середа, 30 вересня 2015 р.

  1 жовтня: це цікаво знати

«Що було — не вернеться.
Одгуляло. Жовто…
Запливає вересень у затоку жовтня…»
Борис Олійник
От і закінчився вже вересень і, наче й непомітно, але впевнено увійшла в свої володіння осінь, котру ознаменовував один з найшанованіших у слов’ян місяців – жовтень.
Українська назва другого осіннього місяця відома ще з часів Київської Русі і, власне, не вимагає пояснень. Жовтень — від жовтогарячого кольору, в який одягаються ліси. Однак, саме цей місяць колись очікували із нетерпінням, тому що, починаючи з Покрови, можна було гуляти весілля.
А з приводу погоди у цьому місяці говорили: “У жовтні на день сім погод: сіє, віє, крутить, мутить, реве, зверху ллє, а знизу мете”.
У дохристиянські часи 1 жовтня наші пращури відзначали осіннє свято матері Землі. Вони вважали, що від цього дня земля «лягає спати» на зиму. А тому починалися осінньо-зимові роботи, сезон весіль і вечорниць. Дівчата цього дня молилися про одруження.
У християнські часи 1 жовтня у народі вшановували мученицю Аріадну (Орину) і чекали відльоту у вирій журавлів. Підмічали, якщо журавлі цього дня відлетять, то варто чекати перших приморозків, а якщо ні, то до початку листопада буде тепла і волога погода.
Також у день Орини збирали шипшину, сушили її і готували з неї ліки. І спостерігали: якщо бур’ян високий – буде багато снігу.
За церковним календарем 1 жовтня православна церква вшановує преподобного Євменія, мученицю Аріадну, мученика Кастора, мучеників Бідзина, Шалву і Єлізбара, а також мучениць Софію та Ірину.
Іменинницями 1 жовтня є:
Софія, Аріадна, Іларіон, Євмен і Ірина.
Події 1 жовтня:
1648 — козацькі полки захопили фортецю Кодак на Запоріжжі.
1768 – відкрилась Київська музична школа – перший професійний навчальний заклад у місті.
1926 — Київський оперний театр отримав назву Київська державна академічна українська опера (сьогодні Національна опера України ім. Т.Г. Шевченка)
1929 — численні арешти в Україні членів вигаданої сталінцями Спілки Визволення України (СВУ), початок масового винищення української інтелiгенцiї.
1948 — почалась експлуатація газопроводу Дашава-Київ завдовжки 513 км.
1959 — у Києві створено Товариство культурних зв’язків з українцями за кордоном.
1967 — радянське телебачення розпочало регулярні кольорові передачі.
Цього дня святкують:
  • Міжнародний день людей похилого віку
  • День ветерана
  • День геронтолога
  • Міжнародний день музики
1 жовтня народились:
1897 — Валер'ян Поліщук, український поет, письменник, літературний критик (помер у радянських концтаборах 17.03.1942).
1903 — Володимир Горовиць, американський піаніст-віртуоз, народився у Києві.
Чи знаєте ви, що:
Багато хто звик вважати каву некорисним напоєм, але недавні дослідження виявляють, що він може поліпшити стан здоров’я, а також захистити від ряду захворювань.
Ранкова чашка ароматної кави підвищує не тільки працездатність. За твердженням вчених, вона може принести вашому організму значно більше користі. Причини цієї незвичайної корисності кави ще не ясні повністю. Але дослідники вважають, що за це треба дякувати поліфенолам та антиоксидантам, включаючи хлорогенову кислоту, що містяться в ній. Ці речовини відомі здатністю запобігати різні захворювання.
Кава містить також хром і магній, що допомагає регулювати використання нашим організмом інсуліну. Якщо ви шанувальник цього напою, ось що потрібно пам’ятати про його властивості:
• Кава знижує ризик цукрового діабету другого типу.
• За день 2-3 чашки зменшують на 19% ризик інсульту.
• За день 1-3 чашки знижує на 30% вірогідність летального результату з раком простати у чоловіків.
• За день до 5 чашок знижує на 65% протягом двадцяти років ризик розвитку в літньому віці хвороби Альцгеймера. (З сайту cikave.org.ua)

