середа, 30 листопада 2016 р.

30 листопада: це цікаво знати

У дохристиянські часи 30 листопада наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а калита – пісний корж, якраз і була символом сонця. Її прив’язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити і не дати вкусити коржа. Зрозуміло, зменшення калити символізувало зменшення світлового дня. Також проти ночі 1-го грудня молодь ходила до річок слухати Воду: тиха воді віщувала добру теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії, й завірюхи.
У народі 30-го листопада підмічали: «Яка погода цього дня — такою буде й зима».
За церковним календарем 30 листопада вшановували святого Григорія чудотворця, преподобного Никона, преподобного Лазаря іконописця, мученика Гоброна – у святому хрещенні Михайла і з ним 133-ох воїнів.
Іменинники 30 листопада:
Григорії, Никони, Лазари і Михайли
30 листопада народилися:
1951 — Назарій Яремчук, популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973–1995 років (посмертно).
1949 — Ярослав Стельмах, український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п’єс «Шкільна драма», «Провінціалки», «Емма» та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
Події 30 листопада:
1763 — судова реформа в гетьманській Україні. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
1867 — розпочав роботу Одеський маяк — перший електричний маяк на теренах Російської імперії.
1968 — у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.
2014- розгін студентського Євромайдану
Чи знаєте ви, що:
Назарій Яремчук народився, коли його батькові, теж Назару, — було вже 64 роки. Народження сина у такому віці було справжнім святом. Проте вже у 12-річному віці Назарій залишився без батька і школу йому довелося закінчувати в інтернаті.
Вся родина Яремчуків була музичною. Батько співав у церковному хорі, мати теж співала та грала на музичних інструментах, тож і Назарій почав співати ще дитиною.
У родині існувала таємниця, пов’язана з братом по батьку Назарія Дмитром. Старший на 27 років, за спеціальністю юрист, у 40-вих роках 20 століття Дмитро приєднався до «мельниківців», а потім під чужим прізвищем виїхав до Канади. Саме він після смерті батька допомагав родині з Канади. Відому пісню «Лелека з України» Назарій присвятив саме братові Дмитру.
Назарій вів активну концертну діяльність. Зараз важко повірити, що за 23 дні можна провести 46 концертів. І скрізь повні зали. Слухачі готові були навіть на люстрах висіти, аби тільки почти улюблений голос. З початку концертної діяльності пройшло небагато часу і ансамбль «Смерічка», де співав Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Софія Ротару, назвали українським «Бітлз».

Відео 1 Готуємось до ЗНО-2017_Легке складне завдання ЗНО_ХРЦОЯО

  Шановні одинадцятикласники!! Перевірте свої знання! Цікаво.

вівторок, 29 листопада 2016 р.

До уваги учнів 11-А класу!

Хлопчики та дівчатка! Нагадую, що наразі тривають такі доброчинні акції : 
1. "Діти -дітям"
2. "Добро на Різдво"
3. "Не будь байдужим"
4. "Ми разом"
Усі деталі цих акцій з'ясовуйте, будь ласка, у голови учкому або в мене.
Дякую!!!

понеділок, 28 листопада 2016 р.

28 листопада : це цікаво знати
З 28 листопада розпочинається Різдвяний піст. У народі він ще має назву Пилипівка, бо напередодні, 27 листопада, вшановують апостола Пилипа. Кажуть, що у Пилипівку день лише до обіду. Воно й не дивно, адже його тривалість становить лише 8 годин 28 хвилин, що у порівнянні з найдовшим днем — 22 червня — наполовину менше. Колись у кінці листопада вже давно лежав сніг, а тому й підмічали: ”Якщо 28 листопада сніг не розтане, то лежати йому аж до повені, тобто, до весни”.
За церковним календарем 28 листопада починається Пилипівський, або Різдвяний піст. Також цього дня вшановують мучеників Гурія, Самона, Авіва та преподобного Паїсія Величковського.
Іменинники 28 листопада:
Дарини, Варвари, Дмитри, Гурії, Маркели
Дівчатка Даринки у дитинстві багато хворіють і відзначаються поганим апетитом. Проте з віком починають займатися спортом і проблем зі здоров’ям у них, зазвичай, нема. Вони стають чарівними дівчатами з красивими фігурами, що є їхньою гордістю. Дарини знають собі ціну, вимогливі і капризні, ревниві та вперті. Бути їхнім другом дуже складно, бо критикувати цих жінок не варто. Дякуючи своєму вмінню використовувати людей, особливо чоловіків, Дарини можуть досягти значних успіхів у житті. Водночас вони турботливо ставляться до старих людей. Комунікабельні, привітні. Розчулити їх дуже просто.
28 листопада народилися:
1890 — Зінаїда Тулуб, українська письменниця. Автор дилогії «Людолови», роману «В степу безкраїм за Уралом».
У цей день відзначають:
  • Всесвітній день інформації
  • Початок Різдвяного посту
Події 28 листопада:
1654 — почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від польських військ (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті «Оборона Буші»)
1928 — На Одещині створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС).
2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе.
2006 — Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
Чи знаєте ви, що:
Про вживання спиртного
Ще з часів Київської Русі в Україні народною мораллю засуджувалося пияцтво. Пили лише на великі релігійні й родинні свята «Питию время и мера». У всі часи в народі алкоголь вважався звеселяючим засобом, і вживати його варто було помірковано.
Ще на рубежі ХIХ-ХХ сторіч на середнє весілля не дуже велике й не дуже маленьке, де присутнє було майже все доросле населення села, готували зо три літри горілки, а на хрестини – не більше літра. Поминки взагалі нерідко обходилися без спиртного. На застіллі користувалися однією чаркою, яку пускали по колу. Зазвичай, чарка обходила коло не більше трьох разів. За цей час гості встигали поїсти, наговоритися, поспівати і з-за столу, виходили майже тверезі і задоволені.

