субота, 31 березня 2018 р.
пʼятниця, 30 березня 2018 р.
31 березня: це цікаво знати
«Березень у квітень завітав,
І розтанув у малій крижині».
Юрій Тітов
І розтанув у малій крижині».
Юрій Тітов
В останній день березня у народі колись вшановували Кирила, про якого говорили, що його «Явдоха обдурила, запросила в гості, а сама гріє кості». Малося на увазі, що в Кирилів день ще бувають морози. Це підтверджує й інше прислів’я: «Минув Олексій, а Кирило каже: «Ще не сій».
За церковним календарем 31 березня вшановують Воскресіння правовірного Лазаря (Лазарева субота); святителя Кирила; мучеників Трохима і Євкарпія; преподобного Аніна.
Іменинниками 31 березня є:
Кирило, Трохим, Данило.
Кирило, Трохим, Данило.
31 березня народились:
1809 - Микола Васильович Гоголь, український та російський прозаїк, драматург.
1857 – Борис Срезневський – російський і український метеоролог і кліматолог, професор, організатор метеорологічної служби в Україні, директор Київської метеорологічної обсерваторії.
1869 – Микола Бокаріус – український вчений, один із засновників судової медицини. Першому в Україні було присвоєно звання заслуженого професора (1925). Єдиний в Україні Харківський науково-дослідний інститут судової експертизи носить ім’я його засновника – професора М.С. Бокаріуса.
1873 – Микола Міхновський – український політичний та громадський діяч, правник, публіцист, ідеолог державної самостійності України, автор славнозвісної брошури «Самостійна Україна».
1882 – Корній Чуковський (Микола Корнейчуков) – письменник, перекладач і літературознавець українського походження. Перекладач українських поетів (збірка «Молода Україна»), упорядник кількох видань російських перекладів Тараса Шевченка, автор нарису «Шевченко» (1911).
31 березня святкують:
- Песах, або Пасха, – найдавніше з єврейських свят.
Події 31 березня в Україні:
1917 – У Києві відкрито першу українську гімназію.
1952 – Відкрито Львівську філію Академії наук України.
Події 31 березня:
1889 рік – Офіційне відкриття Ейфелевої башти. Конструктор башти Гюстав Ейфель поставив на вершині башти французький прапор. Підійматися вгору тоді доводилося східцями.
1901 рік – Випускається перший автомобіль «Мерседес». Він створений Вільгельмом Майбахом для Motoren Gesellschaft Готліба Даймлера і являє собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання (ДВС). Цей автомобіль також поклав початок династії, яка згодом стала називатися «Мерседесом» (на ім’я дочок Р. Даймлера).
1917 рік – США купують у Данії Віргінські острови за $25 млн.
1918 рік – США вперше переходять на літній час.
1923 рік – В Нью-Йорку пройшов перший танцювальний марафон. Переможницею стала Алма Каммінгс, що протрималася на ногах 27 годин.
1954 рік – СРСР звернувся до НАТО з ініціативою прийняти його в члени цієї організації. За кілька днів Північноатлантичний альянс відкинув цю пропозицію.
1993 рік – Під час зйомок епізоду фільму «Ворон» випадково загинув американський актор Брендон Брюс Лі, син Брюса Лі.
Чи знаєте ви, що:
У дитячих віршах Чуковський висловлював замасковану критику тодішнього суспільства: засуджував диктатуру, змальовуючи у образах Тарганиська та Мийдодіра самого Сталіна; Крокодил, який проковтнув сонце, – це нова влада, що з’явилася після революції, а «Муха-Цокотуха» – це взагалі історія про необережну базіку, яка розбалакалась у невдалому місці та в невдалий час.
Недарма у 30-ті роки дитячі твори Чуковського піддалися жорстокій критиці й гонінням, а у середовищі партійних редакторів з’явився навіть термін «чуковщина».
Кажуть, аби пом’якшити ставлення до своєї творчості, письменник зобов’язався написати вірш «Весела колгоспія», але так і не виконав обіцянки.
30 березня: це цікаво знати
«Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне – тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати.»
Лесь Курбас
Лесь Курбас
У народі 30 березня називається днем «теплого Олекси». Особливо його відзначали колись бджолярі, рибалки та мисливці, бо вважалося, що з теплого Олекси вже починається справжнє тепло. Тому пасічники виставляли вулики для першого вильоту бджіл, рибалки йшли вранці на річку спостерігати за тим, як щука хвостом лід розіб’є, однак не ловили її, бо це вважалося великим гріхом. А мисливці від цього дня вже починали полювати на ведмедів та лисиць.