30 вересня: це цікаво знати


30 вересня відзначається день пам'яті святих Віри, Надії і Любові. Люди у цей день спостерігали за журавлями: якщо вони полетять, то на Покров (14 жовтня) буде мороз, а ні, то зима буде пізньою.
За церковним календарем 30 вересня православна церква вшановує Святих Софію і її доньок Віру, Надію, Любов, а також мученицю Феодотію і Агафоклію.
В описі життя святих Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії є багато суперечливої інформації. Однак, з найпоширеніших свідчень відомо, що Софія з доньками жила у Римі у ІІ сторіччі. Доньок назвала на честь найголовніших християнських чеснот. Під час переслідування християн за часи імператора Адріана її разом з дітьми схопили і піддали жахливим тортурам, примушуючи зректись Христа. Однак доньки, яким було 12, 10 та 7 років, вибрали смерть від меча. Серце матері не витримало і за три дні вона також пішла у вічність за доньками. Мощі святих покояться у Римі.
Іменинницями 30 вересня є:
Софія, Віра, Надія, Любов.
Ім'я Софія має давньоєврейське походження і означає «мудрість». Софії всього у житті досягають самостійно. Зазвичай це добросовісні, делікатні, співчутливі та інколи екстравагантні жінки.
Ім'я Віра має дивовижну урівноваженість і спокій, воно неначе взагалі не припускає сильних емоцій і вже тим більше пристрастей. Її спокій навряд чи зробить число її подружок занадто грандіозним аж до того, що вона може навіть справляти враження дещо замкнутої людини. Проте це тільки враження — варто тільки трохи поговорити з Вірою, як від цієї ілюзії не залишиться і сліду, настільки вона доброзичлива в спілкуванні з людьми, просто ім'я не зве її опинитися в центрі уваги.
Ім'я Надія старослов'янське, давньоруська форма цього імені – Надежа. Вони енергійні, цілеспрямовані. Здатні на прояв сильних почуттів. У шлюбі стають стриманими, працелюбними, однак зазвичай командують своїми чоловіками.
Ім'я Любов має старослов'янське походження. Зазвичай саме ім'я вже викликає у людей гарне ставлення до Люби. Хоча і самі ці жінки уважні, людяні та відповідальні. Здебільшого дуже привабливі і мають шалений успіх у чоловіків.
Події 30 вересня:
1876 — Журнал «Київська старовина» вперше опублікував біографію Григорія Сковороди.
1929 — Англійська служба «Бі-бі-сі» уперше провела телетрансляцію.
1944 — Засновано агентство Франс Пресс (АФП) — одне з провідних інформаційних агентств світу.
1967 — вперше у космосі відбулася автоматична стиковка кораблів: це були радянські «Космос-186» та «Космос-188».
1990 — на площі біля Республіканського стадіону в Києві відбувся майже 300-тисячний мітинг під гаслом «Ні – новому Союзному договору!», санкціонований президією Київської міської ради.
Цього дня святкують:
  • Всеукраїнський день бібліотек
  • День усиновлення
  • Міжнародний день перекладача
30 вересня народились:
1841 — Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч. Один з організаторів «Старої громади» у Києві.
Чи знаєте ви, що:
«У нашій драгоманівській сім'ї збереглась пам'ять про те, що пращур нашого роду був заволока з Греччини, по національному походженню таки грек; служив він драгоманом при гетьманському уряді, за гетьмана Богдана Хмельницького, в Чигирині. Як звісно, слово «драгоман» і в нашій мові здавен мало значення назви загальної, а не імені власного; слово це по своєму первісному змісту означає — перекладач; можливо, що означало воно взагалі назву якогось урядовця при чужоземній державі, а як і український уряд мав різні взаємини з урядами чужоземними, то й при уряді гетьманському були драгомани — перекладачі або взагалі люди причетні до якоїсь місії, посольства, урядовці для справ дипломатичних. З часом назва ця могла стати й іменем власним, як сталося з прізвищем роду драгоманівського, на зразок Коваль, Коваленко, Ковальчук, Кобзар, Кобзаренко і т. Прадід наш Стефан Драгоман вже й не був драгоманом, а однак мав це прізвище. Треба зауважити, що цей Стефан Драгоман (як свідчить один актовий документ) підписував своє ймення й прізвище не «Степан Драгомановъ», а «Стефанос Драгоман» і до того — буквами грецькими, лишивши, таким чином, слід своєї родової культури грецької». (Зі спогадів сестри М.Драгоманова Олени Пчілки)

                                 Оголошення!!

Сьогодні на каналі "РТБ" у програмі "День" о 19.00 та 22.00 годині можна буде почути інтерв'ю учениці 10-А класу Якубець Наталії під час вручення премій голови облдержадміністрації.              

 Приємного усім перегляду!

вівторок, 29 вересня 2015 р.

 Серед найталановитіших юних українців і учениця 10-А класу нашої школи! 

У вівторок, 29 вересня, о 15.00 годині в обласній адміністрації вручили грошові премії талановитим дітям Рівненщини, які стали переможцями заключних етапів предметних олімпіад, науково-дослідницьких робіт МАН, конкурсів та турнірів.
 Кожна грошова винагорода складає трикратний розмір мінімальної зарплати (3654 грн). І надзвичайно приємно, що серед цих юнаків та дівчат була учениця 10-А класу нашого класу Наталія Якубець, яка виборола ІІ місце на ІV етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури. Наполегливість, кропітка праця, систематичність та , звичайно, обдарування допомогли  Наталії досягти такого вагомого результату.


Вітаємо тебе, Наталю, з отриманням премії та бажаємо нових, не менш важливих, перемог! 

29 вересня: це цікаво знати

У народі 29 вересня колись продовжувався період, який називали «весільним переджнив’ям». Адже від середини вересня можна було засилати сватів. До речі, обрядодія «женіння комина» була тісно пов’язана з обрядом заручин: коли приходили свати, дівчина неодмінно повинна була стояти біля печі і колупати комина. У примовлянках до посвітнього вогню говорилося: «Дівка гарненька – полюбити комина раденька». Тому вересень вважали місяцем, який готує багатий весільний стіл. А весілля у наших предків починалися з Покрови.
За церковним календарем 29 вересня православна церква вшановує великомученицю Єфимію, святого Кипріана, мученика Севастіана, мученицю Людмилу, преподобного Кукія.
Дрібка духовних порад цього дня
  • Для того, хто у думках підніметься на небо, завжди будуть ясні дні, адже над хмарами завжди світить сонце.
  • Коли ти молишся, хай краще твоє серце буде без слів, аніж слова твої будуть без серця.
  • У молодості дні короткі, а роки довгі, у старості все навпаки.
Іменинниками 29 вересня є:
Людмила, Йосип, Купріян, Єфимія, Віктор.
29 вересня народились:
1845 — Карпенко-Карий Іван (Тобілевич Іван Карпович), український письменник, драматург, ерудит. Його комедії «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» — класика світової драматургії.
«Карпенко-Карий був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література», Іван Франко
1866 — Михайло Грушевський, український історик, організатор української науки, політичний діяч і публіцист, голова Центральної Ради (1917—1918), академік, автор понад 2000 наукових праць.
«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». «Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії…».
1904 — Микола Островський, письменник. Автор романів «Як гартувалася сталь» та «Народжені бурею».
Події 29 вересня:
1941 рік — початок вбивств у Бабиному Яру. За два дні було знищено 60000 тисяч осіб, здебільшого мирних жителів Києва.
Чи знаєте ви, що:
Іван Карпенко-Карий побудував сюжет комедiï “Мартин Боруля” на дiйсних фактах з життя родини Тобілевичів. Батько драматурга, який довгий час служив управителем помiщицьких маєткiв, вирiшив домогтися визнання свого роду дворянським. На це у нього пiшло чимало часу. Однак все було марно. Дворянство не було доведено, оскiльки прiзвище в старих документах було Тобелевич, а в нових — Тобiлевич.
Карпенко-Карий використав цей факт, аби висмiяти намагання простоï людини вибитися в дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь підвищитися над iншими.
у 1938 році голова сільради села Карлюжини поблизу хутору Надія, де мешкали й поховані Карпенко-Карий і його перша дружина Надія Тарковська (онучаті племінники котрої – відомі російські митці Арсеній Тарковський та Андрій Тарковський), дав розпорядження стягнути волами кам’яну плиту з могили Тарковської, щоб вимостити нею сходи перед сільрадою. Той же голова сільради дав вказівку спалити на колгоспному дворі унікальну бібліотеку Тобілевича, що налічувала близько двох тисяч книг.