Як писати "Євромайдан" та "Революція гідності" - експрес-урок

неділя, 27 листопада 2016 р.

 До уваги учнів 11-А класу!!
Пропоную переглянути фільм українського режисера Тараса Химича "Жива" у кінотеатрі "Ера" у середу о 17.05. У мережі зараз багато відгуків про нього, тому, думаю, маємо переглянути, щоб мати власну думку, а, крім того, варто підтримувати українське кіно й цікавитися своєю історією, аби гіркі її сторінки не повторилися знову. Ціна квитків  - 45 грн. 
Усі питання узгоджуйте завтра зі мною!

"Гра долі". Павло Губенко. Перетворення (2006)

27 листопада: це цікаво знати

У давні часи 27 листопада, на Пилипа, починалися заговини на Різдвяний піст. Увечері цього дня готували смачну обрядову вечерю: борщ, пиріжки, вареники; смажили м’ясо та птицю. За звичаєм, на вечерю у батьківську хату збирався весь рід, а залишки зі столу віддавали бідним людям. І вже зранку 28 числа починали поститися та підмічали погоду, бо ж “Якщо хмарно або сніжно – травень буде негожий”.
За церковним календарем 27 листопада вшановують Апостола Филиппа, преподобного Филиппа Ірапського, правовірних царя Юстиніана і царицю Феодору, святого Григорія Паламу.
Події 27 листопада:
1893 — у Львові відбулася прем’єра п’єси Іван Франка «Украдене щастя», постановку здійснив Кость Підвисоцький, який і виконав роль Миколи Задорожного. Анну грала Антоніна Осиповичева.
1895 — Альфред Нобель підписав свій заповіт, по якому його майно поступає до фонду Нобелівської премії.
1918 — відбулося перше установче спільні збори Української Академії Наук, на яких президентом Академії було обрано В.Вернадського, секретарем — А.Кримського.
1937 — у віці 73 років “народний патріарх” митрополит Василь (Липківський) розстріляний за вироком «трійки» НКВД.
2004 — Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнала результати повторного голосування на виборах Президента 21.11.2004 такими, що не відображають повною мірою волевиявлення народу і є недійсними. За прийняття такого рішення проголосувало 323 депутати.
Іменинники 27 листопада:
Григорій, Феодора, Пилип, Устим.
27 листопада народилися:
1863 – Ольга Кобилянська, українська письменниця. Авторка творів «Земля», «Царівна», «Меланхолійний вальс», «В неділю рано зілля копала» та н…
1879 – Григорій Чупринка (Грицько Чупринка), український поет і громадський діяч. Автор збірок лірики «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган», Сон-трава», «Білий гарт», поеми «Лицар-Сам».
Чи знаєте ви, що:
Ольга Кобилянська мала прийомну дитину (позашлюбну доньку одного із братів) і коли мала сили, то розповідала чудові казки своїм онукам. Також мала добру пам’ять і могла декламувати твори із «Кобзаря» кілька годин.
– Якщо мали б змогу взяти лише три книги з собою, що б вибрали? – запитали у Ольги Кобилянської.
– Євангеліє, бо воно піклується про душу, Гете, бо він додає розуму, та Шевченка, бо маю завжди пам’ятати, ким я є.
Досить дивним і цікавим є дата народження письменниці. Вона народилася ввечері 26 листопада, але мати дуже містично ставилася до числа 13 (13+13=26), тому записали, що донька народилася 27 листопада.
– Так коли ж ви народилися, Ольго Юліанівно? 25,26 чи 27 листопада? – запитували у письменниці.
– Як і кожна жінка, я з радістю приймаю вітання всі ці три дні.
Ольга Кобилянська дуже кохала Йосипа Маковея, але той не відповів їй тим же почуттям. За давньою легендою, дівчина, яка знайде едельвейси, буде дуже щасливою і матиме міцну та велику родину. Ольга маленькою дівчиною на крутих схилах назбирала ці квіти, але повір’я так і не справдилося. Але цей гербарій був завжди з нею. (З сайту «Молодий Буковинець»)

пʼятниця, 25 листопада 2016 р.

Завтра, 26 листопада, о 16.00 запали свічу пам'яті!



25 листопада: це цікаво знати

«Українська жизнь — то непочатий рудник, що лежить десь під землею, хоч за його вже брались і такі високі таланти, як Шевченко; то безконечний матеріал, що тільки ще жде робітників, цілих шкіл робітників на літературному полі».