Зазвичай, теплого Олекси, вважався третім важливим днем березня після Явдохи і Сорока Святих, за яким визначали погоду. Тепла сонячна погода віщувала врожай хліба та багаті рої.
Великі струмки снігу, що розтанув, передвіщали мокре літо. У минулі часи казали: «Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить», «Зверху пече – знизу тече».
За церковним календарем 30 березня вшановують преподобного Олексія, чоловіка Божого; преподобного Макарія, чудотворця; мученика Марина.
Іменинниками 30 березня є:
Олександр, Олексій, Віктор, Ірина, Леонард, Ян.
Олександр, Олексій, Віктор, Ірина, Леонард, Ян.
30 березня народились:
1891 – Борис Романицький – визначний театральний режисер і актор. Народний артист СРСР. Співзасновник і художній керівник Театру ім. М. Заньковецької, спочатку мандрівного, а з 1931 р. – стаціонарного в Запоріжжі, з 1944 р. – у Львові. Лауреат Шевченківської премії.
1894 – Микола Барабашов – український астроном, дослідник Місяця і планет Сонячної системи. Іменем М. Барабашова названо малу планету та кратер на Марсі.
1898 – Олексій Коломійченко – український отоларинголог. Вперше в Україні застосував видалення сторонніх тіл з гортані, трахеї та бронхів без трахеотомії. Автор праць з проблем новоутворень вуха, горла і носа, отосклерозу тощо. Створив українську школу отоларингологів.
1913 – Олексій Івахненко – український учений у галузі інформатики, обчислювальної техніки, автоматичного керування, кібернетики і математичного моделювання. Академік НАН України.
Події 30 березня в Україні:
1922 – у Києві Лесь Курбас створив театр-студію «Березіль» (тепер Харківський український драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка). На початку своєї діяльності театр був узятий на повне утримання військовими, яким дуже подобалися вистави колективу. Так «Березіль» існував до 1925 року, поки не став одержувати дотацію від держави. До творчого об’єднання «Березіль», крім київського відділення, тоді вже входили філії в Одесі, Умані та Білій Церкві. З 1926 року театр був переведений до Харкова, а його місце зайняв теперішній театр української драми ім. І.Франка.
«Я вибираю березіль тому, що він буря, тому що він – бунт, з якого літо родиться.» (Лесь Курбас)
«Я вибираю березіль тому, що він буря, тому що він – бунт, з якого літо родиться.» (Лесь Курбас)
У цей день сталося наступне:
1814 - Наполеонівські війни. Війська шостої коаліції вступають до Парижу;
1842 - Американський лікар Кроуфорд Вільямсон Лонґ уперше у лікувальній практиці застосував ефір як анестезуючий засіб при видаленні пухлини на шиї пацієнта;
1856 - Підписання Паризького договору. Кінець Кримської війни.
1858 - Гаймен Ліпмен з Філадельфії отримав патент на олівець з гумкою на торці;
1867 - Усього по два центи за акр Росія продала США Аляску та Алеутські острови;
1930 - У Німеччині до влади прийшов уряд рейхсканцлера Генріха Брюнінга, представника католицької партії «Центр», дії котрого фактично сприяли встановленню в країні фашистської диктатури;
1948 - Керівник Радянського Союзу Йосип Сталін розпорядився блокувати всі дороги і залізниці, що сполучали Берлін із Західною Німеччиною. Повну блокаду Берліна було введено 24 червня;
1976 - Формальний початок музичного панк-руху: в одному з лондонських клубів відбувся концерт групи «The Sex Pistols»;
1981 - Джон Гінклі здійснив замах на президента США Рональда Рейґана: останнього було серйозно поранено. Схоплений на місці злочину Гінклі пояснив свій вчинок бажанням справити враження на актрису Джоді Фостер. Суд визнав Гінклі психічно хворим.
1987 - Картину Вінсента ван Гога «Соняшники» продано за рекордну суму - 39,85 мільйонів доларів. У 1987 році її було продано вже за 40,3 мільйони, а в 1997 з'явилась інформація, що ця картина куплена японською страховою компанією - підробка;
1995 - Папа Римський Іван Павло II випустив свою одинадцяту енцикліку - у котрій він засудив аборти і евтаназію як злочини проти людства, котрі не повинні бути легалізовані;
1998 - Британська компанія Rolls-Royce була куплена німецьким автогігантом BMW за $570 млн;
2002 - У королівській резиденції у Віндзорі внаслідок бронхіту у віці 101-го року померла Елізабет Анджела Марґеріт Боуз-Лайон, Королева-матір, мати чинної англійської королеви Єлизавети II.
