пʼятниця, 30 вересня 2016 р.

    День дублера в нашій школі
Адміністрація
Сьогодні, 30 вересня, у нашій школі відбувся вже традиційний день дублера, коли й адміністрацію, й учителів заміняли старшокласники. Учні нашого класу взяли щонайактивнішу участь у цьому заході. Заступників директора з навчально-виховної роботи дублювали Кароліна Баранова,Тетяна Виговська, Наталія Якубець, Єлизавета Самчук, Ірина Веселова. Заступником директора з господарської роботи на один день став Владислав Шклярук, роль секретаря виконувала Оленка Мателешко. Проводили уроки Анастасія Крамарець, Яна та Оля Барило, Олександр Кротюк та інші учні. Після обміну враженнями усі дійшли висновку, що й адміністративна, й учительська праця нелегка та відповідальна, а також цікава.
Дякую усім дітям, які виявили ініціативу й на один день змінили власне життя.
Можливо, хтось у майбутньому стане моїм колегою?!


Оля та Яна проводять урок у 6-В класі
Яна знайомиться з учнями
"Адміністрація" інспектує урок
Більше цікавих фото - на наступному тижні!!
Шановні учні та батьки 11-А класу!!
 У школі продовжується акція зі збору овочів та фруктів дитячій обласній лікарні, а також одягу  дітям-переселенцям із Донбасу, які зараз мешкають у нашому мікрорайоні.
Акція закінчується у вівторок, 4 жовтня. Усі овочі, фрукти, речі приносити спочатку в наш кабінет.
Надіюся, що наш клас, як завжди , візьме активну участь у цій доброчинній акції!

четвер, 29 вересня 2016 р.

30 вересня: це цікаво знати


«Кожен, хто йде служити народу, тим самим надіває на себе терновий вінець»
(з промови М.Драгоманова на похороні Т.Шевченка)

30 вересня відзначається день пам'яті святих Віри, Надії і Любові. Люди у цей день спостерігали за журавлями: якщо вони полетять, то на Покров (14 жовтня) буде мороз, а ні, то зима буде пізньою.

За церковним календарем 30 вересня православна церква вшановує Святих Софію і її доньок Віру, Надію, Любов, а також мученицю Феодотію і Агафоклію.

В описі життя святих Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії є багато суперечливої інформації. Однак, з найпоширеніших свідчень відомо, що Софія з доньками жила у Римі у ІІ сторіччі. Доньок назвала на честь найголовніших християнських чеснот. Під час переслідування християн за часи імператора Адріана її разом з дітьми схопили і піддали жахливим тортурам, примушуючи зректись Христа. Однак доньки, яким було 12, 10 та 7 років, вибрали смерть від меча. Серце матері не витримало і за три дні вона також пішла у вічність за доньками. Мощі святих покояться у Римі.

Іменинницями 30 вересня є:

Софія, Віра, Надія, Любов.

Ім'я Софія має давньоєврейське походження і означає «мудрість». Софії всього у житті досягають самостійно. Зазвичай це добросовісні, делікатні, співчутливі та інколи екстравагантні жінки.

Ім'я Віра має дивовижну урівноваженість і спокій, воно неначе взагалі не припускає сильних емоцій і вже тим більше пристрастей. Її спокій навряд чи зробить число її подружок занадто грандіозним аж до того, що вона може навіть справляти враження дещо замкнутої людини. Проте це тільки враження — варто тільки трохи поговорити з Вірою, як від цієї ілюзії не залишиться і сліду, настільки вона доброзичлива в спілкуванні з людьми, просто ім'я не зве її опинитися в центрі уваги.

Ім'я Надія старослов'янське, давньоруська форма цього імені – Надежа. Вони енергійні, цілеспрямовані. Здатні на прояв сильних почуттів. У шлюбі стають стриманими, працелюбними, однак зазвичай командують своїми чоловіками.

Ім'я Любов має старослов'янське походження. Зазвичай саме ім'я вже викликає у людей гарне ставлення до Люби. Хоча і самі ці жінки уважні, людяні та відповідальні. Здебільшого дуже привабливі і мають шалений успіх у чоловіків.

Події 30 вересня:

1876 — Журнал «Київська старовина» вперше опублікував біографію Григорія Сковороди.
1929 — Англійська служба «Бі-бі-сі» уперше провела телетрансляцію.
1944 — Засновано агентство Франс Пресс (АФП) — одне з провідних інформаційних агентств світу.
1967 — вперше у космосі відбулася автоматична стиковка кораблів: це були радянські «Космос-186» та «Космос-188».
1990 — на площі біля Республіканського стадіону в Києві відбувся майже 300-тисячний мітинг під гаслом «Ні – новому Союзному договору!», санкціонований президією Київської міської ради.

Цього дня святкують:
Всеукраїнський день бібліотек
День усиновлення
Міжнародний день перекладача

30 вересня народились:

1841 — Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч. Один з організаторів «Старої громади» у Києві.

Чи знаєте ви, що:

«У нашій драгоманівській сім'ї збереглась пам'ять про те, що пращур нашого роду був заволока з Греччини, по національному походженню таки грек; служив він драгоманом при гетьманському уряді, за гетьмана Богдана Хмельницького, в Чигирині. Як звісно, слово «драгоман» і в нашій мові здавен мало значення назви загальної, а не імені власного; слово це по своєму первісному змісту означає — перекладач; можливо, що означало воно взагалі назву якогось урядовця при чужоземній державі, а як і український уряд мав різні взаємини з урядами чужоземними, то й при уряді гетьманському були драгомани — перекладачі або взагалі люди причетні до якоїсь місії, посольства, урядовці для справ дипломатичних. З часом назва ця могла стати й іменем власним, як сталося з прізвищем роду драгоманівського, на зразок Коваль, Коваленко, Ковальчук, Кобзар, Кобзаренко і т. Прадід наш Стефан Драгоман вже й не був драгоманом, а однак мав це прізвище. Треба зауважити, що цей Стефан Драгоман (як свідчить один актовий документ) підписував своє ймення й прізвище не «Степан Драгомановъ», а «Стефанос Драгоман» і до того — буквами грецькими, лишивши, таким чином, слід своєї родової культури грецької». (Зі спогадів сестри М.Драгоманова Олени Пчілки)
ДПА і ЗНО - 2017: що необхідно знати випускникуДиректор Українського центру оцінювання якості освіти розповів про новації, які необхідно знати майбутнім випускникам, готуючись до тестування в наступному році.

Зокрема, Вадим Карандій зазначив, що завдання сертифікаційних робіт з української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії та російської мови укладатимуть на основі програм зовнішнього незалежного оцінювання, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 3 лютого 2016 року № 77.

