пʼятниця, 13 квітня 2018 р.

14 квітня: це цікаво знати



Сучасне – завжди на дорозі з минулого в майбутнє.
Олександр Довженко
За православним календарем 14 квітня вшановують преподобну Марію Єгипетську, преподобного Єфимія, мученика Авраамі Болгарського, преподобного Геронтія, преподобного Макарія.
14 квітня за григоріанським календарем 104 день року. До кінця року залишається 261 день.
У народі, вшановуючи 14 квітня Марію, вірили, що вона є суддею блудниць на Страшному Суді, якщо вони не розкаялись. Також у Маріїн день підмічали: «Якщо повінь, то вродить густа трава; а якщо прошумлять таловоди – на спекотне і сухе літо». У цей час розпускається бузок, вилізають лісові мурашки.
Іменинниками 14 квітня є:
Марія, Марко, Юхим, Макар.
14 квітня відзначають:
День ДАІ в Україні
14 квітня народились:
1910 — Макар Вронський, український скульптор. Автор пам’ятників Богдану Хмельницькому у Чигирині Черкаської області, Тарасові Шевченку у Канаді (Палермо), м. Донецьк, Михайлові Коцюбинському у Вінниці.
Події 14 квітня:
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини). Це повстання є тлом подій поеми "Гайдамаки" Т. Шевченка.
Коліївщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
1848 — у Росії введений секретний цензурний комітет для спостереження за друком.
1852 — При Університеті святого Володимира засновано Київський центральний архів давніх актів (нині — Історичний архів України в Києві).
1863 — у Петербурзі відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
1912 — найбільший на той час пасажирський лайнер світу «Титанік» зіштовхнувся з айсбергом.
1930 — На екрани вийшов фільм режисера Олександра Довженка «Земля».
1940 — Президія Верховної Ради УРСР видала указ, за яким у священиків в західних областях України вилучалися всі церковні книги.
1961 — у Москві відбулася урочиста зустріч першого космонавта Юрія Гагаріна.
1978 — у Тбілісі пройшла масова демонстрація з вимогою визнання грузинської мови офіційною.
2003 — розшифрований людський геном.
Чи знаєте ви, що:
Назва Коліївщина, найімовірніше, означає повстання коліїв і походить від українського слова «колій», яким у селах і донині називають людей, відповідальних за забиття скотини (свиней, корів, кіз, коней та ін.). Колії вміють робити це найбільш професійно, тобто, швидко і безболісно. Одним із звичаїв коліїв було освячення ножа перед початком роботи. Саме ця процедура згадується і у Тараса Шевченка в «Гайдамаках».
Висунута у радянські часи версія про походження назви повстання від слів «кол» або «колоти», швидше за все, не відповідає дійсності, оскільки, згідно з правилами словоутворення української мови, назва повстання в цьому випадку мала б виглядати Колщина, Кілщина або Коловщина. Зауважимо, що в російській мові слово «колій» відсутнє.

Немає коментарів:

Дописати коментар