понеділок, 28 вересня 2015 р.

                            Увага! Важливо!

             Шановні учні та батьки!

Велике прохання підтримати електронну петицію Президенту України щодо забезпечення можливості проведення ЗНО в 2016 році! ( посилання розміщене в потоці або шукайте в пошукових системах). ЗНО - найкраще та найефективніше нововведення за часів новітньої історії України. Думаю, ніхто не хоче повертатися до складання іспитів у ВНЗ, оскільки усі знають, яким чином вони проводилися. Тому прохання підтримати петицію!

неділя, 27 вересня 2015 р.

28 вересня: це цікаво знати

«Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо»
Василь Сухомлинський
В останні дні вересня перше бабине літо вже прощається з нами. Світловий день коротшає, ночі стають довшими і холоднішими.
28 вересня за дохристиянським календарем — Свято пасічників. Цього дня заносили вулики з вулиці у хліви.
Пізніше 28 вересня почали вшановувати Микиту-гусятника, бо з цього часу вже починали різати домашніх гусей. Одного з них без голови обов’язково кидали у водойму, задобрюючи тим самим водяника, голову ж приносили додому, для хатнього.
За церковним календарем 28 вересня православна церква відзначає Післясвято Воздвиження Хреста Господнього та згадує великомученика Микиту, святого Акакія, мученика Порфирія.
Дрібка духовних порад цього дня
Ми багаті не тим, що маємо, а тим, що віддаємо. Якщо ви хочете служити Богу – служіть своєму ближньому, навіть тому, який бажає вам зла. Не бажайте того, що вам не належить.
Іменинниками 28 вересня є:
Акакій, Богдан, Максим, Микита, Порфирій, Стефан, Федот та Філофея.
Ім'я Богдан має старослов'янське коріння і означає даний Богом. Зазвичай буває пізньою дитиною у батьків. Маленькі Богдани хворобливі, боязкі і трохи ліниві. Дорослі Богдани – спокійні і знаючі собі ціну чоловіки. У сімейному житті вимагають лідерства. Дружину обирають тиху і покірну. Однолюби. Вміють заробляти гроші, однак не люблять їх витрачати.
28 вересня народились:
1918 – Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет.
Події 28 вересня:
1651 — між Богданом Хмельницьким і поляками укладений Білоцерківський мир
1939 — підписано договір між СРСР та Німеччиною, за яким ліквідували Польщу.
Чи знаєте ви, що:
Найпопулярніша книга Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям», що вийшла 25 мовами і витримала майже 50 видань, вперше побачила світ у 1968 році в Німеччині. У себе вдома Сухомлинський не міг її опублікувати. Рукопис кочував з одного видавництва в інше і отримував негативні рецензії.
Зокрема, зверталася увага на те, що автор однобічно (в основному, на матеріалі природи) вирішує питання морального і естетичного виховання школярів 1-4 класів, що у рукописі ніде не згадується слово „партія”, що дітям потрібно більш чітко розповідати про поняття класової боротьби і що собою являє сучасний імперіалізм.
Після того, як книга з’явилася у Німеччині і одразу ж стала популярною, Василя Олександровича викликали у партійні органи і він отримав партійну догану. Адже вихід книги першодруком за кордоном у ті часи був категорично заборонений. Вітчизняним видавцям було наказано у короткий термін видати книгу в Україні. І в 1969 році „Серце віддаю дітям” з’явилося у видавництві „Радянська школа”.

Розумна чи обдарована дитина: у чому відмінність?

У США на бампері машин іноді можна побачити наклейку з написом «Моя дитина – честь школи!». Припустимо, наклейка отримана. Дитина розумна. Але чи обдарована вона? Хочете вірте, хочете ні, але різниця є.