Завдання сертифікаційних робіт з іноземних мов у 2017 році буде укладено відповідно до програми, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01 жовтня 2014 року № 1121. Такий вид мовленнєвої діяльності, як розуміння мови на слух (аудіювання), не перевірятиметься.

«Це пов’язано з тим, – пояснив директор, – що за результатами цьогорічної апробації дворівневих предметних тестів з іноземних мов – В1 та В2, проведеної Українським центром оцінювання якості освіти у квітні, стало зрозуміло, що доцільно скоригувати складність тестових завдань, додатково вивчити новий формат завдань на аудіювання та структуру тесту загалом, – а для цього необхідно провести додаткові підготовчі роботи. Як і в попередні роки, під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов у 2017 році оцінюватимуться комунікативні уміння таких видів мовленнєвої діяльності, як читання та письмо».
Для визначення результатів державної підсумкової атестації випускників загальноосвітніх навчальних закладів, яка у 2017 році відбуватиметься у формі зовнішнього незалежного оцінювання, зараховуватимуться результати виконання всіх або частини завдань сертифікаційної роботи, що залежить від конкретного навчального предмета. Наприклад, сертифікаційні роботи з української мови і літератури, а також історії України міститимуть субтест, за результатами виконання якого, випускники загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року отримають оцінки за державну підсумкову атестацію. Для української мови – це завдання частин «Українська мова» і «Власне висловлення», для історії України – «Історія України ХХ – початку ХХІ ст.».

Для визначення результатів державної підсумкової атестації випускників 2017 року з іноземних мов та російської, а також з математики, зараховуватиметься частина завдань сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання. Щодо інших навчальних предметів: географії, хімії, фізики, біології, то оцінка за державну підсумкову атестацію визначатиметься за результатами виконання всієї сертифікаційної роботи.

Також директор Українського центру оцінювання якості освіти Вадим Карандій наголосив, що тестові завдання для перевірки навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2017 року буде укладено за програмами, які орієнтовані на рівень стандарту.

середа, 28 вересня 2016 р.

   Кілька миттєвостей "Червоної калини"

Учора відбувся щорічний огляд-конкурс строю та патріотичної пісні "Червона калина". Наш клас виступив гідно, упевнено, найкраще. Приємним сюрпризом після конкурсу був гарячий та смачнющий куліш із запашним чаєм.
Ось кілька миттєвостей цього дійства.



.
  







Відео переглянути із "Червоної калини"

вівторок, 27 вересня 2016 р.

28 вересня 2016 рік - цей день в історії

480 до н. е. - морська битва при Саламіні між греками і персами.

1066 - вторгнення норманів на чолі з Вільгельмом Завойовником на Британські острови.

1618 - відкритий перший у світі ломбард в Брюсселі.

1794 - утворення союзу між Росією, Англією та Австрією проти Наполеона.

1953 - Першим секретарем ЦК КПРС обрано Микиту Хрущова.

1979 - припинив діяльність військово-політичний блок СЕНТО, спрямований проти зростання комуністичного впливу в світі.

1994 - прем'єра фільму "Леон-кілер" у Франції.

2001 - офіційний дозвіл одностатевих шлюбів у Фінляндії.

2003 - сумновідоме відключення електроенергії в Італії

2009 - індійський космічний апарат Chandrayaan-1 знаходить воду на Місяці.
1651 — між Богданом Хмельницьким і поляками укладено Білоцерківський мирний договір
1773 — на Уралі і в Поволжі почалося повстання під керівництвом донського козака Омеляна Пугачова
1864 — у Лондоні створено Перший Інтернаціонал (міжнародне товариство робітників)
1920 — війська Врангеля зайняли Маріуполь
1973 — скасоване рішення ЦК КПУ про створення на острові Хортиця у Запоріжжі державного заповідника
1989 — відправлений у відставку голова Компартії України В. Щербицький
1999 — бразильський футболіст Роналду призначений послом миру в Косово

2000 — Афганський рух «Талібан» зажадав від Москви компенсації за десятилітню участь СРСР в афганській війні
2001 — Кофі Аннан став Нобелівським лауреатом
28 вересня 2016 рік - народились:

551 до н. е. - китайський мислитель і філософ Конфуцій.

1573 - народився італійський живописець Мікеланджело Караваджо.

1841 - "тигр" політики, прем'єр-міністр Франції Жорж Клемансо.

1852 - французький хімік, людина, яка перша отримала елемент фтор Анрі Муассан.

1867 - японський політичний і державний діяч, військовий злочинець Кіітіро Хиранума.

1918 - заслужений педагог Василь Олександрович Сухомлинський.

1952 - голландська актриса і модель, художниця, знаменита "Еммануель" Сільвія Крістель.

1963 - "улюбленець публіки", актор і телевізійний ведучий Володимир Турчинський.

1968 - знаменитий фінський автогонщик, чемпіон "Формули-1" Міка Хаккінен.

1924 – народився Марчелло МАСТРОЯННІ, італійський кіноактор

1929 – народився Дмитро ПАВЛИЧКО, український поет («Два кольори») +

1934 – народилася Брижіт БАРДО, французька кіноактриса

1976 - спортсмен, який виступає у змішаних єдиноборствах, самбо і дзюдо, Федір Ємельяненко.
28 вересня: це цікаво знати
Василь Сухомлинський із дітьми

«Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо»
Василь Сухомлинський

В останні дні вересня перше бабине літо вже прощається з нами. Світловий день коротшає, ночі стають довшими і холоднішими.
28 вересня за дохристиянським календарем — Свято пасічників. Цього дня заносили вулики з вулиці у хліви.
Пізніше 28 вересня почали вшановувати Микиту-гусятника, бо з цього часу вже починали різати домашніх гусей. Одного з них без голови обов’язково кидали у водойму, задобрюючи тим самим водяника, голову ж приносили додому, для хатнього.
За церковним календарем 28 вересня православна церква відзначає Післясвято Воздвиження Хреста Господнього та згадує великомученика Микиту, святого Акакія, мученика Порфирія.
Дрібка духовних порад цього дня