Чи знаєте ви, що:
У 1913 році 26-річний актор галицького театру «Руська бесіда» Лесь Курбас через нерозділене кохання до сценічної партнерші, славетної Катерини Рубчакової, стрілявся. Куля невеличкого калібру застрягла в нижній частині серця. Краківський хірург зробив усе можливе й неможливе, аби врятувати знайденого в калюжі крові актора, але кулю виймати не став. Так і прожив з нею Курбас усі залишені йому від Бога роки – у харківському «Березолі» до 1933 року, а далі – на Соловках.
середа, 28 березня 2018 р.
29 березня: це цікаво знати
У народі 29 березня, вшановуючи Трофима і Саву, казали: «На Савина сані покинь, а воза придвинь», «Сонця хоч і немає, а вода все одно тече». Також підмічали, якщо цього дня тепло, то теплою має бути і продовження весни. Добре, коли сніг тане від сонця, а не від дощу: «Коли весна красними днями зганяє сніг — родиться хліб».
За церковним календарем 29 березня вшановують мучеників Савина, святителя Серапіона, апостола Аристовула, мучеників Олександра, Юліана, Трохима і Фала.
Іменинниками 29 березня є:
Олександр, Трохим, Юліан, Роман.
Олександр, Трохим, Юліан, Роман.
29 березня народились:
1891 — Марійка Підгірянка, українська поетеса.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
1724 - Розумовський Кирило, останній гетьман України (1750-64 рр.), граф (1744), генерал-фельдмаршал (1764), президент Петербурзької АН (1746-64 рр.).
недостатня увага до України в цілому, управління на відстані, нечасті візити;
нерозуміння українських проблем, відірваність від реального життя, надлишок західництва, прожектерство;
схильність до показухи, створення "потьомкінських сіл";
потурання корупції серед старшини;
спроби закріпачення селян;
слабохарактерність, невміння відстоювати інтереси Гетьманщини перед петербурзькими сановниками.
Останній гетьман України Кирило Розумовський - фігура у вітчизняній історії вкрай суперечлива. Перш за все тому, що саме його багато хто звинувачує в непрямому сприянні ліквідації гетьманської посади як такої. Нібито Розумовський недостатньо рішуче і енергійно протистояв тиску Катерини ІІ, яка зміцнювала на той час власну самодержавну владу на просторах безкрайньої імперії. Гетьмана Кирила Григоровича прийнято звинувачувати в багатьох гріхах, серед яких:
Однак в той же час численні критики Кирила Розумовського забувають, що цей гетьман керував Україною довше, ніж будь-який з його попередників, крім Івана Мазепи. І за 14 (!) років свого правління граф Разумовський все-таки зумів домогтися дуже багато чого:
1. Перш за все, під час його правління Україна не воювала, не було ніяких вторгнень на її територію, козаків не відправляти на віддалені театри бойових дій.
2. Завдяки багато в чому Кирилу Розумовському гетьманство у 1750 р. після великої перерви все-таки було відновлено, що викликало бурхливу радість у українців, які втомилися від відверто колонізаторської політики Правління гетьманського уряду.
3. Гетьман Розумовський постійно боровся за відновлення давніх козацьких вольностей і особливих прав українського народу.
4. Гетьман домігся передачі під його особисте управління Запорізької Січі, що гарантувало її безпеку. Крім того, Розумовський зумів виклопотати для запорожців казенний кошт.
5. Київ, який з 1686 року перебував у прямому управлінні російських воєвод, а потім генералів, нарешті був підпорядкований українському гетьману.
6. Значна частина російських військ при Розумовському покинула територію України.
7. Гетьман домагався надання йому права на ведення самостійної (!) зовнішньої політики, однак, на жаль, безуспішно.
8. При Розумовському набагато зросло значення козацької старшини. Гетьман, по суті, збудував відмінно працюючу систему влади, яка була заснована на демократичних традиціях українців. Під час його частих від'їздів всі державні інституції Гетьманщини чітко функціонували.