Іван Нечуй-Левицький
 
Ми вже рухаємося до кінця осені. До початку Пилипівського посту залишилося кілька днів, а тривалість світлового дня наполовину менша у порівнянні з 22 червня – днем літнього Сонцестояння.
У народі, вшановуючи 25 листопада Іоанна Пророка, підмічали: «Якщо на Івана Милостивого дощ чи сніг, то до Введення 4 грудня буде відлига».
За церковним календарем 25 листопада вшановують святого Іоанна Милостивого, преподобного Нила, пророка Ахія та ікону Божої Матері «Милостива».
Іменинники 25 листопада:
Івани, Нили, Йосафати.
25 листопада народилися:
1810 — Микола Пирогов, видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.
1838 — Іван Нечуй-Левицький, український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім»я»…
1891 — Клим Поліщук, український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».
25 листопада відзначається:
Міжнародний День боротьби за ліквідацію насильства над жінками
Події 25 листопада:
1905 — у Лубнах вийшло друком перше число газети «Хлібороб», першої легальної україномовної газети в підросійській Україні.
1917 – Українська Центральна Рада прийняла ухвалу про друкування власних грошей.
1981 — Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками.
2003 — Парламент на пропозицію уряду В.Януковича-М.Азарова ухвалив закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 до 205 гривень.
Чи знаєте ви, що:
Маючи м’яку вдачу, Іван Нечуй-Левицький показував дивовижну твердість та категоричність, коли йшлося про святі для нього речі. Ще в Кишиневі написав працю[b] «Про непотрібність великоруської літератури для України та Слов’янщини».[/b]
Ішлося не про те, що ця література «гірша» за нашу — цінував Лєскова, Толстого, Островського, особливо Щедріна.
Але вважав: російська література потрібна для Росії, а нам потрібна своя.
Гріх нашої інтелігенції, на думку Левицького, саме в тім, що вона виховалася на російській літературі, що підмінила власну.
Так само категоричним був щодо правопису: «Писати треба так, як люди говорять!». Тому не терпів літеру «ї», писав не «їх», а «йих» і т. ін. Правописні нововведення вважав «галицькою змовою». Нагадував інквізитора, готового спалити й власні книжки, якщо там буде єресь: «Хай краще згорять, ніж з отаким правописом!».
Живу мову він знав. Помічав русизми, полонізми й будь-які іншомовні впливи й уникав їх. До речі, вираз «старанно уникав» вважав польським: «Я сказав би: падковито одмикував — це чисто народний київський вираз». Казав не «негативне», а «відкидне», не «позитивне», а «покладне».

Голодомор не зламав

четвер, 24 листопада 2016 р.

Як правильно висловити стверджувальну відповідь - експрес-урок

             Вітаю!!

Мовні вершини підкоряються старанним і...   Наталії Якубець!

Упевнене сходження на мовні вершини вже вкотре продемонстрував ІІ етап  ХVІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика для учнів 3-11 класів, який відбувся 23 листопада 2016 року на базі Рівненської ЗОШ №24.
Учасниками конкурсу стали 66 учнів початкової школи та 214  школярів 5-11 класів із 33 загальноосвітніх навчальних закладів міста. Специфікою конкурсу є те, що у визначенні переможців допускається лише три призери у кожному класі (І, ІІ, ІІІ місце).Тим більш приємно привітати Наталію Якубець, яка посіла І місце у цій битві мовознавців!!
Бажаю тобі нових звершень, задоволення від отриманого успіху, удачі!

24 листопада: це цікаво знати


У дохристиянські часи 24 листопада наші предки відзначали свято Долі. Дівчата цього дня ворожили та приносили жертви богам, прохаючи швидкого шлюбу та доброго чоловіка, а старші люди намагалися дізнатися, наскільки врожайним буде новий рік.
У християнські часи, вшановуючи 24 листопада Феодора преподобного, казали, що від цього дня вітри вже голодним вовком виють, а після нього щодень стає все холодніше.
За церковним календарем 24 листопада вшановують мучеників Міни, Віктора, Вікентія, преподобного Феодора Студита та преподобного Мартирія Зеленец.
Іменинники 24 листопада:
Віктори, Максими, Стефанії, Федори і Степаниди.
24 листопада народилися:
1806 — Олекса Стороженко, український письменник, етнограф, художник. Автор двотомного видання «Українські оповідання», в основі значної частини яких — народні перекази, анекдоти, прислів’я.
Події 24 листопада:
1638 — в урочищі Маслов Стан ухвалена «Ординація війська запорозького реєстрового».
2004 — Центральна виборча комісія України оприлюднила офіційні результати виборів Президента України. Переможцем було визнано Віктора Януковича. Протокол підписали 11 членів комісії, один із яких, Олександр Чупахін, підписав його з позначкою, що цей документ «не відповідає волевиявленню українського народу». Не підписали протокол троє членів ЦВК — Андрій Магера, Руслан Князевич і Ярослав Давидович.
Чи знаєте ви, що:
Про долю
Найчастіше доля в українців змальовувалася в образі жінки, панича або ж незнайомця. Щаслива доля була приємна на вигляд, чепурна, а лиха — заспана, запухла й неохайна.
Також, за народною уявою, кожна людина мала свою долю, що визначала її вік, добробут тощо. Інколи доля сприймалася не як божество, а як двійник людини. У народних оповідях говорилося, що у багатих і щасливих людей доля з’являється на її ниві та дбає про ведення всіх господарських справ. Доля ж убогої людини найчастіше байдикує, гойдається на верболозі або спить.
Отже, за всієї своєї вродженості та невідворотності, доля все ж залежала від характеру та здібностей людини. А ще люди вірили, що щасливу долю слід приймати з вдячністю, а не з погордою, бо інакше можна втратити її. Довідатися про долю можна було підслухавши розмови «віщих птахів». Разом із тим багато-хто, зокрема, молодь охоче вдавалася до послуг різноманітних ворожбитів та ворожок, планетників, мольфарів тощо, власне, як і сьогодні.