Нижче наведено порівняльну таблицю, що ілюструє деякі поведінкові маркери, складену за матеріалами Джанет Сзебос Роббінс з Державної асоціації обдарованості (США):
Розумна дитина
Обдарована дитина
Знає відповіді
Ставить запитання
Зацікавлена
Дуже цікава
Приділяє увагу роботі
Залучена інтелектуально й фізично
Наполегливо трудиться
Може бути неуважною і, як і раніше, отримувати хороші оцінки й тестові бали
Відповідає на запитання
Піддає сумніву відповіді
Дружить з дітьми свого віку
Вибирає дорослих або дітей старшого віку
Легко вчиться
Часто вже знає відповіді
Задоволена собою (коли дає вірну відповідь)
Дуже самокритична (перфекціоніст)
Добре запам'ятовує
Добре припускає

«Усі обдаровані діти розумні, але не навпаки. І батькам розумних дітей це дуже важко зрозуміти», – пояснює Андреа Мішлер, яка протягом дев'яти років займалася з учнями за программою «Обдаровані й талановиті». Той факт, що дитина отримує відмінні оцінки, але не обдарована, крім розчарування приносить батькам і глибоке почуття розгубленості та здивування. Мішлер підкреслює, що оцінки не завжди будуть достовірним критерієм. «Іноді обдаровані діти такі перфекціоністи, що через страх перед оцінками не можуть навіть поворухнутись. Тому можливо, що вони отримують низькі оцінки або навіть числяться у відстаючих», – каже вона.

Не кожна дитина, яка перевищує відповідний її віку рівень навчання, є генієм, деякі – просто неймовірні трудівники. «Хто розумний, а хто обдарований – з'ясувати надзвичайно важко», – пояснює Мішлер. Наприклад, у деяких дітей вона бачить виняткові результати з математики або мови, але не кваліфікує їх як «обдарованість», тому що вони не показують високих досягнень в інших сферах. Але це зовсім не означає, що, якщо ваша дитина не проявила себе обдарованою у своїй школі, переїхавши в інше місце, то вона не може стати там однією з обдарованих. Критерії тестування широко варіюють від місця до місця.

При збільшенні віку все стане ще більш туманним. Часто батьки й педагоги вважають, що дитина, яка навчилася читати рано, – обдарована. Так, можливо, її мозок розвинувся трохи швидше, ніж в однолітків, але маленькі діти, як відомо, відрізняються своїми стрибками та зупинками в розвитку. У подальшому вона може вчитись у тому ж темпі, що й інші діти, або продовжити випереджати їх. Покаже лише час.

Хороший факт полягає в тому, що незважаючи на те, обдарована ваша дитина чи розумна, у вас є член сім'ї, який подає великі надії. І якщо він дійсно досягне у своєму розвитку певних висот, ви по праву зможете пишатися ним.

27 вересня: це цікаво знати

Хіба розумно чинить той, хто, починаючи довгий шлях, в ході не дотримує міри?
Григорій Сковорода
Наші пращури 27 вересня за дохристиянським календарем відзначали свято пасічників, бо цього дня вулики вже готували до зими, а також дивилися: якщо бджоли повністю заліплювали воском вічко, то зима мала бути лютою, а якщо не повністю, то — теплою.
За християнських часів 27 вересня у народі відзначали Здвиження. З цим святом пов'язано багато прикмет і повір'їв. Наприклад, існує легенда, що на Воздвиження здвигається земля з літа на зиму, тобто, закривається. Тому-то все лісове гаддя мусить зійтись на свою останню раду. Люди цього дня не вживали скоромної їжі, не виконували важких робіт, особливо з деревом – не рубали і не кололи дрова та не пиляли дощок. Батьки цього дня не дозволяли дітям ходити до лісу, бо гади всюди повзають і можуть вкусити. А ще старі люди колись казали, що від цього часу наступають холодні дні. Навіть залишилося прислів’я: “Свитку на Здвиження скидай, а кожух одягай”.
За церковним календарем 27 вересня православна церква відзначає одне з найбільших християнських свят Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього.
Історики християнської церкви сходяться на тому, що запровадженню свята сприяли дві важливі події: віднайдення на Голгофі – місці розп'яття Ісуса Христа – самого хреста, на якому страждав та помер Син Божий, і повернення цього хреста з перської неволі. Саме 27 вересня цариця Олена, яка збирала всі християнські реліквії, звернулася до Патріарха Єрусалимського аби він, для прощення і благословіння підняв над народом хрест, окроплений кров’ю Ісуса Христа. І хрест було піднято.
Іменинниками 27 вересня є:
Калістрат, Іван.
27 вересня народились:
1921 — Лев Силенко, філософ, релігійний діяч. Засновник Рідної Української Національної Віри (РУНВіри). Автор книги «Мага Віра» — священної книги РУНВіри.
1875 — Олександр Вербицький, український архітектор, автор проекту сучасної споруди залізничного вокзалу в місті Києві.
1872 — Григорій Світлицький, український художник, майстер світлових контрастів. Автор картин «Місячна ніч в Україні», «Місячна соната», «Листя шелестить», «Зійшов місяць», «Рідний край».
Події 27 вересня:
1802 — указом імператора Олександра І Київ, як стародавня столиця, отримав Магдебурзьке право, що давало місту ряд привілеїв: самоврядування, власний суд, право земельної власності й звільнення від більшої частини повинностей.
1885 — у Харкові відкрито Південноросійський технологічний інститут — перший в Україні і Росії вищий технічний навчальний заклад.
1912 — у Києві відкритий стадіон «Спортивне поле» на 3 тисячі осіб.
Цього дня святкують:
  • Всесвітній день туризму
  • День туризму в Україні
Чи знаєте ви, що:
Міфи про туризм.
«У наметі спати холодно, волого і некомфортно» У якісному наметі завжди сухо, а у якісному спальнику завжди тепло.
«Важко готувати їжу на вогні» Якщо нема бажання готувати повноцінний сніданок, то не найгіршим варіантом можуть стати каші та вермішелі швидкого приготування.
«На природі важко слідкувати за гігієною» Туристи зазвичай ночують біля води, яку при бажанні можна підігріти на вогнищі або на сонці. Нашвидкуруч можна скористатися вологими серветками.
«Спорядження коштує дорого» Йдучи вперше, можна попросити спорядження у друзів, а потім потроху купувати потрібне. До того ж, якщо ви ідете у похід зі знайомими, завжди можна знайти у них те, чого не вистачає вам.
«На природі легко захворіти» Практика свідчить, що на природі хворіють рідше, ніж у повсякденному житті, тому що мобілізуються захисні сили організму.