9. Граф Кирило Григорович провів судову і військову реформи, а також дуже багато зробив для розвитку української торгівлі, промисловості та освіти
Події 29 березня:
1847 — Лев Толстой почав вести щоденник і продовжував цю справу все життя (загалом написав 13 томів).
1848 — Ніагарський водоспад зупинився на 30 годин — після того, як на річці Ніагара утворилися крижані затори.
1886 — в Атланті американський доктор Джон Пембертон створив "Кока-колу”, вважаючи її лікувальним напоєм.
1910 — у Марселі піднявся в повітря перший гідролітак, який може злітати і приземлятися на поверхню води.
1976 - Кращим фільмом США за 1975 рік Американською кіноакадемією визнано «Політ над гніздом зозулі».
1979 — відбулася прем'єра на радянському телебаченні фільму Одеської кіностудії «Місце зустрічі змінити не можна».
1998 рік — У Португалії відкрито 16-кілометровий міст «Васко да Гама» — перекинутий через річку Тагус. Його будівництво обійшлось в мільярд доларів.
2004 — Ірландія стала першою країною світу, де повністю заборонено куріння в усіх громадських місцях.
Чи знаєте ви, що:
Найбільш цікаві факти з життя останнього гетьмана України Кирила Розумовського, як не дивно, пов'язані з його родичами, особливо зі знаменитим братом і матір'ю.
Фільм вийшов в день народження режисера стрічки, Станіслава Говорухіна (народився 29 березня 1936 року).
Перший показ нового детективного серіалу приурочили до дня міліції. Згодом сталі відомі статистичні дані: у той час, коли в черговий раз по телевізору йшов фільм «Місце зустрічі...», практично припинялися злочини і знижувалися витрати води в квартирах.
Також було підраховано, що кожна нова серія фільму підвищувала навантаження на електромережі лише у Москві на 400 тисяч кіловат.
Але найцікавішою статистикою були дані, зафіксовані у звіті МВС за 1979 рік, у ті 5 вечорів, коли показували «Місце зустрічі...», не було зареєстровано жодного злочину!
понеділок, 26 березня 2018 р.
26 березня: це цікаво знати
З плодiв i того, який кiнець, суди про всяку справу.
Григорій Сковорода
Григорій Сковорода
За церковним календарем 26 березня вшановують святителя Никифора, мученика Савина, мучеників Африкана, Публія і Терентія, мученика Олександра, мученицю Христину і преподобного Аніна.
У минулі часи примітили: якщо 26 березня буде туман, то все літо буде дощове. Уважно слідкували за прильотом птахів: якщо першими із перелітних птахів прилітали жайворонки, значить бути теплу, а якщо зяблик – буде холодна погода.
Іменинниками 26 березня є:
Олександр, Христина, Фелікс, Лариса.
Олександр, Христина, Фелікс, Лариса.
26 березня народились:
1833 – Олександр Кістяківський – український учений-криміналіст та історик права. Співініціатор створення та голова Київського юридичного товариства. Зібрав і видав збірник законів «Права, за якими судиться малоросійський народ».
1833 – Олександр Кістяківський – український учений-криміналіст та історик права. Співініціатор створення та голова Київського юридичного товариства. Зібрав і видав збірник законів «Права, за якими судиться малоросійський народ».
1892 – Петро Барановський – російський реставратор і дослідник пам’яток архітектури періоду Київської Русі. Врятував від знищення рідкісну пам’ятку домонгольської доби – церкву Параскеви П’ятниці в місті Чернігів, наполягав на відновленні Михайлівського золотоверхого монастиря у Києві.
- 26 березня відзначають:
- День Національної гвардії України.
- День пам’яті гетьмана Івана Виговського (?, с. Вигів Житомирської обл. – 1664) – гетьман Війська Запорізького, (1657 – 1659), київський воєвода (1659 – 1664).
Події 26 березня в Україні:
1904 – завершено будівництво та здано в експлуатацію нову будівлю Львівського залізничного вокзалу.
1917 – із заслання в Україну повернувся Михайло Грушевський.
1917 – із заслання в Україну повернувся Михайло Грушевський.
Цей день в історії:
1668 – Англія отримала контроль над Бомбеєм.
1713 – Іспанія наділила Англію винятковим правом на работоргівлю в американських володіннях Іспанії.
1826 – Франц Шуберт дав свій єдиний публічний концерт.
1845 – У США запатентований медичний пластир.
1908 – На Острові Принца Едуарда (Канада) заборонені всі автомобілі.
