субота, 18 січня 2020 р.

18 січня: це цікаво знати

«Там, де виховують рятуватись, не перемагають.»
Олександр Довженко
За церковним календарем 18 січня відзначають Надвечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) та вшановують священномученика Феопемпта, єпископа Нікомидійського, і мученицю Феону, волхва; преподобну Синклитикію Олександрійську; пророка Михея; преподобну Аполлінарію; преподобних Фостирія та Міну і преподобного Григорія Акритського.


  Це одне з 12 найбільших свят православної церкви, що завершує, так звані, різдвяно-новорічні святки. Засноване на згадку про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, де Він оголосив Себе Месією і Спасителем світу.
  18 січня, як і у Різдвяний переддень, віруючі весь день дотримуються суворого посту, а вечеряти сідають лише коли з’явиться на небі перша вечірня зірка. Цього вечора готують третю і останню кутю різдвяно-новорічних свят. Називається вона «голодною».
  На вечерю подають лише пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері діти колись проганяли кутю. Вибігали з хати, били палками по причілку і примовляли:
  Тікай кутя з покутя,

А узвар – іди на базар,

Паляниці, лишайтесь на полиці.
  У Надвечір’я Богоявлення у церкві святять воду. Вона називається богоявленською. До богоявленської води християни віддавна мали особливе благоговіння. Вважалося, що освячена цього дня вода ще святіша, ніж з Водохреща. Нею окроплюють храми і оселі, призначають її пити тим, хто не допускається до святого причастя. Також нею окроплюють людей, житло та худобу, «щоб Бог милував від злої напасті».
Іменинниками 18 січня є:
Григорій, Роман, Аполлінарія і Феона.

         18 січня народились:

1864 – Іван Їжакевич – український живописець, іконописець, письменник, графік. Автор картин «Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Тарас Шевченко – пастух», «Битва козаків зі шляхтою», «Гайдамаки під Уманню», «Повстання селян у Галичині», «Перебендя» та ін.

1894 – Василь Батюшков – український живописець. Оформлювач павільйонів ВДНГ УРСР, музеїв Лесі Українки, М. Заньковецької в Києві, Т. Шевченка в Каневі.

1899 – Ліна По (Поліна Горенштейн) – український скульптор. Творила, навіть втративши зір. Найбільшої майстерності досягла в жанрі портрета.

1936 – Степан Жупанин – український поет, педагог. Автор численних збірок для дітей.
           18 січня відзначають:
Надвечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір).
            Події 18 січня:
1654 – Переяславська Рада ухвалила рішення щодо приєднання України до Росії,

1944 – на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.


          Народні прикмети на 18 січня
1. Якщо на Водохресний вечір сніг іде — чекай доброго врожаю зернових культур
2. Якою є погода 18 січня, такою вона буде й на масницю
3. Якщо дме сильний південний вітер, то літо буде дощовим, з великою кількістю гроз
4. Якщо вночі зірок не видно і небо похмуре, то грибів восени буде дуже мало
5. Якщо людина народилася у Водохресний Святвечір, то вона буде розважливою й спокійною, небагатослівною. Як оберіг, вона може носити такі камені, як смарагд і опал
6. Сильна хуртовина або поземка 18 січня — до хорошого врожаю
7. Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде. Якщо ж сніг, навпаки, вже погнув гілки на деревах — чекай багатого врожаю
8. Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні
9. Якщо зірки на небі 18 січня яскраві, то ягнята будуть добре плодитися
10. Якщо випав сніг у Водохресний святвечір — прикмета до того, що рік буде врожайним
11. Якщо на деревах багато снігу — буде багатий урожай плодів і меду
12. Якщо з ранку йде сніг, значить, буде багато гречки та хліба
13. Якщо чується гучний гавкіт собак, значить, весь рік полювання та риболовля будуть вдалими
14. Вважалося, що якщо худобину 18 січня нагодувати кормом з домішкою снігу, то вона без праці перенесе Водохресні морози
15. Якщо курей 18 січня нагодувати снігом, вони будуть нестися весь рік
16. Якщо хтось із членів сім’ї хворіє, його потрібно обкласти водохресним снігом, і хвороба відступить. Говорили, що такий спосіб допомагає при болях в ногах і голові.
17. Якщо у Водохресний Святвечір скупатися в лазні, це дозволить отримати здоров’я і красу
18. Сніг 18 січня кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася
19. Якщо дівчина вмиється талою водою в цей день, у неї не з’являться веснянки, і не буде віспи. Також вона буде привертати увагу чоловіків
20. Якщо в цей день на вікнах і дверях накреслити крейдою хрести, то, за прикметами, можна захиститися від нечистої сили.

Немає коментарів:

Дописати коментар