субота, 26 вересня 2015 р.

26 вересня: це цікаво знати

У дохристиянські часи наші пращури вірили, що 26 вересня Сонце відкликає назад усіх тих птахів, які прилітають до нас навесні. А тому намагалися залишати зерно та крихти хліба у місцях, звідки вони збиралися відлітати, для того, аби птахи підкріплялися на далеку дорогу та не забували у чужій стороні рідного краю.
Що ж до людей, то у цей час вже закінчували відзначати осіннє рівнодення. Після святкового запалення посвіта, його вогонь намагалися підтримувати протягом всієї осені та зими. Жар постійно тримали на припічку. Вважалося , що попелом від посвітнього вогню добре заліковувати рани і якщо його засипати у жлукто, то білизна гарно пратиметься.
У народі 26 вересня вшановували Корнелія Сотника і говорили, що природа вже починає лаштуватися до зимової сплячки. «З Корнелія корінь в землі вже не росте, а мерзне». Також у день Корнелія спостерігали за погодою, бо вірили: “Як Корнелій скаже, так зима покаже”.
За церковним календарем 26 вересня вшановують священомученика Корнелія, мученика Єліана, мучеників Іллю, Зотика, Лук’яна і Валеріана, преподобного Петра та великомученицю Кетеваню.
Іменники 26 вересня:
Ілля, Валер’ян, Гордій, Петро і Корнелій.
Ім'я Корнелій перекладається з латинської і означає «ріг достатку». І хоча Священномученик Кирнилій, який був єпископом, страждав від утисків і помер у вигнанні, саме ім'я обіцяє його власнику щасливе життя у достатку, багато вірних друзів та успіхи у всіх починаннях.
26 вересня народились:
1832 — Петро Сокальський, український композитор і фольклорист. Автор опери «Мазепа» (1859), «Майська ніч» (1876), «Облога дубна» (1884), фортепіанних творів, солоспівів, обробок народних пісень.
Події 26 вересня:
1995 — Україна прийнята до Ради Європи
26 вересня відзначають:
  • Європейський день мов
  • Всесвітній день моря
Чи знаєте ви, що:
Усього на Землі близько 6000 мов, з яких 1000 — африканські, 700 — папуаські. На 40 самих поширених світових мовах розмовляє 2/3 населення Землі.
Наріччя мандарин китайської мови — найбільш використовувана мова — на ньому спілкуються понад 885 млн. людей. Іспанська займає П місце (332 млн.), англійська Ш (322 млн.), а мова бенгалі — IY (189 млн.). Російська знаходиться на YII місці (170 млн.)
В ООН лише 6 офіційних мов: англійська, французька, арабська, китайська, російська та іспанська.
У більшості мов світу слово «мама» починається з літери М.

Цей день в історії

                                             26 вересня

Європейський день мов


Іменини святкують: Валеріан, Ілля, Леонтій, Єрофій.  
160 років від дня народження Льва Дейча (1855 - 1941), українськго громадського діяча, історика.
130 років від дня народження Калістрата Анищенка (1885 - 1929), українського письменника.

1580 р. Англійський пірат Френсіс Дрейк завершив друге у світі кругосвітнє плавання.
1815 р. Герцог Рішельє призначений прем'єр-міністром і міністром закордонних справ Франції.
1832 р. Народився Петро Сокальський, український композитор, фольклорист i публіцист. Помер у 1887 р.
1854 р. Розпочалась оборона Севастополя.
1888 р. Народився Томас Стернз Елiот, англійський драматург, критик, лауреат Нобелівської премії. Помер у 1965 р.
1890 р. Народився Іван Полтавець-Остряниця, український політичний і державний діяч (Німеччина). Помер у 1957 р.
1893 р. Народився Микита Годованець, український байкар. Помер у 1974 р.
1898 р. Народився Джордж Гершвiн, американський композитор i пiанiст. Помер у 1937 р.   
1901 р. Народився Семен Скляренко, український письменник. Помер у 1962 р.
1905 р. Народився Георгій Мдівані, грузинський драматург, кіносценарист. Помер у 1981 р.
1919 р. Народився Олександр Гринько, український актор. Помер у 1989 р.
1921 р. Більшовицька Росія закликала допомогти голодуючим Поволжя.
1943 р. Розпочалася Мелітопольська наступальна операціяПівденного фронту.
1944 р. Затверджено почесні звання заслуженого діяча науки й техніки, народного художника, народного артиста і т. ін.
1951 р. Бундестаг ФРН проголосував за виплату післявоєнних репарацій євреям.
1960 р. Фідель Кастро виголосив найдовшу промову в історії ООН (4 години 29 хвилин).
1986 р. МАГАТЕ ухвалило Конвенцію про оперативне оповіщення про ядерну аварію.
1991 р. Уряд України ухвалив рішення про повернення імені М.П. Драгоманова Київському педагогічному інституту.
1995 р. Україну прийнято до Ради Європи.
2001 р. День народження польської Вікіпедії.

пʼятниця, 25 вересня 2015 р.

        Учімося правильно говорити!