Ми багаті не тим, що маємо, а тим, що віддаємо. Якщо ви хочете служити Богу – служіть своєму ближньому, навіть тому, який бажає вам зла. Не бажайте того, що вам не належить.
Іменинниками 28 вересня є:
Акакій, Богдан, Максим, Микита, Порфирій, Стефан, Федот та Філофея.
Ім’я Богдан має старослов’янське коріння і означає даний Богом. Зазвичай буває пізньою дитиною у батьків. Маленькі Богдани хворобливі, боязкі і трохи ліниві. Дорослі Богдани – спокійні і знаючі собі ціну чоловіки. У сімейному житті вимагають лідерства. Дружину обирають тиху і покірну. Однолюби. Вміють заробляти гроші, однак не люблять їх витрачати.
28 вересня народились:
1918 – Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет.
Події 28 вересня:
1651 — між Богданом Хмельницьким і поляками укладений Білоцерківський мир
1939 — підписано договір між СРСР та Німеччиною, за яким ліквідували Польщу.
Чи знаєте ви, що:
Найпопулярніша книга Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям», що вийшла 25 мовами і витримала майже 50 видань, вперше побачила світ у 1968 році в Німеччині. У себе вдома Сухомлинський не міг її опублікувати. Рукопис кочував з одного видавництва в інше і отримував негативні рецензії.
Зокрема, зверталася увага на те, що автор однобічно (в основному, на матеріалі природи) вирішує питання морального і естетичного виховання школярів 1-4 класів, що у рукописі ніде не згадується слово „партія”, що дітям потрібно більш чітко розповідати про поняття класової боротьби і що собою являє сучасний імперіалізм.
Після того, як книга з’явилася у Німеччині і одразу ж стала популярною, Василя Олександровича викликали у партійні органи і він отримав партійну догану. Адже вихід книги першодруком за кордоном у ті часи був категорично заборонений. Вітчизняним видавцям було наказано у короткий термін видати книгу в Україні. І в 1969 році „Серце віддаю дітям” з’явилося у видавництві „Радянська школа”.

понеділок, 26 вересня 2016 р.

Шановні батьки, учні 11-А класу!
 У вівторок, 27 вересня, після 6-го уроку ( 14.10)  на майданчику перед школою відбудеться огляд-конкурс військово-патріотичної пісні та проходження строєм "Червона калина".
Запрошую всіх незадіяних у конкурсі переглянути його та повболівати за наш 11-А клас!
Ікона Воздвиження Чесного Хреста
27вересня: це цікаво знати

Хіба розумно чинить той, хто, починаючи довгий шлях, в ході не дотримує міри?
Григорій Сковорода

Наші пращури 27 вересня за дохристиянським календарем відзначали свято пасічників, бо цього дня вулики вже готували до зими, а також дивилися: якщо бджоли повністю заліплювали воском вічко, то зима мала бути лютою, а якщо не повністю, то — теплою.

За християнських часів 27 вересня у народі відзначали Здвиження. З цим святом пов'язано багато прикмет і повір'їв. Наприклад, існує легенда, що на Воздвиження здвигається земля з літа на зиму, тобто, закривається. Тому-то все лісове гаддя мусить зійтись на свою останню раду. Люди цього дня не вживали скоромної їжі, не виконували важких робіт, особливо з деревом – не рубали і не кололи дрова та не пиляли дощок. Батьки цього дня не дозволяли дітям ходити до лісу, бо гади всюди повзають і можуть вкусити. А ще старі люди колись казали, що від цього часу наступають холодні дні. Навіть залишилося прислів’я: “Свитку на Здвиження скидай, а кожух одягай”.

За церковним календарем 27 вересня православна церква відзначає одне з найбільших християнських свят Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього.Історики християнської церкви сходяться на тому, що запровадженню свята сприяли дві важливі події: віднайдення на Голгофі – місці розп'яття Ісуса Христа – самого хреста, на якому страждав та помер Син Божий, і повернення цього хреста з перської неволі. Саме 27 вересня цариця Олена, яка збирала всі християнські реліквії, звернулася до Патріарха Єрусалимського аби він, для прощення і благословіння підняв над народом хрест, окроплений кров’ю Ісуса Христа. І хрест було піднято.

Іменинниками 27 вересня є:

Калістрат, Іван.

27 вересня народились:

1921 — Лев Силенко, філософ, релігійний діяч. Засновник Рідної Української Національної Віри (РУНВіри). Автор книги «Мага Віра» — священної книги РУНВіри.

1875 — Олександр Вербицький, український архітектор, автор проекту сучасної споруди залізничного вокзалу в місті Києві.

1872 — Григорій Світлицький, український художник, майстер світлових контрастів. Автор картин «Місячна ніч в Україні», «Місячна соната», «Листя шелестить», «Зійшов місяць», «Рідний край».

Події 27 вересня:1802 — указом імператора Олександра І Київ, як стародавня столиця, отримав Магдебурзьке право, що давало місту ряд привілеїв: самоврядування, власний суд, право земельної власності й звільнення від більшої частини повинностей.

1885 — у Харкові відкрито Південноросійський технологічний інститут — перший в Україні і Росії вищий технічний навчальний заклад.

1912 — у Києві відкритий стадіон «Спортивне поле» на 3 тисячі осіб.

Цього дня святкують:
Всесвітній день туризму
День туризму в Україні

Чи знаєте ви, що:
Міфи про туризм.

«У наметі спати холодно, волого і некомфортно» У якісному наметі завжди сухо, а у якісному спальнику завжди тепло.

«Важко готувати їжу на вогні» Якщо нема бажання готувати повноцінний сніданок, то не найгіршим варіантом можуть стати каші та вермішелі швидкого приготування.

«На природі важко слідкувати за гігієною» Туристи зазвичай ночують біля води, яку при бажанні можна підігріти на вогнищі або на сонці. Нашвидкуруч можна скористатися вологими серветками.

«Спорядження коштує дорого» Йдучи вперше, можна попросити спорядження у друзів, а потім потроху купувати потрібне. До того ж, якщо ви ідете у похід зі знайомими, завжди можна знайти у них те, чого не вистачає вам.

«На природі легко захворіти» Практика свідчить, що на природі хворіють рідше, ніж у повсякденному житті, тому що мобілізуються захисні сили організму.

Шановні батьки!
Батьківський комітет та класний керівник просять Вас зібратися на збори у середу, 27. 09, о 18.00 год. у 305 кабінеті. Потрібно вирішити деякі питання щодо випускного ( тамада, віньєтка, інформація про кафе тощо), вислухати директора щодо його рішення про біологію. 
Також є актуальна інформація про ЗНО.

неділя, 25 вересня 2016 р.

25 версня сталося наступне:

1396 - зіткнення християнського і мусульманського світів у битві при Нікополі (Нікопольський бій).

1493 - друга подорож до Америки Христофора Колумба.

1789 - ухвалення 12 поправок до конституції США, відомих нині як "Білль про права".

1789 - взяття Хаджи-Бея (сьогоднішня Одеса) генералом Хосе де Рібасом.

1818 - проведена перша в світі операція з переливання крові від людини до людини англійським лікарем Джеймсом Бланделом.

1854 - початок оборони царськими військами Росії Севастополя за часів Кримської війни.

1914 - перша битва загону Українських Січових Стрільців.