1917 – Зі зіслання на Україну повернувся історик і політик Михайло Грушевський.
1921 – Спущена на воду канадська шхуна «Блюноус», яка потім не програла жодної гонки (нині ця шхуна зображена на канадських десяти центах).
1934 – У Британії введені іспити на водіння автомобіля.
1953 – Американський лікар Джонас Едвард Солк оголосив про успішне випробування вакцини проти поліомієліту.
1973 – Перші жінки допущені в зал Лондонської фондової біржі.
1982 – У Оквілле (Онтаріо) народилися перші в Канаді близнюки, зачаті в пробірці.
1999 – Зафіксовано появу вірусу «Мелісса», що вразив за короткий час сотні тисяч комп’ютерів у всьому світі.
Події 26 березня:
1921 – спустили на воду канадську шхуну «Блюноус», які потім не програла жодної гонки. Нині це судно зображено на канадських 10 центах.
1960 – УЄФА заснувала Кубок володарів кубків, який двічі здобувало київське «Динамо». Кубок володарів Кубків УЄФА – другий за престижністю трофей серед європейських футбольних команд, що проводився під егідою УЄФА. Розігрувався з 1960 по 1999 рік. Право участі в турнірі мали право володарі Кубку країн, або фіналісти (у випадку, коли Кубок країни здобувався чемпіоном). Лише п’ять команд вигравали Кубок Кубків більше одного разу: по два рази – Динамо (Київ), Мілан, Челсі та Андерлехт; та чотири рази Барселона.
1960 – УЄФА заснувала Кубок володарів кубків, який двічі здобувало київське «Динамо». Кубок володарів Кубків УЄФА – другий за престижністю трофей серед європейських футбольних команд, що проводився під егідою УЄФА. Розігрувався з 1960 по 1999 рік. Право участі в турнірі мали право володарі Кубку країн, або фіналісти (у випадку, коли Кубок країни здобувався чемпіоном). Лише п’ять команд вигравали Кубок Кубків більше одного разу: по два рази – Динамо (Київ), Мілан, Челсі та Андерлехт; та чотири рази Барселона.
четвер, 22 березня 2018 р.
19 жорстких «треба», які ведуть вас до успіху
1. Вам треба зробити дзвінок, який боїтеся зробити.
2. Вам треба вставати раніше, ніж хочете.
3. Вам треба віддавати більше, ніж отримуєте натомість.
4. Вам треба піклуватися про інших більше, ніж вони піклуються про вас.
5. Вам треба боротися, навіть коли спливаєте кров'ю й всипані ранами.
6. Вам треба ризикувати, коли здається, що краще поберегтися.
7. Вам треба очолювати, коли за вами ще ніхто не йде.
8. Вам треба вкладатися в себе, навіть якщо ніхто інший цього не робить.
9. Вам треба виглядати дурнем, коли шукайте відповіді на свої питання.
10. Вам треба відточувати деталі, коли простіше відмахнутися від них.
11. Вам треба домагатися результату, коли є можливість знайти відмовки.
12. Вам треба знаходити власні пояснення, навіть коли погоджуєтеся з доводами інших.
13. Вам треба допускати помилки й мати ідіотський вигляд.
14. Вам треба пробувати, помилятися й пробувати знову.
15. Вам треба бігти швидше, навіть якщо дихати вже складно.
16. Вам треба бути добрим навіть до того, хто був жорстокий по відношенню до вас.
17. Вам треба вкладатися в терміни, які здаються божевільними, і домагатися результатів, яких ніхто раніше не досягав.
18. Вам треба нести відповідальність за свої дії, навіть коли справи йдуть погано.
19. Вам треба продовжувати рухатися в обраному напрямку, не звертаючи уваги на перешкоди попереду.
2. Вам треба вставати раніше, ніж хочете.
3. Вам треба віддавати більше, ніж отримуєте натомість.
4. Вам треба піклуватися про інших більше, ніж вони піклуються про вас.
5. Вам треба боротися, навіть коли спливаєте кров'ю й всипані ранами.
6. Вам треба ризикувати, коли здається, що краще поберегтися.
7. Вам треба очолювати, коли за вами ще ніхто не йде.
8. Вам треба вкладатися в себе, навіть якщо ніхто інший цього не робить.
9. Вам треба виглядати дурнем, коли шукайте відповіді на свої питання.
10. Вам треба відточувати деталі, коли простіше відмахнутися від них.