      Проблемні випадки наголошування

асиметрія
бюлетень        
 вимога      
 вимова
випадок   
вітчим  
граблі     
горошина
грошей   
дітьми    
довідник
дочка (але донька)   заіржавіти
зубожіти (зубожілий, зубожіння)
каталог
квартал
кропива
курятина
маркетинг
ненавидіти (ненависть, ненависний)
одноразовий

25 вересня: це цікаво знати

Не забороняй глупому глупство чинити, то й не уподібнишся до нього.
Данило ЗАТОЧНИК
У народі 25 вересня вшановували священомученика Автонома і говорили, що той, хто не зібрав до цього часу картоплю і буряки, може їх втратити. Змії від цього часу починають ховатися під землю на зиму. Наші пращури у цей день вивчали листя берези і дізнавались про майбутню весну: якщо вони жовтіють від верху — весна буде ранньою, а якщо знизу, то пізньою.
За церковним календарем 25 вересня вшановують священномученика Автонома, праведника Симона Верхотурського, преподобного Вассіана, мученика Юліана і з ним ще 40 мучеників, мученика Феодора Олександрійського.
Іменинниками 25 вересня є:
Юліан, Федір, Автоном, Семен.
25 вересня народились:
1932 — Анатолій Солов’яненко, всесвітньо відомий український співак, громадський діяч. Герой України (посмертно). У репертуарі А.Солов’яненка 17 оперних партій, безліч арій, романсів, народних пісень.
Чи знаєте ви, що:
Першим учителем Анатолія Солов’яненка був соліст Донецького театру опери та балету Олександр Коробейченко. Саме він роздивився у студенті Донецького політтеху майбутнього відомого тенора. Після одного зі студентських концертів 18-річний юнак Солов’яненко отримав запрошення вчитися професійно співати.
«З тебе може щось вийти за умови, що будемо важко і багато працювати», сказав тоді Коробейченко. І Солов’яненко працював – важко і багато протягом десяти років.
На Сході говорять: «Важко знайти гарного вчителя, однак гарного учня знайти ще важче». Тандем Коробейченко – Солов’яненко був унікальним. Олександр Коробейченко, крім того, що був гарним вчителем і талановитим співаком, сам шив костюми для спектаклів, ремонтував взуття, робив біжутерію для всієї театральної трупи. Практично на всіх сценах світу (крім Метрополітен – опера у Нью – Йорку) Анатолій Солов’яненко виконував свою відому партію Герцога в опері Джузеппе Верді «Риголетто» у костюмах, власноруч зшитих його вчителем.
Все життя у Солов’яненка зберігався зошит з назвою «Що потрібно знати, щоб гарно співати», куди він вписував найголовніше після кожного уроку з майстром. За десять років від свого педагога Анатолій Солов’яненко отримав рівно 1000 уроків. Це допомогло здійснити його мрію. Він став не лише всесвітньовідомим тенором – він став улюбленим народним співаком.

четвер, 24 вересня 2015 р.

        Старшокласники нашої школи можуть врятувати життя! 


Спеціальний всеукраїнський проект «Я можу врятувати життя!», що реалізується Українським фондом «Здоров’я» під патронатом дружини Президента України Марини Порошенко, розпочався на Рівненщині. Триватиме він у 7 школах Рівного з 21 по 25 вересня. Долучилися до нього й учні 9-11 класів нашої школи та, звичайно, школярі 10-А: Барило Ольга, Веселова Ірина,Крамарець Анастасія, Кротюк Олександр та Шклярук Владислав.
 У середу старшокласники під керівництвом п’яти столичних лікарів-інструкторів навчалися, що робити у випадках зупинки кровообігу, при попаданні сторонніх тіл в дихальні шляхи та при кровотечах.

 Навчання складалося із інтерактивної лекції та практичного відпрацювання набутих знань на манекенах. По тому кожен учень «опинився» у надзвичайній ситуації, змодельованій інструкторами, та рятував потерпілого. Діти захопилися цим проектом, адже такі знання знадобляться в житті. Кожен із старшокласників наприкінці занять отримав сертифікат про цей курс навчання.

Після уроків учні задоволено ділилися здобутими знаннями з однолітками, що свідчить про доцільність такого проекту.






середа, 23 вересня 2015 р.

               Наш 10-А в театрі

  Із 22 вересня з гастролями в Рівне завітав Черкаський театр імені Тараса Шевченка. Щоправда, черкащани змушені гастролювати Україною, оскільки через пожежу залишилися без приміщення. Та це не вплинуло на якість постановок. І вчора, у вівторок, учні нашого 10-А класу майже в повному складі відвідали театр, щоб переглянути виставу "Кайдашева сім'я".
 Хотілося побачити на сцені героїв, про яких щойно говорили під час уроків української літератури, порівняти своє бачення цього твору із режисерським. І всі ми залишилися задоволені постановкою цього твору. Актори зіграли неперевершено! Багато пісень ( навіть уривки із тексту покладені на музику!) та знахідок режисера ( ми це жваво обговорили!) були родзинками вистави.
 Глядацька зала була вщерть заповнена, і дуже приємно, що й ми, десятикласники, долучилися до цього свята Мельпомени.
   Більше фото в "Фотогалереї" (папка "ВІдпочиваючи, навчаємося")


вівторок, 22 вересня 2015 р.