1915 - в Європу проникає американський долар у вигляді позики Англії і Франції.

1992 - відкриття важливої європейської водної артерії каналу Рейн-Майн-Дунай, який з'єднав Чорне та Північне моря.


25 вересня народились:


1644 - данський астроном, який першим виміряв швидкість світла Оле Ремер.

1771 - російський генерал, учасник і герой Вітчизняної війни 1812 року Микола Миколайович Раєвський.

1866 - один з основоположників генетики, американець Томас Морган.

1897 - американський письменник, автор поем, оповідань і романів, лауреат Нобелівської премії Уїльям Фолкнер.

1906 - найбільший композитор XX століття Дмитро Шостакович.

1932 - герой України, український оперний співак і громадський діяч Анатолій Борисович Солов'яненко.

1935 - геніальний кардіохірург, фахівець з анатомії серця Георгій Фальковський.

1944 - "ікона Голівуду", відомий режисер, актор і продюсер, володар оскарів Майкл Дуглас.

1960 - кращий футболіст Європи 1986 року Ігор Бєланов.

1968 - американський кіноактор, співак у стилі реп Уілл Сміт.

25 вересня: це цікаво знати

Пам'ятник А. Солов'яненку
Не забороняй глупому глупство чинити, то й не уподібнишся до нього.
Данило ЗАТОЧНИК
У народі 25 вересня вшановували священомученика Автонома і говорили, що той, хто не зібрав до цього часу картоплю і буряки, може їх втратити. Змії від цього часу починають ховатися під землю на зиму. Наші пращури у цей день вивчали листя берези і дізнавались про майбутню весну: якщо вони жовтіють від верху — весна буде ранньою, а якщо знизу, то пізньою.
За церковним календарем 25 вересня вшановують священномученика Автонома, праведника Симона Верхотурського, преподобного Вассіана, мученика Юліана і з ним ще 40 мучеників, мученика Феодора Олександрійського.
Іменинниками 25 вересня є:
Юліан, Федір, Автоном, Семен.
25 вересня народились:
1932 — Анатолій Солов’яненко, всесвітньо відомий український співак, громадський діяч. Герой України (посмертно). У репертуарі А.Солов’яненка 17 оперних партій, безліч арій, романсів, народних пісень.
Чи знаєте ви, що:
Першим учителем Анатолія Солов’яненка був соліст Донецького театру опери та балету Олександр Коробейченко. Саме він роздивився у студенті Донецького політтеху майбутнього відомого тенора. Після одного зі студентських концертів 18-річний юнак Солов’яненко отримав запрошення вчитися професійно співати.
«З тебе може щось вийти за умови, що будемо важко і багато працювати», сказав тоді Коробейченко. І Солов’яненко працював – важко і багато протягом десяти років.
На Сході говорять: «Важко знайти гарного вчителя, однак гарного учня знайти ще важче». Тандем Коробейченко – Солов’яненко був унікальним. Олександр Коробейченко, крім того, що був гарним вчителем і талановитим співаком, сам шив костюми для спектаклів, ремонтував взуття, робив біжутерію для всієї театральної трупи. Практично на всіх сценах світу (крім Метрополітен – опера у Нью – Йорку) Анатолій Солов’яненко виконував свою відому партію Герцога в опері Джузеппе Верді «Риголетто» у костюмах, власноруч зшитих його вчителем.
Все життя у Солов’яненка зберігався зошит з назвою «Що потрібно знати, щоб гарно співати», куди він вписував найголовніше після кожного уроку з майстром. За десять років від свого педагога Анатолій Солов’яненко отримав рівно 1000 уроків. Це допомогло здійснити його мрію. Він став не лише всесвітньовідомим тенором – він став улюбленим народним співаком.

вівторок, 13 вересня 2016 р.

14 вересня сталося наступне:

1141 - прихильники англійської королеви Матильди зазнали поразки в битві при Вінчестері від армії прихильників короля Стефана в період громадянської війни в Британії 1135 - 1154 років.

1812 - війська Наполеона після Бородінського бою вступили в Москву, з їх приходом розпочалася велика пожежа, яка знищила три чверті міста.

1829 - Росія і Туреччина уклали Адріанопольський мирний договір (по ньому росіяни добилися колосальних поступок з боку Османської імперії: російські піддані підтвердили своє право вести вільну торгівлю по всій території Туреччини, російські та іноземні торгові судна могли вільно проходити через Босфор і Дарданелли, російські піддані на турецькій території були непідсудні турецькій владі).

1857 - англійські війська вибили з Делі сипаїв (повстання сипаїв), по закінченню цього бунту в Індії було введено пряме правління англійської корони.

1867 - перший том "Капіталу" Карла Маркса побачив світ.

1927 - загинула американська танцівниця Айседора Дункан, була одружена з Сергеєм Єсеніним (під час прогулянки на автомобілі, шарф намотався на колесо і зломав їй шию).

1957 - ООН прийняла резолюцію, в якій засудила введення радянських військ в Угорщину.

1960 - заснована ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти), до неї увійшли Ірак, Іран, Кувейт, Саудівська Аравія і Венесуела.

2003 - Естонія приєдналася до Європейського союзу.

2010 - у Франції жінкам заборонили в публічних місцях носити паранджу, чадру і нікаб.


14 вересня народились:

1618 - англійський живописець Пітер Лелі (провідний англійський портретист XVII століття).

1769 - німецький натураліст і географ Олександр фон Гумбольдт (вважається основоположником географії рослинності).

1864 - колекціонер предметів мистецтва і баронеса Беатриса Ефруссі де Ротшильд.

1891 - російський математик Іван Виноградов (користувався великим авторитетом у відділенні математики АН СРСР, був неформальним головою радянських математиків).

1898 - народний артист СРСР, радянський актор театру і кіно Марк Прудкин.

1920 - уругвайський журналіст, поет і письменник Маріо Бенедетті.

1947 - відомий англійський актор Сем Нілл.

1961 - німецька актриса Мартіна Гедек, здобула популярність завдяки фільму "Життя інших".

1965 - Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв (наймолодший президент в історії Росії, як стверджують багато експертів: реальна влада в країні як і раніше належить Володимиру Путіну).

1979 - хорватський футболіст Івіца Оліч (учасник двох Чемпіонатів Світу, володар Кубка УЄФА 2005 в складі московського "ЦСКА", в даний час гравець ФК "Баварія").
14 вересня: це цікаво знати
Старі люди вважають, що справжня осінь починається від 14 вересня, на свято Симеона Стовпника і матері його Марфи або, як кажуть у народі, — на Семена Літопродавця, який проводжає літо.