середа, 23 листопада 2016 р.

     Вітаю з перемогою!!
                           Congratulations!З метою розширення і поглиблення лінгвістичних знань, залучення учнів  до літературного надбання інших країн, розвитку комунікативних умінь і навичок, етичного виховання, духовного багатства вперше в Рівному з 22 по 24 листопада відбувся загальноміський огляд-конкурс на краще декламування поезії англійською мовою. Основне завдання конкурсу - виявлення кращих виконавців поезії англійською мовою та підтримка обдарованих читців. У старшій віковій категорії ІІІ місце посіли Ольга Барило та Яна Барило. 
Вітаю, дівчатка, і бажаю нових, ще вагоміших, перемог!

вівторок, 22 листопада 2016 р.

                      Говорімо правильно!!

Приводити і призводити.
У мовній практиці не завжди розрізняють слова «приводити» і «призводити». Замість: «неуважне ставлення до правил безпеки призводить до нещастя» можемо почути: : «неуважне ставлення до техніки безпеки приводить до нещастя». Тим часом кожне з цих слів має своє значення. Коли йдеться про негативні, небажані наслідки, бажано вживати дієслова «призводити, призвести», які ще мають значення «доводити до певного стану» (наприклад, «злидні призводять до біди»; «неправильний переклад призводить до помилкового тлумачення проблеми».

Нагода і пригода.
Чи доречно вжите слово «пригода» у такій конструкції: «Не пропускати щасливої пригоди»? Ні, тут треба використати слово «нагода», що означає - «слушний момент, сприятливі обставини». Слово «пригода» має значення:
• подія, випадок (здебільшого непередбачений, несподіваний) (наприклад: «В комендатурі сполошилися, коли почули про пригоду біля лісу» (А.Головко));
• події, які трапляються під час подорожей, мандрівок (наприклад, «мисливські пригоди»).
Крім того, правильно говорити: «стати комусь у пригоді», а не «стати комусь у нагоді».
 Коли наступні, коли такі, проте ніколи - слідуючі.
Багато хто не відчуває різниці, і помилково вживає слово «наступні» тоді, коли треба вживати тільки «такі». Наприклад, у реченні: «Погляди щодо цього проекту були наступні: ... ». Адже «наступні» вживається тільки тоді, коли йдеться про черговість. Наприклад: «Наступна зупинка - вулиця Сагайдачного»; «Відповідає Петренко, наступний - Чередниченко». В решті випадків доречно вживати слово «такі», і ні в якому разі не можна говорити «слідуючі», тому що це слово - і не російське, і не українське, а належить до тієї мовної сумішки, що в народі зветься суржиком.


Вибачте мене чи вибачте мені
Форма «вибачте мене» є калькою з російської мови «извините меня». Правильна форма української мови - це «вибачте мені», «пробачте». Не можна говорити «я вибачаюсь», тому що зворотна частка -сь (-ся) означає «себе», і сказати «я вибачаюсь» рівнозначне «я сам собі вибачив». 

понеділок, 21 листопада 2016 р.

22 листопада: це цікаво знати
У народі 22 листопада, вшановуючи Мотрону, підмічали: “Якщо Мотря на білім коні приїде, то гостру зиму привезе”.

За церковним календарем 22 листопада вшановують мучеників Онисифора і Порфирія, преподобну Мотрону і преподобну Феоктисту.

Іменинники 22 листопада:
Івани, Олександри, Порфирії, Мотрони і Антонії.

22 листопада народилися:
1801 – Володимир Даль (Козак Луганський), російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».

Події 22 листопада:
1764 – Катерина ІІ ліквідувала гетьманство в Україні,
1960 – запорізький завод «Комунар» випустив першу партію малолітражних легкових автомобілів «Запорожець»,
2004 – початок Помаранчевої революції.
2005 — указом Президента В.Ющенка в Україні 22 листопада проголошено Днем Свободи.
2010 — початок безстрокової акції протесту на Майдані Незалежності в Києві проти нового Податкового кодексу, написаного урядом Азарова, які підтримували акціями по всій Україні.
22 листопада відзначається:
День Свободи (свято встановлено в Україні «…з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, виховання у громадян почуття національної гідності, враховуючи історичне значення революційних подій осені 2004 року, які засвідчили волелюбність Українського народу, його прагнення до свободи і демократичних цінностей, та на підтримку ініціатив громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День Свободи» від 19 листопада 2005 р. № 1619/2005).
День подяки (у четвертий четвер листопада в США відзначають День подяки, один з самих популярних і старих свят в країні)

Чи знаєте ви, що:
У найближчих сусідів Україна асоціюється з Помаранчевою революцією, національною кухнею та відпочинком.
Як повідомили представники Інституту світової політики:
у білоруських експертів Україна асоціюється з Помаранчевою революцією, Кримом, з дружньою країною, з українською мовою та Києвом.
у Грузії Україна також асоціюється з такими поняттями, як «дружня країна», «велика країна», «стратегічний партнер та союзник», «національна кухня та культура» і «Помаранчева революція».
у Молдові Україну асоціюють зі спільною історією, національною кухнею, великою державою, з Києвом та буфером-рятівником між Сходом і Заходом.
у Росії Україна асоціюється з літом, відпочинком, канікулами, фруктами... Дуже часто також зустрічаються асоціації з родичами, друзями.
у Румунії нашу країну асоціюють з… українськими козаками, Запорізькою Січчю, з Богданом Хмельницьким.
у Польщі сьогодні Україна сприймається в інтелектуальних колах не у позитивних асоціаціях. Перше місце зайняли такі асоціації, як корупція, дефіцит демократії, олігархи. Позначилися розчарування після Помаранчевої революції.
В опитуванні брали участь по 30-50 експертів з Білорусі, Грузії, Молдови, Польщі, Росії та Румунії. Експерти представляли як владу, так і опозицію в цих країнах. (З сайту Аратта)
Важливо!

