Сторінки

Сторінки

Сторінки

середа, 28 березня 2018 р.

29 березня: це цікаво знати

Якщо влада не може врятувати народ від злиднів, час рятувати країну від влади.
Михальченко Микола
У народі 29 березня, вшановуючи Трофима і Саву, казали: «На Савина сані покинь, а воза придвинь», «Сонця хоч і немає, а вода все одно тече». Також підмічали, якщо цього дня тепло, то теплою має бути і продовження весни. Добре, коли сніг тане від сонця, а не від дощу: «Коли весна красними днями зганяє сніг — родиться хліб».
За церковним календарем 29 березня вшановують мучеників Савина, святителя Серапіона, апостола Аристовула, мучеників Олександра, Юліана, Трохима і Фала.
Іменинниками 29 березня є:
Олександр, Трохим, Юліан, Роман.
29 березня народились:
1891 — Марійка Підгірянка, українська поетеса.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
1724 - Розумовський Кирило, останній гетьман України (1750-64 рр.), граф (1744), генерал-фельдмаршал (1764), президент Петербурзької АН (1746-64 рр.).
Останній гетьман України Кирило Розумовський - фігура у вітчизняній історії вкрай суперечлива. Перш за все тому, що саме його багато хто звинувачує в непрямому сприянні ліквідації гетьманської посади як такої. Нібито Розумовський недостатньо рішуче і енергійно протистояв тиску Катерини ІІ, яка зміцнювала на той час власну самодержавну владу на просторах безкрайньої імперії. Гетьмана Кирила Григоровича прийнято звинувачувати в багатьох гріхах, серед яких:
  • недостатня увага до України в цілому, управління на відстані, нечасті візити;
  • нерозуміння українських проблем, відірваність від реального життя, надлишок західництва, прожектерство;
  • схильність до показухи, створення "потьомкінських сіл";
  • потурання корупції серед старшини;
  • спроби закріпачення селян;
  • слабохарактерність, невміння відстоювати інтереси Гетьманщини перед петербурзькими сановниками.
  • Однак в той же час численні критики Кирила Розумовського забувають, що цей гетьман керував Україною довше, ніж будь-який з його попередників, крім Івана Мазепи. І за 14 (!) років свого правління граф Разумовський все-таки зумів домогтися дуже багато чого:
    1. Перш за все, під час його правління Україна не воювала, не було ніяких вторгнень на її територію, козаків не відправляти на віддалені театри бойових дій.
    2. Завдяки багато в чому Кирилу Розумовському гетьманство у 1750 р. після великої перерви все-таки було відновлено, що викликало бурхливу радість у українців, які втомилися від відверто колонізаторської політики Правління гетьманського уряду.
    3. Гетьман Розумовський постійно боровся за відновлення давніх козацьких вольностей і особливих прав українського народу.
    4. Гетьман домігся передачі під його особисте управління Запорізької Січі, що гарантувало її безпеку. Крім того, Розумовський зумів виклопотати для запорожців казенний кошт.
    5. Київ, який з 1686 року перебував у прямому управлінні російських воєвод, а потім генералів, нарешті був підпорядкований українському гетьману.
    6. Значна частина російських військ при Розумовському покинула територію України.
    7. Гетьман домагався надання йому права на ведення самостійної (!) зовнішньої політики, однак, на жаль, безуспішно.
    8. При Розумовському набагато зросло значення козацької старшини. Гетьман, по суті, збудував відмінно працюючу систему влади, яка була заснована на демократичних традиціях українців. Під час його частих від'їздів всі державні інституції Гетьманщини чітко функціонували.