У дохристиянські часи, святкуючи 14 вересня День Вирію, наші предки проводили у теплі краї птахів, молячись до Духів Предків, яким птахи мали передати звістку від живих. Також цього дня відзначали день бога вогню Симаргла і вперше після теплого сезону розпалювали вогнище у печі, що горіло аж до Великодня.

А у козацькій Україні на Семена справляли пострижини молодих хлопців і вперше садили їх на коні. Селяни ж до цього дня закінчували всі торговельні та господарчі справи. «Як посієш до Семена – казало жито, то матимеш з мене, а як по Покрові, то виводитимеш по корові».

У Києві на Семена – 14 вересня — відзначали «Свіччине весілля». З цього дня ремісничі цехи вже мали право з приходом вечора запалювати свічки і продовжувати працювати. До цього дня робочий день закінчувався разом зі світловим. Свічки на той час були у великій ціні. Крім цього, міщани понад усе боялися пожеж, від яких вже неодноразово мали великі збитки.

З цього ж дня закінчувалася пора вуличних зібрань молоді і починали працювати ткачі, столяри та ковалі. Що ж до погоди, то підмічали: як на Семена ясно – осінь буде погожою і теплою.

За церковним календарем 14 вересня відзначають Церковне Новоліття та вшановують преподобного Симеона Стовпника і матір його Марфу, мучениць 40 дів постниць і мученика Амуна, праведника Ісуса Навина.

Іменинниками 14 вересня є:
Варвара, Дарія, Семен, Марфа, Марта.

14 вересня народились:

1906 – Олександр Пащенко, український графік, автор пейзажів, виконаних здебільшого в техніці ліногравюри й офорта. В серії гравюр «Київська сюїта» зафіксував довоєнний, зруйнований війною і відновлений Київ.

Події 14 вересня:

1492 —Новий рік було перенесено з 1 березня на 1 вересня. Так продовжувалося до царювання Петра І, який з 1700 року ввів літочислення від Різдва Христова, а не від створення світу. Проте, за церковним календарем, Новий рік і зараз починається з 1 вересня за старим стилем, або з 14 — за новим. Тож з Новим роком!

1939 — у США авіаконструктор Ігор Сікорський (колишній киянин) підняв у повітря свій перший гелікоптер VS-300.

14 вересня відзначають:

День святкування Церковного Новоліття

1 вересня за старим стилем іменується в церковному Уставі початком індикту, тобто нового року. «Індикт» — слово латинське, що означає — податок. Його збирали за наказом імператора в перший день вересня, коли завершувався збір врожаю.

Свято церковного Нового року для багатьох християн часто минає непоміченим. Але саме перший день річного богослужбового кола займає в ньому особливе і знаменне місце. Служба стає урочистішою, на утрені співається Велике славословіє, а піснеспіви дня розкривають значення свята і його роль в духовному житті християн. Вершиною богослужіння у цей день, своєрідним вінцем, вважається читання Євангелія, яке розповідає про початок відкритого служіння Христа Спасителя після Його хрещення і спокуси від диявола.

Чи знаєте ви, що:

Востаннє Новий рік 1 вересня відзначали на Русі у 1699 році. Вже 1 січня 1700 року Петро І вийшов на Червону площу і випустив ракету на знак святкування європейського Нового року. До цього літочислення на Русі велося з дня створення світу. За цим календарем зустрічати повинні були 7208 рік.

Взагалі, святкування Нового року сягає дуже давніх часів. Тоді люди вірили, якщо у найкоротший день року не влаштувати Сонцю (основному джерелу життя на Землі) святкове народження, то воно може померти і тоді загине все на Землі. Тому цього дня запалювали великі вогнища, факели і взагалі все, що могло горіти, вірячи, що таким чином Сонце отримує енергію для відродження.
Готуймося до ЗНО з української мови та літератури!!

Учімося правильно наголошувати слова, оскільки наголос - одна із тем ЗНО з української мови та літератури.

У деяких словах, які будуть на ЗНО, наголос не піддається правилам, його потрібно тільки запам’ятати.


асиметрІя

 борОдавка

 бюлетЕнь

 вимОга

 вимОва

 вИпадок

 вітчИм

 граблІ

 горошИна

 грОшей

дІтьми

 довІдник

 дочкА (але дОнька)

 заіржАвіти

 зубОжіти (зубОжілий, зубОжіння)

 діалОг

 каталОг

 квартАл

 кропивА

 кУрятина

 мАркетинг

 ненАвидіти (ненАвисть, ненАвисний)

 одноразОвий

 Олень

 отАман

 перЕпис

 псевдонІм

 рАзом

 серЕдина

 симетрІя

 спИна

 фартУх

 фенОмен

 цемЕнт

 цЕнтнер

 чорнОслив

Запам’ятати також потрібно слова з подвійним наголосом: алфаві'т — алфа'віт, весняни'й — весня'ний, доповіда'ч — допові'дач, завжди'— за'вжди, до'говору — догово'ру, жа'лібний — жалібни'й, м 'я'зовий — м 'язови'й, пе'рвісний — перві'сний,переста'рок — пере'старок, по'милка — поми'лка, прости'й —про'стий, та'кож —тако'ж.

13 вересня: це цікаво знати

Історію найчастіше переписують не для того, щоб знати правду про вчора, а щоб виправдати сьогодні.
Олексій ДОМНИЦЬКИЙ


У народі колись 13 вересня вшановували Купріяна. У минулі часи у цей день спостерігали за мешканцями водної стихії: якщо жаби стрибають на берег і вдень квакають, а риби вистрибують з води — буде дощ. У цей час вже закінчували прибирати на полях картоплю, буряки та моркву. Також очікували відльоту журавлів.

За церковним календарем 13 вересня відзначають Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці та вшановують священномученика Купріяна і святителя Геннадія.

Іменинниками 13 вересня є:

Геннадій, Купріян.

13 вересня народились:

1834 — Анатоль Свидницький (Петриченко), український письменник, громадський діяч і фольклорист. Автор роману «Люборацькі» (хроніка занепаду священичого роду Люборацьких у трьох поколіннях). І. Франко називав роман першим реалістичним романом на побутовому тлі.

1931 — Борис Харчук, український письменник, журналіст. Автор понад двох десятків книжок, серед яких епічний роман у 4-х томах «Волинь», романів «Місяць над майданом», «Хліб насущний» та низки збірок оповідань і повістей для юнацтва, публіцистичних статей на захист рідної мови.

Чи знаєте ви, що:Про 13 число.

Григоріанський календар, що на сьогодні використовується у більшості країн світу, у тому числі і в Україні, був введений папою Григорієм 13.

В Америці офіційно вважається, що 13-ть означає кількість штатів, що об’єдналися першими. Число 13 зображено на гербі США.
Містичне число
Чому число 13 не несе негативної інформації? У чому сила числа 13? Якими якостями володіють люди, число яких - 13?

