Сторінки

Сторінки

Сторінки

понеділок, 21 вересня 2015 р.

21 вересня: це цікаво знати

Осіннє рівнодення для наших предків було якраз тією незвичайною подією, власне, як і все у природі, яку спостерігали щороку.
І щороку за дохристиянським календарем 21 вересня влаштовували Велике свято, під час якого вшановували Світовида. Світовид був тим Богом, який, так би мовити, безпосередньо відповідав за кількість світлих годин, що виділяється для врожаю. А тому Світовиду влаштовували всенічне моління, приносили жертви, ворожили за священним напоєм про майбутню зиму і проводили обряд заклинання наступного врожайного року. Святкування продовжувалися кілька днів.
У народі свято Другої, або Малої Пречистої, тобто, 21 вересня відзначали як свято врожаю. І починали збирати цибулю. Існувало повір'я, якщо спечеш хоча б одну цибулину до того, як усю зберуть з городу, то вся цибуля почорніє. Це свято було і символічним Днем породіль. З цього приводу жінки, які не мали дітей, справляли обіди і запрошували на них бідних, — “щоб молилися Богородиці за їхні діти”, також замовляли службу у церкві. Як і вдень весняного рівнодення, цього дня обновляли в хатах вогонь – старий гасили, а новий запалювали.
У цей час в Україні завжди йшли дощі, а тому й казали: “Друга Пречиста дощем поливає”.
За християнським календарем 21 вересня відзначається двонадесяте свято Різдво Богородиці, яке ще називають Другою Пречистою або “осениною”.
З Євангелія Іакова відомо, що батьки Богородиці Анна та Іояким вели родовід від священників і царів, але довго не мали дітей, через що страждали та молилися. Одного разу Анні з'явився ангел, який повідомив про народження у неї доньки, через яку світові буде дано спасіння. Дочку мали звати Марія. Все передане Богом скоро здійснилося і з ІV сторіччя Різдво Богородиці щороку відзначаєтьсяу церквах цілий тиждень.
Іменинниками 21 вересня є:
Марія.
Це ім'я має давньоєврейське походження і має кілька значень – гірка або кохана. Зазвичай Марії добрі, ніжні і комунікабельні. Улюблене заняття турбуватися про оточуючих. Інколи її дії мають імпульсивний характер. Відповідально ставиться до навчання у школі. Ровесники цінують її за працелюбність, здатність проявити співчуття. Дорослі Марії здебільшого красуні, причому такими залишаються до старості., а тому даремно очікувати від неї вірності. Любить дітей, і вони відповідають їй взаємністю. Якщо ж у сім'ї не має дітей, стосунки з чоловіком можуть не складатися.
21 вересня народились:
1832 — Петро Ніщинський (Байда), український композитор, перекладач. автор музичної картини «Вечорниці» до драми Т. Шевченка «Назар Стодоля». Перекладав твори античних класиків («Антігона» Софокла, «Одіссея» Гомера).
1946 — Леонід Кисельов, український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: «Стихи. Вірші», «Последняя песня. Остання пісня», «Тільки двічі живемо».
Події 21 вересня:
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
1913 – відкрито Одеську державну консерваторію ім... А.В. Нежджнової.
1920 — Раднарком України ввів обов'язкове навчання української мови в школах.
1940 — відкритий Львівський театр опери і балету.
21 вересня відзначають:
Міжнародний день миру
Чи знаєте ви, що:
Міжнародний день миру відзначають у всьому світі за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН як день всесвітньої відмови від насильства і вогню. Його почали святкувати у 1982 році.
До 2001 року цей день святкували кожен третій вівторок у день відкриття чергової сесії ООН. Проте в резолюції від 7 вересня 2001 року Генеральна Асамблея ООН прийняла постанову, за якою з 2002 року святкування «Міжнародного дня миру» має проходити кожен рік в одну і ту ж дату — 21 вересня.
У цей день ООН закликає всі країни зупинити військові дії і хоча б на 24 години припинити проливати кров. Тільки мирні переговори та вирішення наявних проблем шляхом діалогу і компромісних рішень можуть дати дійсно відчутні результати і користь для всього людства.
Невід'ємною процедурою початку святкових заходів служить символічний дзвін «Дзвона миру». Цей дзвін був відлитий з монет, які зібрали діти з 60 країн світу. На дзвоні красується напис, якиий відома багатьом: «Хай живе загальний мир у всьому світі». Його подарувала Японія ООН в 1954 році. Церемонія триває приблизно 15 хвилин, в ході якої обов'язково є місце і хвилині мовчання, в пам'ять про тих, хто загинув у військових конфліктах. Церемонія завжди проходить за участю Генерального секретаря ООН, який і дзвонить у «Дзвін миру».
До слова сказати, цей дзвін дзвонить всього два рази на рік. Перший раз його можна почути навесні, у день весняного рівнодення, а другий раз — вже з нагоди святкування «Міжнародного дня миру».

Немає коментарів:

Дописати коментар