Г.В. Квітка-Основ’яненко. Маруся [Підготовка до ЗНО з української літера...

21 листопада: це цікаво знати

У народі 21 листопада вшановують Архистратига Михаїла.
Його здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають Святого патроном своєї столиці. Колишній герб Києва був оздоблений образом Михаїла з мечем. І один з найкрасивіших храмів Києва, Михайлівський Золотоверхий, названий на честь Михаїла, був найголовнішою святинею наших предків.
До 1917 року саме день Собору Архангела Михаїла святкувався як день міста Києва.
У народній уяві Архистратиг Михаїл – це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі. Мисливці вважали Архистратига своїм покровителем та захисником. Вони вірили, що найкраща та рушниця, що побувала у руках Святого. До всьог, Архистратиг Михаїл ще й неодмінно сповіщав про зиму, бо “приїжджав на білому коні”.
За церковним календарем 21 листопада відзначають Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних. Згідно з прийнятою у християнстві «небесною ієрархією», архангел Михаїл – верховний воєначальник у космічній війні з ворогами Бога. За стародавніми переказами, у давнину сатана був найяснішим з небесних духів, за що і був названий Люцифером. Однак з часом він впав у самолюбство, гордість і злобу і спокусив цими почуттями багатьох інших духів. Тоді Архангел Михаїл зібрав військо благочестивих ангелів та виступив на війну проти сатани і його прихильників. І хоч яким підступним був сатана, Михаїл разом з військом скинув його на землю.
Іменинники 21 листопада:
Михайли, Гаврили, Марти, Рафаїли.
Ім'я Михайло має давньоєврейське походження і означає «рівний, подібний Богу». Михаїли, зазвичай, мають аналітичний склад мислення. Легко орієнтуються у незнайомій обстановці. Можуть отримати будь–який фах. І, як правило, вони фахівці високого рівня. Комунікабельні і незлобливі. У жінках Михаїлів приваблює лагідність. Любить дітей, з повагою ставиться до батьків.
21 листопада народилися:
1907 — Петро Лубенський (Афонський), український драматург, кіносценарист. Автор п’єс «Нескорена полтавчанка», «Пісня над Бугом», «Соколята», сценарію до кінофільму «Королева бензоколонки».
21 листопада відзначається:
  • День гідності та свободи (Указ Президента № 872/2014)
  • Всесвітній день телебачення
  • Всесвітній день вітань (відзначається з 1973 року. Ідея його виникнення народилася у братів Майкла і Брайана Маккормак з американського штату Небраска, в самий розпал холодної війни як реакція на посилення міжнародної напруги)
Події 21 листопада:
1919 — Був укладений «Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину», який передбачав передачу на 25 років Галичини до складу Польщі з обов'язковим забезпеченням їй автономного статусу.
1941 — В СРСР запроваджено податок на холостяків.
1996 – у штаб – квартирі ООН провели Перший всесвітній телевізійний форум.
2004 — в Україні проходив другий тур виборів Президенти України. О 20:40 на Майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти України Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру виборів.
Чи знаєте ви, що:
Домен .tv, у якому люблять реєструватися сайти телеканалів, це не загальний домен на зразок .com або .org. Колись давно він дістався маленькій державі Тувалу, що розташована в Океанії. Уряд Тувалу вирішв продати права на домен і тепер отримує за право його використання більше 2 мільйонів доларів на рік, що становить приблизно десяту частину всіх доходів цієї держави.
У 1930-х роках на американському радіо з'явилися багатосерійні програми з нескладними сльозливими сюжетами. Їхніми спонсорами виступали виробники мила й інших миючих засобів, тому що основною аудиторією цих програм були домогосподарки. Тому за радіопрограмами, а згодом і телесеріалами закріпився вираз «мильна опера».
В епоху чорно-білого телебачення в камерах часто застосовувалися червоні фільтри, через що червона помада робила губи на екранах телевізорів блідими. Тому жінок-дикторів і акторок гримували зеленими рум’янами й такою ж помадою.
У 1962 році у Швеції був тільки один телеканал, що віщав у чорно-білому режимі. 1 квітня технічний експерт каналу повідомив глядачам, що завдяки новій технології вони можуть легко перейти у кольоровий режим. Для цього на телевізор варто було натягнути нейлонову панчоху, що експерт і продемонстрував у прямому ефірі.

неділя, 20 листопада 2016 р.

Юрій Яновський Вершники Дитинство

Не втрачаймо ніколи гідності.
Пам'ятаймо про ціну свободи.
Не забуваймо про війну.

20 листопада: це цікаво знати

З Федора–Студита, 20 листопада, колись вже ставало холодно і сердито. Навіть казали, що Федор цього дня «сидить і землю студить».