Число 13 часто називають містичним. Багато хто побоюються робити що-небудь важливе, коли на календарі 13 число

А також уникають яких-небудь документів, квитків і інших бланків під 13 номером. У чому ж таємниця числа 13?
Чому число 13 не несе негативної інформації?

Теорія Піфагора

Сучасна нумерологія розглядає всі числа як якийсь спрощений числовий код. Цей код заснований насамперед на теоріях Піфагора, розроблених задовго до нашої ери
Тобто всі числа скорочуються до одержання одиничної цифри від 1 включно до 9. Таку цифру одержують шляхом додавання. Тобто всі цифри в числі складаються. Якщо виходить двохзначное число, то складаються й ці цифри. Коли виходить одиничне елементарне число, воно й розглядається з погляду нумерології.

Якщо розглядати 13, то виходить 4 (1+3). Тому в цьому випадку настільки магічне число 13 несе лише інформаційне навантаження числа 4, так само як і числа 31, 22...

Що ж означає цифра 4. Це міцність і стійкість. У нас 4 пори року, 4 основних елементи (вода, вогонь, повітря, земля), квадрат, що позначає 4 сторони космосу. Тому значення в нумерології числа 13 не має під собою нічого негативного.


У чому сила числа 13?

Бажання любити

Існує мова чисел. Вона розглядає число тринадцять, як «людський дух, що прагне до любові». Є й інше трактування - це «енергія, що прагне до любові». Тобто в цьому випадку число 13 розглядається як бажання любити

Уважається, що одноразово людина живе на одинадцяти рівнях свідомості й буття. Тому число 13 можна трактувати одинадцятьма формулюваннями. І фахівці запевняють, що жодне зі значення не суперечить іншому. Усі вони означають дуже сильну тягу до любові, який би  з її проявів не розглядалося. Більше того, 13 уважається вищою крапкою кипіння любові
Якими якостями володіють люди, число яких - 13?

Якості людей
Є також поняття, начебто число 13 є складним. Самі цифри 1 і 3 є сильними, вони прогнозують успіх у кар'єрі. Такі цифри характеризуються з погляду практичності, енергійності, систематичності й втілення в життя намічених планів

Тому люди, число народження яких - 13, творчі й розумні особистості. У них є свій ( окремий) погляд на все. Такі люди горді, незалежні, амбіційні. Вони характеризуються тим, що почату справа завжди закінчують у строк, не відкладаючи виконання завдання в довгий ящик. Люди числа 13 мають здатність схоплювати все на льоту . Вони легко навчаються й з мінімумом зусиль виконують свою роботу

Число 13 може вважатися нещасливим з іншої причини. Так, саме сполучення цифр 1 і 3 дивне, але їхня сума - 4 може характеризувати постійну зневіру й песимізм. Тому два таких суперечливих значення може давати нещасний стан духу. Тут ніби змагаються бажання швидкого й успішного просування  кар'єрними сходами, висока амбіційність і песимізм, непевність, недогляд можливостей. Це не дає змоги домогтися успіху, отже, наступає розчарування

Одним словом, людям числа 13 необхідно працювати, щоб досягати успіху. Тільки якщо тримати себе в руках, не розслаблюватися, не пасувати перед труднощами, проявляти амбіції характерні для комбінації чисел 1 і 3, тільки в такому випадку можна стати успішними. А про таких часто говорять - вони везунчики.

Підсумовуючи, потрібно відзначити: число 13 з погляду нумерології не є щасливим або ж, навпроти, не несе негативу. Таким його сприймають люди. І ті характеристики, які несуть всі числа, мають дві протилежності: працьовитість і лінь, оптимізм і песимізм тощо. Тільки від людини залежить, яким шляхом піде вона. Тому число 13 - нейтральне. А гарним або поганим його можуть зробити люди.

понеділок, 12 вересня 2016 р.

13 вересня сталося наступне:
122 - римським імператором Адріаном розпочато будівництво оборонної споруди - стіни Адріана (найбільш видатний пам'ятник античності у Великобританії).

1645 - війська прихильників парламенту на чолі з Девідом Леслі завдали жорстокої поразки арміям шотландських роялістів у битві при Філіпхоу.

1648 - українські козаки Богдана Хмельницького вщент розгромили коронне військо Речі Посполитої під Пилявцями.

1788 - тимчасовою столицею США став Нью-Йорк.

1940 - італійські війська почали вторгнення до Єгипту в ході Другої світової війни.

1960 - свій день народження "святкує" наука біоніка - прикладна наука про застосування в технічних пристроях і системах принципів живої природи.

1965 - в Америці вийшов безсмертний сингл "Yesterday" групи "Бітлз".

1902 - відбитки пальців вперше використовуються як доказ провини обвинуваченого у Великобританії.

2001 - із США біжать 24 члени родини Усами бін Ладена, безпеку забезпечувало ФБР (все це природно було пов'язано з терактами 11 вересня).

2007 - шпигунський скандал у Формулі-1: команда McLaren була звинувачена в промисловому шпигунстві стосовно Ferrari.

13 вересня народились:1863 - англійський політик Артур Хендерсон (лауреат Нобелівської премії миру 1934 року, стояв біля витоків створення лейбористської партії Британії).

1876 - американський письменник Шервуд Андерсон (його новели були прикладом для Фолкнера, Томаса Вулфа, Хемінгуея, Стейнбека, Рея Бредбері).

1916 - автор романів і казкар Роальд Даль (саме він написав казку "Чарлі і шоколадна фабрика", за якою пізніше зняли не один кінофільм).

1931 - український письменник Борис Харчук (твори Харчука переведено на багато мов).

1939 - президент Латвії Гунтіс Улманіс (перший президент після відновлення латвійської незалежності).

1944 - англійська актриса Жаклін Біссет (українським кіноглядачам запам'яталася грою у фільмах "Дика орхідея", "Анна Кареніна", "Казино Ройал").

1950 - польський державний і політичний діяч Володимир Тімошевіч.




неділя, 11 вересня 2016 р.