23 вересня: це цікаво знати

У народі 23 вересня вшановували Минодору і спостерігали за горобиною, однією з найкрасивіших та найкорисніших ягід. З її врожаєм у народі пов’язували колись багато різних прикмет і повір’їв. Зокрема, врожай горобини обіцяв дощову осінь і морозну зиму. А якщо її цього дня зірвати і підвісити над дверима та вікнами кетягами донизу, то вона захистить вас не лише від всілякої нечисті, але й від застуди, що може трапитися у вологі і холодні дні.
За церковним календарем 23 вересня вшановують преподобного Павла послушного, преподобного князя Андрія і святителів Петра і Павла. Преподобний Павло, чернець Києво-Печерського монастиря жив у ХІІІ сторіччі, вирізнявся рідкісною слухняністю.
Іменинниками 23 вересня є:
Андрій, Минодора, Лукій, Павло, Петро та Пульхерія.
Ім'я Андрій має грецьке походження і означає «хоробрий, мужній». З дитинства Андрії мають багату уяву. Він дуже жвава дитина і ласунчик. Дорослі Андрії зазвичай не мають стабільних стосунків з жінками. А якщо і одружується, то здебільшого з вродливими жінками, ігноруючи поради рідних і друзів. Завжди вимагає підвищеної уваги до себе і інколи навіть ревнує дитину до дружини. Непередбачуваний.
23 вересня народились:
1872 — Соломія Крушельницька, відома українська оперна співачка, педагог. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, «Вагнерівська примадонна» ХХ століття.
«Найпрекрасніша і найчарівніша Баттерфляй», Джакомо Пуччіні
1890 — Аркадій Казка, український поет, педагог. Підготував до друку збірку «Lamentabile», яка так і не побачила світ. 1989 р. вийшла книжка «васильки». Автор вінка сонетів, одного з перших в Україні.
1900 — Володимир Кубійович, український історик, етнограф, географ, енциклопедист, видавець. Громадсько-політичний діяч, організатор видання та головний редактор «Енциклопедії українознавства» (1955 – 1984) та «Географія українських та сумежних земель».
Події 23 вересня:
1920 — відкрито Вінницьку філію Всенародної бібліотеки України ВУАН (у 1930 р. об'єднано з окружною бібліотекою ім. К. А. Тимирязєва).
1939 — у Донецьку заснований Музей образотворчого мистецтва, нині Донецький обласний художній музей.
1944 — згідно з Люблінською угодою почалося переселення етнічних українців із Польщі в Україну, а поляків – у зворотному напрямку.
Чи знаєте ви, що:
17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» Джакомо Пуччіні представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй».
Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху… але глядачі оперу обурено освистали. Славетний маестро почувався розчавленим. Друзі вмовили Пуччіні переробити свій твір, а на головну партію запросити Соломію Крушельницьку.
29 травня — на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем'єра оновленої «Мадам Баттерфляй», цього разу — тріумфальна. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену. Після вистави, зворушений і вдячний, Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

понеділок, 21 вересня 2015 р.

22 вересня: це цікаво знати
"Вересень до столу подає",- казали наші предки, закінчуючи польові роботи. Дні у цей час вже коротшали та здебільшого негодило, а тому молодь збиралася в одній хаті на вечорниці, досвітки чи-то посвітки. В оселі під стелею висів посвіт, такий конусоподібний мішечок, званий кабицею, під яким власне і горіла лучина. Довкола розсідалися дівчата, хто пряв, хто вишивав. А невдовзі сходилися хлопці, і світлиця наповнювалася піснями, танцями та іграми.
У дохристиянські часи 22-го вересня наші пращури продовжували відзначали Осіннє рівнодення. Цього дня молилися до Ярила-Сонця та просили сил, аби відігнати темряву. Також за напрямком вітру передбачали погоду на осінь: північний вітер мав принести холод, південний – тепло, західний – дощі, а східний – гарну ясну погоду.
У народі 22 вересня у День осіннього рівнодення «женили комин». До цього часу селяни мали неодмінно обсіятися озиминою. Доки господар клопотався біля ниви, засіваючи житом загінку, жіноцтво наводило лад у хаті: білило стіни, готувало обрядові страви і усвятковувало ними стіл. Діти ж скликали сусідів. Упоравшись з роботою, господар одягався у святкове вбрання, діставав зі схованки кабицю (конусоподібний мішечок) і прилаштовував її в хаті. Господиня тим часом прикрашала кабицю барвінком та хмелем і ставила посеред хати пікну діжку. Коли ж до оселі сходилися гості, домочадець викрешував вогонь і запалював лучину, а найстарша мешканка тим часом обсівала кабицю, або ж посвіт, горіхами з ліщини і гарбузовим насінням, приказуючи: «Захисти, посвіте, худібку, — коники, волики і всяку пашницю. Захисти бджілки, винеси їх на красну весну, приспор медку і вощечку, дай челядоньці охотку раненько вставати, при світлі працювати, щоб нашому роду не було переводу!» Вогонь від «женіння комина» мав зберігатися в оселі протягом усієї осені та зими.
За церковним календарем 22 вересня вшановують праведників Іоякима і Анну та Святого Феодосія.
Святий Феодосій був Архієпископом Чернігівським, пострижеником Києво – Печерської лаври, помічником архієпископа Лазара Барановича. Відразу після його смерті розпочалося місцеве почитання, однак канонізували святителя набагато пізніше. Протягом двох століть його мощі обстежувалися, перекладалися у нову труну, і щоразу підтверджувалося, що вони нетлінні. Однак царський уряд не давав згоди на канонізацію святителя. Аж доки записи чудес від мощей святителя за 200 років не переконали владу.
Іменинниками 22 вересня є:
Микита, Іояким та Анна.
Ім'я Анна має давньоєврейське походження і означає «благодать». У дівчаток з цим ім'ям з дитинства проявляється головна якість їхнього характеру – доброта. Оточуючі нерідко цим користуються. Однак Анна не ображається. Зазвичай Анни мають привабливу зовнішність. Вміють шити і одягаються зі смаком. Обирають професію, яка пов'язана з спілкуванням. Вірна дружина, але зради не терпітиме.
22 вересня народились:
1835 — Олександр Потебня, український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Події 22 вересня:
1937 — утворені Житомирська, Полтавська область і Миколаївська області.
1955 — біля Бахчисарая відкрили найбільшу в СРСР астрофізичну обсерваторію.
22 вересня відзначають:
  • День партизанської слави України
  • Всесвітній день без автомобіля
Чи знаєте ви, що:
Найперші відомі людству креслення автомобіля належать … Леонардо да Вінчі! Відомостей про те, що у ті часи такий автомобіль був створений не має. Лише в 2004 році експерти Музею історії науки, що у Флоренції, змогли відтворити цей механізм і тим самим довести правильність ідеї Леонардо.
У Житомирському національному агроекологічному університеті група вчених розробила пристрій, що дозволяє автомобілям їздити на біопаливі.
За словами вчених, ця ідея не є нововведенням, а швидше давно забутим старим. У середині минулого століття в СРСР їздили багато автомобілів, а також тракторів, що працювали на дровах, торфі, вугіллі і соломі, а вже потім перейшли на бензин.
Використання біопалива втричі дешевше, ніж їзда на солярці, газі або бензині. Адже біопаливом можуть бути рослини, вирощені на землях з допустимим рівнем радіоактивного забруднення, що особливо важливо для Житомирської області, де майже 300 тис. га сільгоспугідь мають підвищений рівень радіоактивного забруднення.