    9. Граф Кирило Григорович провів судову і військову реформи, а також дуже багато зробив для розвитку української торгівлі, промисловості та освіти
    Події 29 березня:
    1847 — Лев Толстой почав вести щоденник і продовжував цю справу все життя (загалом написав 13 томів).
    1848 — Ніагарський водоспад зупинився на 30 годин — після того, як на річці Ніагара утворилися крижані затори.
    1886 — в Атланті американський доктор Джон Пембертон створив "Кока-колу”, вважаючи її лікувальним напоєм.
    1910 — у Марселі піднявся в повітря перший гідролітак, який може злітати і приземлятися на поверхню води.
    1976 - Кращим фільмом США за 1975 рік Американською кіноакадемією визнано «Політ над гніздом зозулі».
    1979 — відбулася прем'єра на радянському телебаченні фільму Одеської кіностудії «Місце зустрічі змінити не можна».
    1998 рік — У Португалії відкрито 16-кілометровий міст «Васко да Гама» — перекинутий через річку Тагус. Його будівництво обійшлось в мільярд доларів.
    2004 — Ірландія стала першою країною світу, де повністю заборонено куріння в усіх громадських місцях.
    Чи знаєте ви, що:
    Найбільш цікаві факти з життя останнього гетьмана України Кирила Розумовського, як не дивно, пов'язані з його родичами, особливо зі знаменитим братом і матір'ю.
  • Так, Олексій Григорович Розумовський (1709-1771 рр.) - фаворит, а за деякими даними морганатичний чоловік російської імператриці Єлизавети Петрівни, походив із козацького роду Розумів. Його батько отримав таке прізвисько за улюблену приказку, яку він повторював напідпитку: "Що то за голова, що за розум!". З дитинства Олексій пас корів і співав у церковному хорі. У Петербурзі ж він перетворився на блискучого вельможу. Цариця вирішила запросити рідних фаворита до свого двору. Коли мати Олексія Наталія Дем'янівна побачила сина, вона його не впізнала. Щоб розвіяти її сумніви, Розумовському довелося показати їй знайомі з дитинства родимки на своєму тілі;
  • кар'єра Розумовського-старшого була блискучою. Він отримав титул графа і величезні маєтки в Росії і Україні. Однак при цьому українець залишався досить скромною і добродушною людиною. У 1757 році Єлизавета Петрівна зробила Олексія генерал-фельдмаршалом. Розумовський, який не тільки ніколи не служив в армії, а й майже не знав грамоти, філософськи зауважив їй на це: "Ліза, ти можеш зробити з мене все, що завгодно, але ти ніколи не змусиш інших ставитися до мене серйозно, хоча б як до простого поручика";
  • заради Олексія Розумовського російська імператриця відновила не тільки українське гетьманство, але і у 1744 році - Київську митрополію;
  • після смерті Єлизавети Петрівни Олексій Григорович знищив всі документи про їх шлюб, не претендуючи ні на які привілеї і пости. Катерина ІІ високо оцінила такий благородний вчинок, завдяки чому Олексій зберіг не тільки володіння, а й вплив при дворі. Однак в подальшому уникнути чуток і скандалів не вдалося. Найбільш відомою стала трагічна історія княжни Тараканової, що оголосила себе дочкою Єлизавети Петрівни і Олексія Розумовського;
  • мати Кирила та Олексія Розумовських Наталя Дем'янівна поступово зосередила в своїх руках практично всю горілчану торгівлю в Україні (їй належали всі шинки в Гетьманщині). За сучасними мірками її цілком можна було б вважати олігархом;
  • після смерті свого старшого брата Олексія Кирило успадкував всі його маєтки, ставши одним з найбагатших людей в Російській імперії. Він володів 100 тисячами кріпаків;
  • коли Кирило Розумовський після відставки жив в Україні, він займався шовківництвом, закуповував за кордоном і впроваджував сільськогосподарські машини, побудував в Батурині свічкову і суконну фабрику.Можливо, першим став розводити на Лівобережжі пірамідальні тополі.

  •                29  березня 1979 року на радянському телебаченні відбулася прем'єра фільму Одеської кіностудії «Місце зустрічі змінити не можна».
  • Фільм вийшов в день народження режисера стрічки, Станіслава Говорухіна (народився 29 березня 1936 року).
    Перший показ нового детективного серіалу приурочили до дня міліції. Згодом сталі відомі статистичні дані: у той час, коли в черговий раз по телевізору йшов фільм «Місце зустрічі...», практично припинялися злочини і знижувалися витрати води в квартирах.
    Також було підраховано, що кожна нова серія фільму підвищувала навантаження на електромережі лише у Москві на 400 тисяч кіловат.
    Але найцікавішою статистикою були дані, зафіксовані у звіті МВС за 1979 рік, у ті 5 вечорів, коли показували «Місце зустрічі...», не було зареєстровано жодного злочину!

    Немає коментарів:

    Дописати коментар