11. Вам треба домагатися результату, коли є можливість знайти відмовки.
12. Вам треба знаходити власні пояснення, навіть коли погоджуєтеся з доводами інших.
13. Вам треба допускати помилки й мати ідіотський вигляд.
14. Вам треба пробувати, помилятися й пробувати знову.
15. Вам треба бігти швидше, навіть якщо дихати вже складно.
16. Вам треба бути добрим навіть до того, хто був жорстокий по відношенню до вас.
17. Вам треба вкладатися в терміни, які здаються божевільними, і домагатися результатів, яких ніхто раніше не досягав.
18. Вам треба нести відповідальність за свої дії, навіть коли справи йдуть погано.
19. Вам треба продовжувати рухатися в обраному напрямку, не звертаючи уваги на перешкоди попереду.
середа, 21 березня 2018 р.
Готуймося до ЗНО!
"Перші" твори нової української літератури
Нова українська література бере початок із 1798 року - дати виходу 3 перших частин бурлескно-травестійної поеми Івана Котляревського "Енеїда" (видав М. Парпура без відома
І. Котляревського)
Зверніть увагу! Присвята у виданні "Енеїди" М. Парпури "Любителям малоросійського слова"
понеділок, 19 березня 2018 р.
Із Шевченка починається весна
На минулому тижні (12.03 - 17.03) наша школа долучилася до вшанування пам'яті Тараса Шевченка. Учнями та вчителями було проведено багато заходів: Шевченківський квест, флеш-моб "Сторінками Кобзаря", біблітечну годину "Шевченківська вітальня", мистецькі арабески "Весна починається з Шевченка" тощо. Було прочитано напам'ять сотні рядків Тараса Шевченка, осмислено роль поета в нашій історії та сьогоденні, написано проникливі рядки про самого Кобзаря...
Дуже добре, що поетове слово живе в серцях маленьких українців, надихає, заставляє задуматися...
На згадку про ці дні - миттєвості у фотографіях.
На минулому тижні (12.03 - 17.03) наша школа долучилася до вшанування пам'яті Тараса Шевченка. Учнями та вчителями було проведено багато заходів: Шевченківський квест, флеш-моб "Сторінками Кобзаря", біблітечну годину "Шевченківська вітальня", мистецькі арабески "Весна починається з Шевченка" тощо. Було прочитано напам'ять сотні рядків Тараса Шевченка, осмислено роль поета в нашій історії та сьогоденні, написано проникливі рядки про самого Кобзаря...
Дуже добре, що поетове слово живе в серцях маленьких українців, надихає, заставляє задуматися...
На згадку про ці дні - миттєвості у фотографіях.
Сьогодні, 19 березня, - останній день реєстрації на ЗНО!
В понеділок, 19 березня, останній день реєстрації на основну сесію зовнішнього незалежного тестування.
Регіональні центри оцінювання якості освіти продовжуватимуть опрацьовувати реєстраційні документи, отримані після 19 березня, однак за умови, що вони відправлені у встановлені терміни. Документи, надіслані після 19 березня, опрацьовуватися не будуть.
Станом на 19 березня для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні зареєстровано 276 694 особи.
пʼятниця, 16 березня 2018 р.
У середу, 14 березня, відбулася міська олімпіада з української мови та літератури "Крок" серед учнів 5-6 класів. Було запропоновано написати електронний лист, пояснити значення фразеологізмів, поставити наголоси у словах, проаналізувати вірш тощо...За звання найкращого знавця української мови та літератури змагалися 38 учнів-п'ятикласників!
Максим Круліковський, учень 5-В класу, чудово справився із завданнями й посів I місце у своїй віковій категорії.
Максиме, вітаю з перемогою! Бажаю нових звершень, легкості в здобутті омріяних вершин!
четвер, 15 березня 2018 р.
15 березня: це цікаво знати
«Країна ця дивна з того погляду, що поруч з надзвичайним блиском бракує в ній самого необхідного комфорту»
Оноре де Бальзак про Україну
Оноре де Бальзак про Україну
За церковним календарем 15 березня вшановують мученика Федота, святителя Арсенія, преподобного Агафона.
15 березня, на Федотів день, селяни бояться сильного вітру і снігу. «На Федота занос — піде худоба на знос». «На Федота занос (вітер, заметіль) — все сіно знесеш (довго трави не буде)». Федот-вітроніс, задирає курям хвіст. І хоча погода ще може бути достатньо холодною, з цього дня закінчуються стійкі морози.