Список літератури для ЗНО з української мови та літератури
( нова програма)

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ
Історична пісня «Ой Морозе, Морозенку»

Історична пісня «Чи не той то Хміль»

Маруся Чурай «Віють вітри»

Маруся Чурай «За світ встали козаченьки» «Дума про Марусю Богуславку»

Балада «Ой летіла стріла»

ДАВНЯ УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
«Повість минулих літ» (уривки про заснування Києва, про помсту княгині Ольги)

«Слово про похід Ігорів»

Григорій Сковорода «De libertate», «Всякому місту – звичай і права», «Бджола та Шершень», афоризми
ЛІТЕРАТУРА КІНЦЯ ХІІІ-ПОЧ.ХХ СТ.
Іван Котляревський «Енеїда», «Наталка Полтавка»

Г. Квітка-Основ’яненко «Маруся»

Тарас Шевченко «Катерина», «Гайдамаки», «Кавказ», «Сон» («У всякого своя доля), «І мертвим, і живим, і ненарожденним…», «Заповіт»

Пантелеймон Куліш «Чорна рада»

Іван Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»

Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Іван Карпенко-Карий «Мартин Боруля»

Іван Франко «Гімн», «Чого являєшся мені у сні», «Мойсей»

ЛІТЕРАТУРА XX ст.
Михайло Коцюбинський «Тіні забутих предків»,
«Intermezzo»

Ольга Кобилянська «Земля»

Леся Українка «Contra spem spero!», «Лісова пісня»

Василь Стефаник «Камінний хрест»

Микола Вороний «Блакитна Панна»

Олександр Олесь «Чари ночі», «О слово рідне! Орле скутий!..»

Павло Тичина. «О панно Інно», «Пам'яті тридцяти», «Ви знаєте, як липа шелестить…»

Максим Рильський «Молюсь і вірю. Вітер грає…»

Микола Зеров "Київ - традиція"Микола Хвильовий. «Я (Романтика)»

Юрій Яновський «Дитинство»Володимир Сосюра «Любіть Україну»

Валер’ян Підмогильний «Місто»

Остап Вишня «Моя автобіографія», «Сом»

Микола Куліш «Мина Мазайло»

Богдан-Ігор Антонич «Різдво»

Олександр Довженко «Україна в огні», «Зачарована Десна»

Андрій Малишко «Пісня про рушник»

Василь Симоненко «Ти знаєш, що ти - людина...», «Задивляюсь у твої зіниці...»

Олесь Гончар «Залізний острів»


Григір Тютюнник «Три зозулі з поклоном»

Василь Стус «Як добре те, що смерті не боюсь я», «О земле втрачена, явися!..»

Іван Драч «Балада про соняшник»

Ліна Костенко «Страшні слова, коли вони мовчать», «Українське альфреско», «Маруся Чурай»

ТВОРИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ-ЕМІГРАНТІВ
Іван Багряний «Тигролови»

Євген Маланюк «Стилет чи стилос?»

СУЧАСНИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС
Загальний огляд, основні тенденції. Постмодернізм як літературне явище.

Забрано з програми 2016 року:

Повість минулих літ – уривок про хазарів

Володимир Винниченко «Момент»

Тарас Шевченко «До Основ’яненка»

Марко Вовчок «Максим Гримач»

Юрій Яновський «Подвійне коло», «Шаланда в морі»

Василь Симоненко «Лебеді материнства»

Олесь Гончар «За мить щастя»

Літературні угруповання (Бу-Ба-Бу, «Нова дегенерація», «Пропала грамота», «ЛуГоСад»).

Творчість Ю.Андруховича, О. Забужко, І. Римарука.

Додано до програми 2017 року:

Балада «Ой летіла стріла»

Павло Тичина «Пам'яті тридцяти»

Микола Зеров "Київ - традиція"

Юрій Яновський «Дитинство»

Василь Симоненко «Ти знаєш, що ти - людина...», «Задивляюсь у твої зіниці...»

Олесь Гончар «Залізний острів»
11 вересня сталося наступне:
9 - римська армія була атакована на марші у Тевтобургському лісі з боку германців і зазнала поразки, це стало початком виснажливих германо-римських воєн.

1609 - англійський мореплавець Генрі Гудзон під час морської подорожі відкрив острів Манхеттен.

1697 - австрійські війська в битві при Зенті розбили армію турецького султана: ця подія зупинила експансію турків до Європи і стало основою Карловицького миру 1699 р..

1709 - відбувся найбільший бій XVIII століття - битва при Мальплак'є: французькі війська полководця К. Л. Виллара зазнали поразки від військ союзників (англійці і німці), Франція опинилася на межі капітуляції у війні за іспанську спадщину.

1789 - Першим секретарем Казначейства США став політик Олександр Гамільтон.

1918 - у Росії введена Метрична система мір і ваг - Раднарком видав відповідний декрет.

1973 - в Чилі відбулася зміна політичного ладу: в результаті військового перевороту убитий президент Альєнде і до влади прийшов генерал Піночет.

1993 - У Києві відкрили пам'ятний знак жертвам голодомору (масовий голод на території України в 1932-1933 роках).

2001 -  терористичний акт в США

11 вересня народились:1700 - автор слів британської пісні "Прав, Британія, морями!", поет Джеймс Томсон.

1816 - німецький механік і підприємець, засновник фабрики оптичних систем "Цейс" Карл Цейсс (цейсівська оптика в наші дні є синонімом слова якість і досить дорога).

1862 - американський письменник О. Генрі (його творчість характеризується тонким гумором та несподіваними фіналами).

1864 - український поет і революціонер Павло Грабовський.

1907 - відомий український астроном Олександр Федорович Богородський (написав багато праць з астрофізики і загальної теорії відносності).

1935 - друга радянська людина в космосі, наймолодший космонавт в історії Герман Титов.

1940 - талановитий американський кінорежисер Брайан Де Пальма (поставив такі відомі фільми як "Місія нездійсненна", "Лють", "Недоторканні" та ін.)

1945 - знаменитий німецький футболіст Франц Беккенбауер (нині президент правління ФК "Баварія").

1962 - український композитор Вікторія Польова (лауреат міжнародного конкурсу "Spherical Music").

1965 - знаменитий американський ді-джей, кумир молоді Мобі (під цим сценічним ім'ям ховається Річард Мелвілл Холл).
11 вересня: це цікаво знати
Тому, хто вважає, що лише весна є порою кохання, заперечуватимуть дослідження соціологів, за твердженнями яких, люди найчастіше знайомляться якраз у пору “бабиного літа”. Більше того, саме ці знайомства є не просто довготривалими, а, як кажуть, на все життя. Недаремно ж наші пращури влаштовували весільний період саме восени.

У дохристиянські часи 11 вересня вшановували Бога-Рода, який вважався покровителем родинного благополуччя. Обряд вшановування проводився біля води, де навколо старої жінки, що тримала хліб, водилися хороводи з величальними піснями. По закінчення обряду хліб ділився і роздавався для лікування хворих.

У християнські часи приблизно з 5 сторіччя 11 вересня у народі почали відзначати Головосіка. Цього дня намагаються не працювати, особливо не різати всілякі овочі, що нагадують голову, зокрема, капусту, бурякі та кортоплю. Хліб ламають і взагалі дотримуються суворого посту. Щодо погоди, то колись підмічали, якщо цього дня чути грім, на довгу і теплу осінь.

