Єлисей Плетенецький, український православний церковний, культурний і громадський діяч. Архімандрит Києво-Печерської лаври. Засновник Лаврської друкарні, що видавала як оригінальну так і перекладну літературу різного змісту староукраїнською, польською, латинською та ін. мовами.

1904 — Олександр Морозов, український радянський конструктор танків. Під його керівництвом на Харківському КБ машинобудування розроблено середній танк Т-34 (1940), визнаний найкращим танком періоду Другої світової війни.
Цього дня відзначають:
Міжнародний день боротьби з інсультом
День відлюдника
День цементу))))

Чи знаєте ви, що:

Великий вчений Альберт Ейнштейн не казав ні слова до трьох років. Але вже у 12 років він дуже добре розумів Евклідову геометрію.

Марія Кюрі, яка двічі отримала Нобелівську премію та відкрила радій, не була членом престижної Французької академії тільки через те, що була жінкою.

Винахідник телефону Олександр Белл ніколи не дзвонив ані своїй дружині, ані своїй матері — вони обидві були глухими. Він створив електричне фортепіано, пристосоване для передачі музики по дротах. І ще такий цікавий факт – його дружиною була його ж учениця — Мейбел Хаббард.

понеділок, 26 жовтня 2020 р.

26 жовтня: це цікаво знати

У народі у цей час продовжувалася пора шлюбування. І особливою повагою на весіллях користувалися люди, які любили і вміли приготувати весільний стіл. Таких видатних кулінарів, власне, як і сьогодні, було небагато. Їх знали у всіх навколишніх селах. У деяких регіонах на весіллях навіть існував спеціальний обряд – танок,на який запрошувалися кухарі. Після його закінчення господарі обдаровували всіх, хто готував страви. Зазвичай, це відбувалося на другий день весілля, коли гості вже могли оцінити, наскільки смачним і різноманітним був весільний стіл.

До речі, українська кухня нараховувала до двох тисяч страв, що готувалися без помідорів, картоплі, кукурудзи та соняшникової олії.

За церковним календарем 26 жовтня вшановують мучеників Карпа, Агафодора і Агафоніка, преподобних Веніаміна Печерського та сповідника Микиту, мученицю Флорентію та Злату (Хрису).
Прикмети на сьогодні такі: граки відлетіли – чекай снігу; якщо зірки на небі яскраві – на гарну погоду, тьмяні – на дощ або сніг; налітають зграйками синички і пищать – до холоду.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день в Україні був у 1926 – -5,1 а найтеплішим у 1945 – +19,5.

Іменинники 26 жовтня:

Валер'ян, Веніамін, Карпо, Микита, Злата.

Ім'я Веніамін має давньоєврейське походження і означає «син найкоханішої дружини». У дитинстві вимагають особливої уваги, якщо її бракуватиме — обдарованість Веніамінів так і не розкриється. Дорослі Веніаміни вперто йдуть до мети і тому зазвичай досягають професійних успіхів. У житті їх очікує багато труднощів. Не люблять ображати людей, а заради друга можуть навіть відмовитися від поставленої мети. Люблять тещ.

26 жовтня народились:

1751 — Дмитро Бортнянський, український композитор і диригент. Спільно з Березовським М.С. створив новий тип хорового концерту. Церковно-вокальний стиль Д.Бортнянського є вершиною тогочасного мистецтва.

Події 26 жовтня:

1636 — Заснований Гарвардський коледж, що став в першій чверті XIX ст. університетом, одним з найвідоміших в США і світі.
1861 — Німецький винахідник Філіпп Рейс у Франкфурті продемонстрував свій винахід, який він назвав телефоном.
1863 — В Женеві утворений Міжнародний Червоний Хрест.
1900 — В Нью-Йорку відкрита перша лінія метрополітену.
1939 — Народні Збори Західної України у Львові ухвалили звернутися до Верховної Ради СРСР із проханням включити Східну Галичину і Волинь до складу Української РСР.

Чи знаєте ви, що:
Починаючи з первісного суспільства і до сьогодні жінка була в Україні берегинею роду. У членів першої родової громади такої категорії, як батько, не було навіть в уявленні. Це видно не лише з казок, а й з затриманих обрядів-звичаїв (українське весілля, наприклад). Очевидно, вже в часи оріньяку витворився той звук (чи слово), що в нас звучить, як жінка(стара форма – жена). «Жен» у французькій (le gene — люди), англійській (the gender — рід), латинській (genetive — родовий) мовах означає «рід», себто «жени».

При зародженні парапредка в цих мовах не було іншого слова на означення роду, крім слова жінка, що в нашій мові, так і залишилося існувати в своєму первісному значенні. У англійсько-українському словнику Подвезька є 36 англійських слів цього походження і це показує, як праслово глибоко прийшло в мислення, втративши свій первісний вигляд. Ось, наприклад: general – загальний, спільний, себто рід; але є й інше значення – головний, військовий чин, ще й найвищий.