За церковним календарем 20 листопада вшановують мучеників з Мелітини, преподобного Лазаря, преподобного Зосима, преподобного Кирила, мученика Феодота корчемника, мучеників Меласиппа і Касинію та їхнього сина Антона, мучеників Авкта, Тавріона і Фессалонікію.
Іменинники 20 листопада:
Валерій, Кирило, Федір, Євген, Богдан, Федот.
20 листопада народилися:
1717 — Георгій Кониський, український письменник, філософ, церковний і культурний діяч. Автор віршів на релігійну тему, драми «Воскресіння мертвих», численних проповідей, курсу піїтики.
20 листопада відзначається:
  • Всесвітній день дитини
  • Всесвітній день жертв дорожніх аварій
  • День індустріалізації Африки
  • День працівників сільського господарства України
Чи знаєте ви, що:
Свято — Всесвітній день дитини — виникло в середині минулого століття, а саме — в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати цей день, починаючи з 1956-го року.
Спочатку дата святкування Дня дитини рекомендувалася виключно на розсуд кожної держави, яка визнає для себе доцільним відзначати цей день. Так, у колишньому СРСР, а зараз і в багатьох суверенних державах, виник Міжнародний день захисту дітей, який відзначається 1-го червня.
Пізніше, 20-го листопада 1959-го року прийняли «Декларацію прав дитини». Потім, в 1989-му році, також 20-го листопада всесвітнім співтовариством була прийнята «Конвенція прав дитини» та питання з єдиної для всіх датою святкування цього дня було вирішено само собою.
Тепер в офіційних документах всесвітньої організації об’єднаних націй фігурує саме ця дата.
Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованим на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.
Актуальність проблем дитинства залишається високою, на жаль і до цього дня. Численні заходи та дії, навіть на законодавчому рівні, не в змозі повністю вирішити весь комплекс цих проблем, так як вони лежать швидше в моральній площині людського світогляду.
Однак завдяки постійним загальним зусилям і заходам, що вживаються, йде успішне сприяння підвищенню активності у вирішенні безлічі з існуючих і виникаючих проблем нашого підростаючого покоління.
Характерно, що саме у 20-е листопада відзначають своє професійне свято «День педіатра» і дитячі лікарі, які поклали на себе вирішення проблем здоров’я наших дітей 

субота, 19 листопада 2016 р.

Цікаві факти про Міжнародний чоловічий день – 19 листопада



Справжній чоловік - це мудрість, мужність, милосердя, джерело терпіння і сили волі, чиї слова ніколи не розходяться з ділом, якому можна довірити все своє життя і не боятися зради.
Щороку 8 березня у світі вшановують жінок усіх віків. Виявляється, у чоловіків є аналогічний свято, тільки про нього мало хто знає: 19 листопада кожного представника чоловічої статі можна привітати з Міжнародним чоловічим днем.
 Історія виникнення свята
Міжнародний чоловічий день, присвячений джентльменам, відносно молодий, якщо не сказати юний: у поточному році йому виповнюється 15 років. Першим, хто відзначив знаменну дату, стали жителі Тринідад і Тобаго. Це острівна держава знаходиться в південній акваторії Карибського моря, а називається так за найменуванням двох великих ділянок суші, і складових, власне, країни. Цікаво, що ідея створення Міжнародного чоловічого дня належала докторові Джероме Тілуксінгху, який працював у Вест-Індійському Університеті. Ініціатор-ентузіаст пояснив свій намір порадувати джентльменів планети простим бажанням відновити справедливість. На його думку, чоловіки раз у рік повинні мати можливість стати винуватцями свята, як і жінки, причому незалежно від віку і роду занять. Джероме Тілуксінгх зауважив, що існуючий День батька робить акцент виключно на представниках сильної статі, які вже мають власних дітей, і не враховує інтереси інших категорій. Доктор запропонував і дату проведення Міжнародного дня чоловіків. Доктор Джероме дуже любив свого батька і вважав, що такі як він гідні імені справжнього чоловіка і є прикладом для наслідування. Саме 19 листопада його батько відзначає свій день народження. До того ж місцева футбольна команда в цей день набула рівень єдності, в завдання якого входило припинення всіляких розбіжностей з релігійних, етнічних, гендерних ознак. Надалі ідею святкування специфічної дати підхопили й в інших державах Карибського басейну, а також у країнах Азії, Європи, Північної Америки, Австралії. Сьогодні Міжнародний день чоловіків відзначають в Норвегії, Великобританії, Боснії і Герцеговині, Узбекистані, Сінгапурі, Зімбабве, звичайно ж, в Україні та на інших територіях. Він отримав підтримку ООН, ЮНЕСКО.
Цікавий факт: про необхідність створення Міжнародного дня чоловіків заговорили ще в 60-ті рр. минулого століття. Тоді у багатьох виникла думка зробити свято для джентльменів 23 лютого - День захисника Вітчизни, що відзначалось в СРСР, зокрема. Пропозицію вже наче схвалила громадськість. Але, в США, на початку 90-х, пройшло кілька заходів з подачі Томаса Оаспере, керівника Центру чоловічих досліджень м. Міссурі-Канзас. Через 4 роки нову дату навіть відзначили, але вже через рік все затихло. Країни одна за одною відмовилися від проведення Міжнародного дня чоловіків. Лише Мальта залишалася вірною даної традиції аж до 2009 року, а з цього моменту стала святкувати цю дату разом з усіма - 19 листопада.
Міжнародний чоловічий день: цілі та особливості
Свято, започатковане на честь представників сильної статі всього світу. Міжнародний чоловічий день перш за все, покликаний звернути увагу громадськості на існування проблем ґендерної дискримінації джентльменів в сім'ях щодо їх ролі у вихованні дітей та стосунків з дружиною. Це головна, але не єдина мета заходів, що проводяться 19 листопада. До інших відносять:
 • заохочення чоловічої значущості в різних сферах життя незалежно від соціального статусу, виду діяльності;
 • оцінку позитивного, продуктивного вкладу чоловіків у розвиток і підтримку на належному рівні сім'ї, спільноти і соціуму в цілому;
 • акцентування уваги на чоловічому здоров'ї - психологічному, фізичному і емоційному, а також необхідність його збереження, відновлення;
 • створення певних умов, що сприяють розкриттю джентльменами свого потенціалу;
 • поліпшення міжстатевих  соціальних зв'язків і забезпечення рівності у правах.
Святкують Міжнародний день чоловіків, як і будь-яку іншу визначну дату соціальної спрямованості: влаштовують вуличні мітинги, концерти, організовують семінари, круглі столи, тематичні виставки. У школах і вищих навчальних закладах проводять специфічні заходи, класні та кураторські години. Знаменна дата щорічно орієнтується на конкретне гасло, приміром, «Позитивна роль чоловіків», «Чоловіче здоров'я».
Не плутайте Міжнародний день чоловіків та Всесвітній день чоловіків - це зовсім різні свята. Другий був проголошений завдяки старанням Михайла Горбачова і випадає на першу суботу листопада.
Наше суспільство розділене на два великі табори - чоловічий і жіночий. Кожен з них відіграє свою особливу роль, зі своїми завданнями, відмінними рисами і потрібністю. Вони переплетені між собою настільки тісно, що поділ подібний до смерті. Неможливо переоцінити важливість чоловічого і жіночого начал. Як неможливо переоцінити значення Сонця і Місяця.
Тому, дорогі чоловіки, від усієї душі вітаю вас!!!
19 листопада: це цікаво знати
У народі 19 листопада вшановували святого Павла і преподобного Варлаама і вважали, що від цього часу мають замерзатати ріки. Звичайно, підмічали і погоду: «Якщо цього дня сніг, отже зима буде сніжна — сприятлива для озимини, а якщо безвітряна – до морозів».