Іменинниками 15 березня є:
Федот, Сава, Богдан, Арсен, Йосип, Агафон.
Федот, Сава, Богдан, Арсен, Йосип, Агафон.
15 березня народились:
1924 — Володимир Самойлов, актор театру і кіно. Знявся у фільмах «Весілля в Малинівці», «Шосте липня», «Крах», «Зорі не гаснуть», «Премія», «Доля», «Сибіріада», «Ціна голови».
Події 15 березня:
1850 — Оноре де Бальзак побрався з місцевою красунею Евеліною Ганською у містечку Бердичів Житомирської області в костьолі Святої Варвари. У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, крім написання музики він також керував роботами по реставрації тамтешнього органу.
1867 — Австрійці й угорці домовилися про перетворення Австрії на дуалістичну державу Австро-Угорщина.
1884 — У Києві розгромлена підпільна типографія народовольців.
1892 — Американський винахідник Джесс Рено запатентував ескалатор.
1892 — Заснований англійський футбольний клуб «Ліверпуль».
1897 — У Петербурзі відбулася прем'єра Першої симфонії Рахманінова.
1906 — Зареєстрована компанія «Роллс-Ройс».
1917 — У ході Лютневої революції з Бутирської в'язниці звільнений Нестор Махно — майбутній лідер українських анархістів.
1919 — Більшовики націоналізували театри України.
1927 — Почалося будівництво Дніпрогесу.
1937 — У Чикаго відкритий перший банк донорської крові.
1939 — проголошена повна державна самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція Карпатської України (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла Україна».
1962 — Американський президент Джон Кеннеді ввів «Білль про права споживача». Тепер — Всесвітній день захисту прав споживача.
1990 — Горбачов був обраний першим і останнім в СРСР президентом.
1998 — В Іспанії сформований найбільший у світі оркестр барабанщиків — із 1700 музикантів.
15 березня святкують:
Всесвітній день захисту прав споживачів
Відзначається в річницю виступу президента США Джона Ф. Кеннеді в Конгресі в 1962 році. У виступу були сформовані чотири головних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим.
Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове оточуюче середовище. В 1983 році день 15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.
Це цікаво:
У 1847—1850 poках на Укpaїнi перебував вiдoмий фpaнцyзький письменник-poманіст Оноре де Бальзак.
Жив він у селі Верхівні на Київщині у своєї коханої Еви (Евеліни) Ганської, з котрою одружився в Бердичеві у 1850 році, за кілька місяців перед своєю смертю.
О. Бальзак у своїх листах до родини подає загальні риси українського життя, зокрема, торкається господарських відносин, ґрунту, підсоння, рослинності України, згадує першорядну фабрику сукна у Верхівні і т.д.
«В царстві квітів і зелені» — як називає О. Бальзак Україну – є багато контрастів і див:
«Країна ця дивна з того погляду, що поруч з надзвичайним блеском бракує в ній самого необхідного комфорту»
«Не можна уявити собі просторів та врожаю на цих землях, котрих ніколи не гноять і на котрих щороку сіють жито».
Про здібности українців до куховарства Бальзак пише:
«Можливо, що мені вдасться Вам подякувати за цю приятельську послугу, як Ви приїдете на Україну, в цей рай земний, де я запримітив уже 77 способів приготовлення хліба, що дає високу ідею про винаходи населення комбінувати самі прості речі. Чи так воно само й на Литві? Готуєте Ви там каші на 77 відмін?» (лист до п. Ширковичевої з 29. XI. 1848).
Про Київ О. Бальзак писав:
«Я бачив північний Рим, місто православ’я з 300 церквами, багацтвами Лаври, св. Софії, степів. Цікаво раз побачити, Маємо тут цікавий союз роскоші й мізерії. Такий спектакль дає Київ... На протязі 15 або 20 днів контрактів (ярмарку) у Київ приїздять зі всіх кутів Росії, буває такий рух у справах, забавах, що неможливо, щоб я описав тобі, або ж кому іншому... Я бачив на контрактах у Київі чудесні килими в такому роді, як мені дала в останньому році п. Г. і між іншими річами 12 стільців чудового виробу. Але ж усе це було в такій ціні, що прийшлось відмовитись».