На Сході своя картина. Там є також слово слово «Жен». У Сіямі і Східній Індії женана означає гарем, та частина міста, де живуть лише жінки. В Індії зенана (zenana) – та половина дому, де живе жіноча частина родини: дочки, невістки. Гінні (ghinni) – жінка-господиня в індуській родині. Одночасно у санскриті жнана – означає знання.

Таким чином, ми індусько-санскритським тлумаченням пояснюємо наше українське слово, як це не парадоксально! Знання, виявляється, означає «жіноча мудрість».

середа, 21 жовтня 2020 р.

Безпека в Інтернеті

Нарешті настали довгоочікувані канікули! А це значить , що буде багато вільного часу, який, зокрема, буде витрачено на спілкуання , пошук інформації в Інтернеті тощо.
 Тому не зайвим було повторити правила безпечної поведінки в мережі. Виявилося, що діти чудово розуміють, яка інформація є конфіденційною, що можна робити в Інтернеті, а що ні. Семикласники захоплено працювали в групах, створюючи проекти, а потім гарно захистили їх. 
Надіюся, що правила безпеки в Інтернеті діти знають не лише теоретично, але й дотримуються їх в мережі. А також нагадую, що нетикету потрібно дотримуватися в усіх соціальних мережах.
Гарних вам канікул!






понеділок, 12 жовтня 2020 р.

12 жовтня : це цікаво знати

У народі 12 жовтня вшановували Феофана і Кирияка і говорили, що з цього часу дні вже стають похмурими з вологими і холодними туманами. Від зірок цієї ночі чекали доброго світла, тому намагалися побачити їх відразу після 12-ї години ночі.

За церковним календарем 12 жовтня вшановують преподобного Киріака, пустельника, та преподобного Феофана Милостивого.

Іменинниками 12 жовтня є:

Феофан і Кир’ян.

12 жовтня народились:

1857 – Роман Кондратенко – командуючий обороною Порт-Артура у російсько-японській війні. Походив з українських козаків з Катеринослава. Під керівництвом Кондратенка були розроблені і вперше застосовані ручні гранати, міномети та електризовані загородження.

12 жовтня – день пам’яті:

Герасима Смотрицького (1594) – релігійного, освітнього і культурного діяча, поета і письменника-полеміста. Перший ректор Острозької школи (академії). Керував редакторською працею у процесі видання Острозької Біблії (1581), написав до неї віршований текст і обидві передмови. Автор полемічної праці «Ключ царства небесного».

Події 12 жовтня:

1860 – Джузеппе Гарібальді проголосив Віктора Емануїла королем об’єднаної Італії.

1905 – Норвегія розірвала унію зі Швецією і стала незалежним королівством.

1939 – Народні Збори Західної України під тиском більшовиків ухвалили декларації, спрямовані на входження краю до складу УРСР.

1947 – у західних областях України розпочалася найбільш масова за повоєнний період депортація українців.

1956 – створено Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).

2010 – сталася Марганецька катастрофа, найбільша аварія в незалежній Україні.

Чи знаєте ви, що:

Дотепер невідомо, де Герасим Смотрицький здобув освіту. Сам себе він скромно називав «простаком невченим» і в передмові до «Острозької Біблії» (1581 р.) зазначав, що «училища ніколи не бачив». Проте, не викликає сумнівів, що автор «Ключа царства небесного» здобув початкову освіту в домашніх вчителів, що було типовим для шляхти XVI ст., а згодом опанував сучасну йому науку шляхом наполегливої самоосвіти.

Незважаючи на це, сучасники говорили, що він «людина найкращих звичаїв, а також видатної вченості» «умілий у науках грецьких, латинських і в мові слов’янській».

Високо цінуючи вченого, князь К.Острозький призначив його на посаду першого ректора Острозького колегіуму. І йому вдалося організувати навчальний процес за найкращими зразками європейських академій. Програма колегіуму поєднувала елементарну, середню та основні елементи вищої освіти. Вона ґрунтувалася на вивченні «семи вільних наук», вводилися також основи філософії. Високого рівня досягло вивчення музики хорового співу. Звідси по Україні та Білорусі поширився т.зв. «острозький наспів». Як зазначив один із сучасників, тут навчалася «руська молодь, як шляхетського, так і плебейського походження».

Цікавим є той факт, що навіть прихильники і проповідники католицизму називали Острозьку школу колегіумом. Звеличуючи католицькі університети, один з них – І.Потій, стверджував, що в Острозькій школі можна побачити таке, чого «ні в Польщі, ні в Литві… ні на Русі не знайдеш». На думку відомого вченого І. Голеніщєва-Кутузова, Острозька школа була предтечею академій у Києві та Москві.