За церковним календарем 19 листопада вшановують святого Павла, преподобного Варлаама, преподобного Луку, святого Германа, мучениць Текусу, Олександру, Палактію, Клавдію, Євфросинію, Афанасію та Мотрону.
Іменинники 19 листопада:
Клавдія, Олександра, Павло, Анастасія, Мотрона.
19 листопада народилися:
1875 — Катря Гриневичева, українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець».
19 листопада відзначається:
  • День працівників гідрометеорологічної служби
  • День скловиробника
  • Всесвітній день туалету
  • Всесвітній день чоловіка
19 листопада — День пам’яті Петра Дорошенка:
1627– 1698 – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики — було об’єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Події 19 листопада:
1916 — імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I надав автономію Східній Галичині.
1921 — декретом Ради Народних Комісарів УРСР був створений Укрмет – центральна метеорологічна служба республіки. Цей день відзначається, як День працівників гідрометеорологічної служби України.
1942 — почався контрнаступ радянських військ під Сталінградом, під час якого було оточено 22 німецькі, італійські та румунські дивізії (понад 330 тис. солдатів і офіцерів)
1989 — з цвинтаря концтабору біля с. Кучине Пермської області (Росія) на Байковому кладовищі м. Києва перепоховано тлінні рештки членів Української Гельсінкської групи: Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого.
1997 — почалася експедиція міжнародного екіпажу на борту американського космічного човна багаторазового використання «Колумбія», у якій разом із космонавтами з США та Японії брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.
Чи знаєте ви, що:
Про Петра Дорошенка
Після зречення гетьманства Петро Дорошенко останні двадцять років свого довгого й бурхливого життя прожив у почесному засланні в Росії. Був В’ятським воєводою. Отримав від російського царя в маленькому містечку Яропольче (Волоколамський повіт, зараз це село Ярополець Волоколамського району Московської області (135 км від Москви) помістя, 1000 дворів і пенсію в 1000 карбованців. Там же він і помер 9 листопада 1698 року. Там же і був похований.
Був тричі одружений, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою, по лінії останнього шлюбу з Агафією Єропкиною, була … дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова.
За клопотаннями російського поета, на могилі гетьмана відновили каплицю, побудовану відразу після його поховання і пізніше зруйновану. Цю другу каплицю було знищено більшовиками у роки Другої світової війни. Втретє каплицю було поновлено за кошти російських благодійних фондів та за допомогою регіональної громадської організації «Земляцтво», вихідців із Хмельницької області.

пʼятниця, 18 листопада 2016 р.