За церковним календарем 11 вересня вшановують день пам’яті Усікновення Глави Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна.

Іменинниками 11 вересня є:

Івани

11 вересня народились:

1864 — Павло Грабовський, український поет-лірик, публіцист, перекладач, громадський діяч. Створив привабливий образ ліричного героя — борця за утвердження справедливого суспільно-політичного ладу. Автор перекладів світової поезії.

1912 — Дмитро Ткач, український письменник, журналіст, видавець, автор численних оповідань, повістей, романів. Найвідоміші книжки: «Плем’я дужих», «Арена», «Крута хвиля», «Шторм і штиль». Писав також для дітей ( «Гриць хоче стати моряком», «Небезпечна зона», «Я — шестикласник», «Маленькі мрійники» та ін.

Події 11 вересня:

1888 — на відкритті промислової виставки в Торонто проведений перший у світі запис людського голосу.

1939 — у воркутинськом таборі загинув український історик Віктор Юркевич. Від нього вимагали осквернення особистості і діяльності Михайла Грушевського. У відповідь Юркевич заявив, що розбіжності у трактуванні окремих історичних подій не можуть бути приводом, щоб ганьбити свого вчителя, поважну, стару і хвору людину. За це його було заарештовано і засуджено до 10 років концтаборів. Витримав він лише два.

1943 — створений державний український хор імені Г. Верьовки.

2001 — Терористичний акт 11 вересня 2001 року в США.

Чи знаєте ви, що:

Знаючи, що вода добре зберігає та передає інформацію, наші предки надавали великого значення купанню, особливо дітей.

У воду до першої купелі додавали свяченої води, трав’яного відвару та свячену вербу, щоб дитя росло, як це дерево. Під час купання обов’язково примовляли: «Христос купався, води не боявся, і ти не бійся», «Будь здорове, будь красиве, будь ти й розумненьке».

Щоб накликати для дитини добру ласкаву долю, на Черкащині у воду клали ласкавці (місцева назва волошок). Щоб немовля любило купатись, у воду додавали любистку.

Мами, які бажали для своєї доньки гарної вроди, пильнували першу квіту півонії. Її зривали, сушили. А потім додавали до купелі разом з медом, «щоб хлопці липли».

Воду після купання дитини завжди виливали лише на другий день і туди, де ніхто не ходить, або під плодове дерево, щоб дитина росла, і з неї був толк.

пʼятниця, 9 вересня 2016 р.

    Хлопці та дівчата з 11-А!
Прохання забрати в секретаря школи учнівські, у яких ставили печатки!!
Тим учням, які ще не продовжили термін дії цього документа, здати його мені в понеділок, 12 вересня.
До зустрічі!

9 вересня: це цікаво знати

У народі 9-го вересня вшановують мученицю Анфісу і підмічають, що у цей час вже достигає горобина.

За її кількістю колись визначали погоду на зиму. Якщо горобини вродило багато – до сніжної та морозної зими.

За церковним календарем 9 вересня вшановують преподобного Пимена Великого, преподобних священномучеників Кукші та Пимена постника Печерського, святого Осію сповідника, святого Ліверія сповідника, мученицю Анфісу, преподобного Саву.

Іменинниками 9 вересня є:

Анфіса, Пимін, Сава.

9 вересня народились:

1769 — Іван Котляревський, український письменник, поет, драматург, громадський діяч. Поема «Енеїда» стала першим в Україні літературним твором, написаним народною українською мовою.

1864 — Іван Колесса, український етнограф, автор збірки «Галицько-руські народні пісні з мелодіями» (1901)

1919 — Олена Апанович, український іісторик, архівіст, письменниця, культурно-освітня діячка, яка все своє життя присвятила дослідженню і популяризації козацтва.

1930 — Юрій Гуляєв, оперний та естрадний співак (ліричний баритон), композитор. Працював у Донецькому та Київському оперних театрах.

9 вересня відзначають:
Всесвітній день краси (свято було засноване саме цього дня в 1995 році Міжнародним комітетом естетики і косметології CIDESCO).

Події 9 вересня:

1834 — вперше розпочалися заняття у Київському університеті на першому факультеті новоствореного університету — філософському.
1913 — київський військовий льотчик Петро Нестеров уперше в світі зробив на літаку «мертву петлю» — одну з фігур вищого пілотажу («петля Нестерова»).
1920 — створено Київський авіаційний завод.

Чи знаєте ви, що:

У житті Івана Котляревського трапилися дві події, що радикально вплинули на його життя.

По-перше, в маєтку біля Золотоноші, де Іван Котляревський навчав дітей господаря, він познайомився з конотопським поміщиком Максимом Парпурою, який був від нього у великому захопленні і взяв почитати рукописний примірник «Енеїди».

По-друге, Іван Котляревський закохався. Та почуття його виявилося заздалегідь приреченим, бо дівчина була служницею-кріпачкою в того ж таки поміщика з-під Золотоноші, й останній навіть слухати не захотів про те, щоб відпустити її на волю. Ображений у своїх найкращих почуттях, Іван Котляревський покинув учителювання й пішов на військову службу.

Як перша подія, так і друга мали своє продовження. За кілька років Котляревський несподівано дізнався про те, що Пурпура, який служив у Петербурзі колезьким асесором і завідував там друкарнею медичної колегії, без його дозволу видав перші три частини «Енеїди». Кажучи сучасною мовою, це «піратське» видання обурило Івана Петровича до глибини душі.

Проте помста Котляревського була досить своєрідною: він присвятив колезькому асесорові, який вирішив прославитися за його рахунок, кілька рядків у доопрацьованій «Енеїді»:

Якусь особу мацапуру
Там шкварили на шашлику,
Гарячу мідь лили за шкуру
І розпинали на бику.
Натуру мав він дуже бридку,
Кривив душею для прибитку,
Чужеє оддавав в печать...

Щодо історії з коханням до вродливої кріпачки, то Котляревський дізнався, що її викрав ловелас-поручик, який служив із ним в одному полку й навідувався до тих самих золотоноських поміщиків іще за часів його вчителювання. Дівчина, не стерпівши наруги, вчинила спробу самогубства, але була врятована і стала черницею в Червоногірському монастирі.

У результаті дуелі поручик став інвалідом, а прапорщик Іван Котляревський... поручиком. За «недостойний» вчинок його було викликано «на килим» до генерала Дотішампа. Однак останньому, як людині проникливій і далекоглядній, сподобалася гідність, із якою тримався молодший офіцер і замість того, щоб покарати зухвальця, він узяв його собі в ад'ютанти.