Наш земляк, письменник Макс Кідрук запрошує на зустріч!!




21 вересня: це цікаво знати

Осіннє рівнодення для наших предків було якраз тією незвичайною подією, власне, як і все у природі, яку спостерігали щороку.
І щороку за дохристиянським календарем 21 вересня влаштовували Велике свято, під час якого вшановували Світовида. Світовид був тим Богом, який, так би мовити, безпосередньо відповідав за кількість світлих годин, що виділяється для врожаю. А тому Світовиду влаштовували всенічне моління, приносили жертви, ворожили за священним напоєм про майбутню зиму і проводили обряд заклинання наступного врожайного року. Святкування продовжувалися кілька днів.
У народі свято Другої, або Малої Пречистої, тобто, 21 вересня відзначали як свято врожаю. І починали збирати цибулю. Існувало повір'я, якщо спечеш хоча б одну цибулину до того, як усю зберуть з городу, то вся цибуля почорніє. Це свято було і символічним Днем породіль. З цього приводу жінки, які не мали дітей, справляли обіди і запрошували на них бідних, — “щоб молилися Богородиці за їхні діти”, також замовляли службу у церкві. Як і вдень весняного рівнодення, цього дня обновляли в хатах вогонь – старий гасили, а новий запалювали.
У цей час в Україні завжди йшли дощі, а тому й казали: “Друга Пречиста дощем поливає”.
За християнським календарем 21 вересня відзначається двонадесяте свято Різдво Богородиці, яке ще називають Другою Пречистою або “осениною”.
З Євангелія Іакова відомо, що батьки Богородиці Анна та Іояким вели родовід від священників і царів, але довго не мали дітей, через що страждали та молилися. Одного разу Анні з'явився ангел, який повідомив про народження у неї доньки, через яку світові буде дано спасіння. Дочку мали звати Марія. Все передане Богом скоро здійснилося і з ІV сторіччя Різдво Богородиці щороку відзначаєтьсяу церквах цілий тиждень.
Іменинниками 21 вересня є:
Марія.
Це ім'я має давньоєврейське походження і має кілька значень – гірка або кохана. Зазвичай Марії добрі, ніжні і комунікабельні. Улюблене заняття турбуватися про оточуючих. Інколи її дії мають імпульсивний характер. Відповідально ставиться до навчання у школі. Ровесники цінують її за працелюбність, здатність проявити співчуття. Дорослі Марії здебільшого красуні, причому такими залишаються до старості., а тому даремно очікувати від неї вірності. Любить дітей, і вони відповідають їй взаємністю. Якщо ж у сім'ї не має дітей, стосунки з чоловіком можуть не складатися.
21 вересня народились:
1832 — Петро Ніщинський (Байда), український композитор, перекладач. автор музичної картини «Вечорниці» до драми Т. Шевченка «Назар Стодоля». Перекладав твори античних класиків («Антігона» Софокла, «Одіссея» Гомера).
1946 — Леонід Кисельов, український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: «Стихи. Вірші», «Последняя песня. Остання пісня», «Тільки двічі живемо».
Події 21 вересня:
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
1913 – відкрито Одеську державну консерваторію ім... А.В. Нежджнової.
1920 — Раднарком України ввів обов'язкове навчання української мови в школах.
1940 — відкритий Львівський театр опери і балету.
21 вересня відзначають:
Міжнародний день миру
Чи знаєте ви, що:
Міжнародний день миру відзначають у всьому світі за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН як день всесвітньої відмови від насильства і вогню. Його почали святкувати у 1982 році.
До 2001 року цей день святкували кожен третій вівторок у день відкриття чергової сесії ООН. Проте в резолюції від 7 вересня 2001 року Генеральна Асамблея ООН прийняла постанову, за якою з 2002 року святкування «Міжнародного дня миру» має проходити кожен рік в одну і ту ж дату — 21 вересня.
У цей день ООН закликає всі країни зупинити військові дії і хоча б на 24 години припинити проливати кров. Тільки мирні переговори та вирішення наявних проблем шляхом діалогу і компромісних рішень можуть дати дійсно відчутні результати і користь для всього людства.
Невід'ємною процедурою початку святкових заходів служить символічний дзвін «Дзвона миру». Цей дзвін був відлитий з монет, які зібрали діти з 60 країн світу. На дзвоні красується напис, якиий відома багатьом: «Хай живе загальний мир у всьому світі». Його подарувала Японія ООН в 1954 році. Церемонія триває приблизно 15 хвилин, в ході якої обов'язково є місце і хвилині мовчання, в пам'ять про тих, хто загинув у військових конфліктах. Церемонія завжди проходить за участю Генерального секретаря ООН, який і дзвонить у «Дзвін миру».
До слова сказати, цей дзвін дзвонить всього два рази на рік. Перший раз його можна почути навесні, у день весняного рівнодення, а другий раз — вже з нагоди святкування «Міжнародного дня миру».