Чорна рада

18 листопада: це цікаво знати

«Умій посміхатися через невидимі сльози серця. Вони полегшують душу і роблять посмішку теплою і бадьорою»
З народних джерел
У народі 18 листопада у народі вшановували Галактіона. Саме йому молилися дівчата про те, щоб вийти заміж за справжнього чоловіка – доброго і розумного.
За церковним календарем 18 листопада вшановують мучеників Галактіона і Єпістиму. День 1-го Патріарха Київського і всієї України Мстислава.
Іменинники 18 листопада:
Наталії, Ганни, Григорії, Галактіони.
Ім'я Наталія має латинське походження і перекладається, як "«рідна». Наталі ростуть життєрадісними і активними, здатними захистити слабких. Заміж, зазвичай, виходять рано. Люблять мандрувати. Єдиним найбільшим недоліком Наталь є нетерпимість до критичних зауважень. А от похвала для них є найбільшим стимулом у житті. Аби сімейне життя з Наталією було безхмарним, чоловікові варто позбавитися від звички робити зауваження. Це дратує її і вибиває з колії.
18 листопада народилися:
1859 — Кость Левицький, український державний діяч, адвокат, публіцист. Один з найвизначніших політичних діячів Галичини кінця 19 століття – першої половини 20 ст., керівник уряду ЗУНР (1918). Автор історичних праць «Історія політичної думки галицьких українців 1848—1914», «Історія визвольних змагань галицьких українців в часи світової війни 1914—1918 рр.», «Великий зрив».
“Ми свідомі цього обов’язку, який прийняли серед граду куль і незвичайно важливих обставин. Вступаючи в уряд, уважаємо за відповідне зазначити, що стоїмо на демократичнім принципі. Ми вийшли з народу і для народу буде присвячена наша праця” (Кость Левицький)
Події 18 листопада:
1838 — (за старим стилем 6 листопада) Т.Шевченко завершив перший (втрачений) варіант «Тарасової ночі», фінальної поезії «Кобзаря Т.Шевченка». Перша поезія написана до «Кобзаря» — «Катерина».
1933 — Постанова ЦК КП(б)У про припинення політики українізації.
1935 — розпочався (18.11.1935-13.01.1936) Варшавський процес, один з найбільших політичних судових процесів проти ОУН у Західний Україні в період окупації Польщею. Закордонна й місцева преса (польська та українська) подавала реферовані промови обвинувачених, які під час цих драматичних подій зуміли схилити на свій бік ще більше симпатиків і перетворити поразку на перемогу.
Чи знаєте ви, що:
Про поріг
Давні українці вважали, що поріг — це межа, яку охороняють душі померлих. Колись молодих зустрічали на порозі хати. Самі ж молоді, заходячи до середини оселі, мали переступати поріг тільки правою ногою. Донька, яка залишала батьківську хату, клялася родині, порогам та воротам. Чоловік вперше переносив молоду дружину через поріг на руках, аби духи предків їй не зашкодили.
А виносячи труну з хати, її тричі опускали на порозі, аби покійник попрощався з домом. На Святвечір на поріг клали сокиру, аби злі духи не потрапили до хати. Сміття з хати перед далекою дорогою не вимітали, щоб подорожуючий повернувся.
Поріг завжди був символом початку та закінчення дому, місцем перебування душ предків, зустрічі та розлуки.

середа, 16 листопада 2016 р.

17 листопада: це цікаво знати

«І прописні істини потребують того, щоб їх нагадували»
Максим Рисьський
У народі 17 листопада називали Яреминим днем і вірили, що цього дня на вулиці розважається нечиста сила. А тому — краще сидіти вдома, нікому і нічого не позичати, особливо, вогонь, бо разом з ним з хати піде і щастя.
За церковним календарем 17 листопада — преподобного Іоаникія Великого, священномучеників Никандра і Ярему, преподобного Меркурія Печерського.
Іменинники 17 листопада:
Інокентії, Фаїни, Яреми, Оникії.
Ім'я Фаїна має давньогрецьке походження і перекладається, як «сяюча». Зазвичай, Фаїни зовнішньо схожі на батька, однак імпульсивні, як мама. Вони енергійні і гидливі, хоча самі не вирізняється акуратністю. Добрі, завжди готові допомогти, люблять чоловіче товариство. Зазвичай, у Фаїн багато друзів. Своє особисте життя не люблять обговорювати з оточуючими, хоча у шлюбі часто бувають нещасливі.
17 листопада народилися:
1788 — Михайло Щепкін, визначний актор української та російської сцени. Викуплений з кріпацтва І.Котляревським та іншими. В українському репертуарі був першим Виборним та Чупруном у п'єсах І.Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Москаль-Чарівник», що залишилися кращими в його доробку.
1887 – Юрій Шумський, один з корифеїв українського театру, кіноактор, громадський діяч.
17 листопада відзначають:
  • Міжнародний день студентів
  • Міжнародний день боротьби проти хронічного захворювання легень
Чи знаєте ви, що:
Про студентів
Японські студенти беруть з собою на екзамен шоколадки Kit Kat як талісман тому, що їхня назва звучить, як японський вираз «kitto katsu» («обов’язково перемогти»).
Коли американський математик Джордж Данциг був аспірантом університету, одного разу він запізнився на урок і подумав, що написане на дошці рівняння є домашнім завданням. Воно видалося йому складнішим, ніж ті, що він вирішував до цього, однак за кілька днів він його виконав. Виявилося, що він розв’язав дві проблеми у статистиці, які раніше не можна було вирішити і над якими працювали багато вчених.
У Тетянин день швейцари ресторанів у Москві писали адресу студентів крейдою на їхніх спинах. Коли студенти напивалися до безтями, візники знали куди їх везти.
Психологію іноді називають «наукою про студентів-другокурсників і білих щурів», оскільки багато експериментів ставляться саме на цих двох категоріях. Більшість психологів-дослідників працює у вузах тому, що найпростіше для досліджень долучити саме студентів.
Один з найкоротших листів-рекомендацій з університету отримав математик Джон Неш, прототип героя фільму «Ігри розуму». Викладач написав у ньому один рядок: «Ця людина — геній!».