Про українських жінок Бальзак зауважує:
«Молоді дами бувають на балах в сукнях королівської роскоші, далеко більшої від усього того, що можна побачити в Парижі... Вони руйнують чоловіків своїм вбранням…»
середа, 14 березня 2018 р.
«І все-таки: в началі було Слово!
І все-таки: начальний дух – Любов!..»
Євген Маланюк
І все-таки: начальний дух – Любов!..»
Євген Маланюк
За старим стилем 14 березня – перший день весни, який називається на честь Явдохи–Весновки. За народним повір’ям, саме ця Свята жінка опікується у Бога весною.
14 березня вважалося завжди «твердим» літовказівником: який день, таке й літо – «Дивися літо на Явдоху: коли сніг з дощем і теплий вітер – до мокрого літа; а мороз і північний вітер – до прохолодного літа».
За цим днем люди вгадували не лише, якою буде весна і літо, але й наскільки врожайним буде рік. Спостерігаючи за погодою цього дня підмічали, якщо сонячно – вродить пшениця, а похмуро – просо і гречка.
Також сонячна погода на Явдоху обіцяла врожай на огірки. А городники «під Явдоху» сіяли розсаду капусти, вважаючи, що вона вже не буде боятися морозів. І ще люди вірили, що цього дня прилітають ластівки і говорили: «Ластівки прилітають – весну обіцяють».
На Русі вважали преподобномученицю Явдоху хранителькою ключів від весняних вод: захоче весняниця – рано пустить воду, прогнівається – морози напустить, тому і боялися селяни працювати в цей день. Вважали, що з цього дня сніг набував цілющої сили. Сніговою водою змочували рани, поїли хворих.
За церковним календарем 14 березня вшановують преподобну мученицю Євдокію, мученицю Антоніну, преподобного Мартирія Зеленецького, мучеників Нестора і Тривимія, мучеників Маркелла і Антонія і преподобну Домну Сирійську.
Іменинниками 14 березня є:
Антоніна, Євдокія, Антон, Нестор, Домна.
Антоніна, Євдокія, Антон, Нестор, Домна.
14 березня народились:
1872 – Олекса Новаківський – український художник-постімпресіоніст, учасник «краківського авангарду», педагог. Заснував у Львові мистецьку школу, що стала осередком малярської культури в Західній Україні. Найвідоміші полотна: «Моя Муза», «Весна в Могилі», «Мойсей» (портрет А. Шептицького), «Повінь», «Гора Грегит» та ін.
1891 – Амвросiй Бучма – видатний український актор i режисер. В 1936–1954 – актор i режисер Київського театру iм. I. Франка. Ролі: Задорожний («Украдене щастя»), Хіггінс («Джиммі Хіггінс»), брат Жан («Жакерія»). Фільми: «Тарас Шевченко», «Тарас Трясило», «Арсенал».
«Я люблю заповнювати паузи дією, люблю працювати з речами, люблю мовчати на сцені і вважаю, що в цьому і є особлива радість акторської творчості, в якій актор виступає не тільки як співавтор, як інтерпретатор літературного матеріалу, а й як самостійний художник». (Амвросій Бучма)
14 березня відзначають:
- День українського добровольця.
- Міжнародний день боротьби проти гребель.
- Міжнародний день числа «Пі».
Події 14 березня в Україні:
1917 – у Києві розпочався з’їзд кооператорів Київщини (тривав 2 дні). Резолюцією з’їзду було проголошено курс на автономію України та організацію у селах сільських комітетів для забезпечення реалізації політики Української Центральної Ради на місцях.
1923 – Рада Послів держав Антанти прийняла остаточне рішення про приєднання Східної Галичини і Західної Волині до Польщі.
1990 – У Стрию Львівської області вперше у радянський час підняли український національний (синьо-жовтий) прапор над адміністративною будівлею – міськвиконкомом.
Чи знаєте ви, що:
Не так уже й багато ми знаємо, як не дивно, про корінного полтавця, українця Миколу Гоголя. Наприклад, мало кому відомо, що Гоголь, зупиняючись у німецьких готелях, підписувався як «Гоголь-українець».
Гоголя не любили в Росії, бо Україну він показував героїчною і красивою, а Московщину нерозумною і дикою. «Киньмо Московщину… Для кого ми працюємо?… Поїдемо до Києва, адже він наш, не їхній», – писав він у листі до другого українця – Михайла Максимовича, видатного нашого вченого-природознавця, історика, філософа, фольклориста.
Підписатися на:
Дописи (Atom)